Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Chrome OS bez Chromebooka

@Shaki81Chrome OS bez Chromebooka14.08.2014 19:20

Chromebooki zaczynają być coraz popularniejsze. W internecie coraz częściej może napotkać artykuły opisujące możliwości tego sprzętu i systemu. Ja sam jakiś czas temu miałem okazję pobawić się takim Chromebookiem i prawdę mówiąc byłem mocno zawiedziony. Sam sprzęt niczego sobie, ale system operacyjny mocno ograniczony i dla mnie kompletnie nieużyteczny. No, ale to tylko moja opinia, Ale nie o tym ma być ten krótki wpis.

Za dużo to tu po instalacji nie ma:)
Za dużo to tu po instalacji nie ma:)

Po zabawie Chromebookiem poczułem mały niedosyt sprawdzania możliwości Chrome OS pomyślałem sobie, ze można by spróbować zainstalować ten system na jakieś wirtualnej platformie. Po dłuższej chwili poszukiwania okazało się, że Google nie udostępnia nigdzie obrazu swojego systemu, który ponoć jest darmowy:). Albo rzeczywiście Google nie udostępnia, albo jak po prostu nie potrafię znaleźć. Natomiast znalazłem kilka stron, gdzie obraz takiego systemu można pobrać bez problemu.

Jako, że często używam Virtualboxa (jest dla mnie najwygodniejszy), pomyślałem, że obraz ISO tego systemu to będzie najszybsza metoda. Po chwili jednak tutaj znalazłem obraz w postaci pliku vdi, czyli dysk, który bezpośrednio może podpiąć do VB i po chwili będzie działać. Aby w pełni skorzystać z możliwości ChromeOS na VB, musimy jednak kilka rzeczy ustawić:

  • 1. W typie systemu ustawiamy Linux i Inny Linux
  • 2. Najlepiej jak przydzielimy co najmniej 1 GB RAM - wtedy działa bez problemów
  • 3. Aby działała sieć - w ustawieniach sieci VB (część zaawansowane) musimy dać "Intel PRO/1000 MT Desktop (82540EM) - na innych nie działa:)
  • 4. Po uruchomieniu ChromeOS w ustawieniach klikamy "Wyłącz integrację myszy"
  • 5. Cieszymy się Chrome os na naszym komputerze

Acha - virtualboxa można pobrać z naszego portalu.

Jeszcze tylko spis treści i na dziś starczy:)

PoradnikiLinux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)