Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Amiga w salonie – CDTV w akcji (cz.9)

Strona główna@Shaki81Amiga w salonie – CDTV w akcji (cz.9)
14.10.2015 21:36

Równoległe z klasycznymi komputerami Commodore International postanowił wypuścić na rynek coś innego, a mianowicie protoplastę dzisiejszych komputerów typu Media-Center. W zamyśle konstruktorów miał to być jeden z pierwszych komputerów, który można postawić w salonie obok telewizora, a swoim kształtem nie będzie odbiegał od sprzętów stosowanych w tamtych czasach jako "dostawki do telewizorów", taki jak np. odtwarzacz VHS. Głównym zamysłem było rozpowszechnienie nowego nośnika informacji jakim wówczas była płyta CD. W tamtym okresie płyty CD nie były jeszcze tak popularne, a do odtwarzania muzyki lub filmów trzeba było mieć osobne urządzenia. Wypuszczona na rynek w 1991 r. Amiga CDTV (Commodore Dynamic Total Vision lub też nazywanym Compact Disc Television) miała zastąpić te dwa urządzenia rozszerzając możliwości o gry.

555646

Początkowo postanowiono, że nowy komputer nie będzie posiadał klasycznej klawiatury, którą zastąpi 28-przyciskowy pilot (widoczny na powyższym zdjęciu). Szybko zreflektowano się jednak, że komputer bez pełnoformatowej, fizycznej klawiatury nie ma sensu i szybko w taką go wyposażono. W zestawie oprócz stylowej, czarnej obudowy znajdowała się właśnie klawiatura, pilot oraz mysz, początkowo przewodowa, a później bezprzewodowa (było to jedno z pierwszych urządzeń tego typu na rynku).

Zaglądając jednak to specyfikacji technicznej urządzenia okazuje się, że model CDTV to nic innego jak stara poczciwa Amiga 500 w nowej obudowie z dołączonym odtwarzaczem CD-ROM. Niestety zapomniano o czytniku dyskietek, przez co kompatybilność CDTV z poprzednimi modelami była bardzo ograniczona. Na szczęście dość szybko pojawił się zewnętrzny czytnik dyskietek, co było ratunkiem dla chybionego pomysłu jakim była rezygnacja z owego czytnika. Ze względu na różne systemy telewizyjne (głównie NTSC i PAL), "panujące" w różnych krajach pojawiły się dwie wersje Amigi CDTV. Ich dane techniczne wyglądały następująco:

555649
555650

Liczne błędy konstrukcyjne (brak czytnika dyskietek, brak klawiatury, nowe całkiem inne złącza do podłączenia dżojstików) nie przynosiły chluby nowemu produktowi. Jednakże problemy poprawiano dość szybko i w krótkim czasie Amiga CDTV mogła powtórzyć sukces takich modeli jak A500 czy A1000. Niestety bankructwo Commodore International w 1994 położyło kres produkcji tego urządzenia które miało szanse zawojować rynek.

Świetnym uzupełnieniem dzisiejszego wpisu jest film, który wykopałem w czeluściach polskiego YT:

Na koniec pozostaje tylko podrzucić link do spisu treści mojego blogowania i zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów. Mając na uwadze młodych blogerów (tych starszych zresztą też:)) polecam zapoznać się z tym wpisem, wasze wpisy tylko na tym zyskają, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają bardzo niepoprawne.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)