Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

"Blogger od kuchni" - wywiad z cyryllo

@Shaki81"Blogger od kuchni" - wywiad z cyryllo12.05.2014 10:40

Jak na razie wystarczy tych parytetów w wywiadach:) Tym razem wróćmy do męskiej części społeczności bloggerów, zapraszam więc do przeczytania zapisu rozmowy jaką odbyłem z jednym z naszych blogerów, którym jest cyryllo. Bloger ten zasłynął na blogu DP dość zróżnicowaną tematyką, która nie zawęża się tylko do komputerów.

1. Cóż na początek raczej standardowo - Czym się zajmujesz na co dzień? Szkoła, praca czy tylko chwalenie życia?

Na codzień pracuję w centrum informatycznym jako operator sieci na Politechnice Gdańskiej. Oprócz przyjmowania zgłoszeń o awariach i wstępnym diagnozowaniu ich zajmuję się serwerami i kilkoma usługami. Poza pracą również utrzymuję kilka serwerów oraz od czasu do czasu skrobię jakieś strony www głównie na Wordpress-ie i Joomla. Od 2 lat zajmuję się również elektroniką/automatyką/robotyką głównie z wykorzystaniem Raspberry Pi jak i Arduino i czasem tam coś zbuduję dla siebie jak i dla klientów.

2. Nick i avatar. Dla jednych prawie religia, dla innych nic nie znaczący zlepek. A jak jest u Ciebie przypadkowy wybór czy jednak nie?

Avatar to jedno z moich zdjęć bodajże z Zimowiska Linuksowego na którym byłem prelegentem. Nick powstał od mojego imienia a dokładnie tak zaczął nazywać mnie szwagier, który swego czasu pracował w Hiszpani i po powrocie zaczął do mnie mówić cyryllo i tak zostało.

516649

3. Ale jak to mówią nie samymi komputerami człowiek żyje. Masz jakieś zainteresowania poza szeroko pojętą informatyką. Na Twoim profilu masz napisane żeglarstwo i wędkarstwo, Najlepszy relaks nad wodą?

Lubię czasem powędkować co mnie uspokaja nawet jak nic nie złowię ;) Od ponad dwóch lat mam patent żeglarski i w miarę wolnego czasu i większego budżetu pływam głównie na Kaszubach. Poza tym staram się ostatnio więcej czasu poświęcać mojej przyszłej żonie jak i rodzinie a nie siedzieć przed komputerem.

4. Blogujesz już od kilku dobrych lat. Dlaczego akurat na blogu dobrych programów?

Dobre programy wybrałem dla kasy i sławy aby podbić internet :) A naprawdę dlatego, że spodobała mi się forma blogów oraz możliwość dotarcia do większej ilości użytkowników. Dość długo korzystałem ze strony głównie do pobierania oprogramowania aż zacząłem czytać a następnie pisać.

5. A pomysły na wpisy pojawiają się spontanicznie czy raczej każdy jest dokładnie przemyślany.

Wpisy są o rzeczach i rozwiązaniach, które odkryłem i używam w danym czasie. Zazwyczaj lubię się dzielić swoimi osiągnięciami jak i rozwiązaniami i mam nadzieję że rozwiązania przydadzą się też innym. Drugą stroną medalu jest też opisywanie jakichś programów itp abym zawsze mógł do tego wrócić po jakimś czasie do tego lub znajomym dać link aby się nie powtarzać :)

6. Zapewne nie ograniczasz się tylko do portalu DP, gdzie jeszcze w Internecie można zobaczyć Twoją twórczość?

Swoją przygodę zacząłem od wpisów na ubucentrum.net głównie o Linuksie i tematycznych rozwiązaniach. Potem przeskoczyłem na osworld.pl i zaraz potem na picoboard.pl (czasem tam coś skrobnę w wolnej chwili). Aż w końcu wylądowałem na DP :) Poza tym udzielam się na tematycznych spotkaniach typu Jesień Linuksowa czy Zimowisko Linuksowe jako prelegent.

7. Kilka Twoich wpisów na blogu porusza temat robotów i “małego sprzętu” (RPi i Intel Galileo). Dlaczego właśnie takim sprzętem się zainteresowałeś?

Zaczęło się od Raspberry Pi, które udało mi się kupić z drugiej partii. Zafascynowała mnie wielkość oraz możliwości tego urządzenia. Na samym początku malina służyła mi jako odtwarzacz multimediów podłączona do starego kineskopowego telewizora. Ale z czasem zapragnąłem poszerzyć jej zastosowanie i zacząłem się bawić Raspbianem i aplikacjami. Ale jednak nie było to wszystko co mogłem wyciągnąć z maliny dlatego zainteresowałem się sterowaniem urządzeniami za pomocą GPIO. Najpierw były to proste zabawy z silniczkami, servami czy diodami aż postanowiłem zrobić jakiś praktyczny projekt i tak powstał SPiBot. W między czasie czytałem sporo książek o podstawach elektroniki. W tym samym czasie zainteresowałem się również Arduino i też coś na nim od czasu do czasu pomajsterkuję.

Gdy zobaczyłem możliwość testowania sprzętu od Intela ładnie się zgłosiłem na Galileo i na szczęście zostałem wybranym. Testowanie IG dało mi wiele frajdy no i wygraną ;)

8. Fani Linuxa od kilku lat co jakiś czas ogłaszają kolejny rok rokiem Linuxa, Znasz te platformę i z niej korzystasz, a wiec po której stronie się opowiadzasz Linux czy Windows? Czy jednak jak większość naszych blogerów jesteś ponad wojenki systemowe?

Swego czasu byłem apostołem Linuksa i chciałem wszystkich nawracać, ale te czasy minęły. Używam ten system, który dla mnie jest wygodny do danego rozwiązania. Oczywiście na serwerach króluje Linux głównie Debian i sporadycznie CentOS. Na stacjonarce mam Windowsa 8.1 oraz na wirtualce Debiana zaś na chromebook-u Ubuntu. Będąc na studiach musiałem używać obydwóch systemów. Jednak bardziej lubię Linuksa bo jest prosty, bezpieczny i podoba mi się jego otwartość. Polecam rodzinie czy znajomym taki system jaki jest im potrzebny. Przeprowadzam rozmowę i wybieram im system. W wojenkach nie biorę udziału bo szkoda mojego czasu :)

9. Windows 8 zadomowił się na dobre na komputerach użytkowników. Ty pewnie tez sprawdziłeś jak ten system działa w praktyce. Jakie wrażenia?

Jestem zadowolony. Kupując nowy komputer stacjonarny zastanawiałem się nad 7 i 8 ale wybrałem 8 :) i nie żałuję tego posunięcia. Lubię nowości a sama 8 jest tak wygodna jak Unity w Ubuntu. Testowałem betę 8, która nie przypadła mi do gustu, ale pomimo tego jednak wybrałem 8 chyba głównie dzięki wpisom na DP :) Nie nawidzę klasycznych menu :P

10. No a jak z systemem mobilnym na smartfonie? Masz również coś ze “stajni” Androida? Czy jednak cos innego?

Na smartfonie i tablecie oczywiście Android. Uważam go za dobry system, choć denerwuje mnie, że system jest dość wymagający co do komponentów. Zamiast skupić się na optymalizacji to producenci wymyślają po 8 rdzeni. Konkurencja potrafi pokazać, że system może działać płynnie na 1-2 rdzeniowym procesorze.

11. W sumie to teraz pownieniem zapytać teraz czy wolisz bawić się oprogramowaniem czy jednak sprzętem. Ale po Twoich wpisach wnioskuje, że jednak warstwa sprzętowa to to jest to co Cię bardziej pociąga.

Jednak wolę zabawy sprzętem. Jestem gadżeciażem więc posiadanie przeróżnych urządzeń zobowiązuje ;) Jedni wolą samochody inni samoloty ja po prostu lubię elektronikę ;)

12. Na koniec nieśmiertelne pytanie - HotZlot. Byłeś raz. Wrażenia takie jak ogółu? Czy jednak znajdziesz jakieś negatywy tego ewentu?

Sama impreza była fajna. Brakowało mi tylko większej ilości wykładów/warsztatów głównie z zagadnień IT. No i żałuję że nie zostałem do poniedziałku ;)

13. Dzięki za rozmowę.

Również dziękuję za zaproszenie i z mojej strony chciał bym aby następnym blogerem był KyRol :)

Na koniec jeszcze tylko spis treści mojego blogowania, no i zapraszam do kolejnego wywiadu, który już za miesiąc.

Hobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)