Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Commodore (cz.2) - W końcu jakaś elektronika

@Shaki81Commodore (cz.2) - W końcu jakaś elektronika03.02.2014 15:20

Pierwszy wpis z mojej nowej serii został przyjęty przez Was bardzo pozytywnie. Zapraszam więc do kolejnego wpisu poświęconemu produktom Commodore. Jak sam tytuł wskazuje dziś słów kilka o pierwszych elektronicznych urządzeniach firmy Commodore. No ale może po kolei.

Jak wspominałem poprzednio rok 1969 była dla Jacka Trzmiela przełomowy, po wizycie w Japonii przed konstruktorem otworzyła się wizja produkcji sprzętu elektronicznego. Dość szybko, bo już na początku 1972 roku na rynku pojawiły się pierwsze elektroniczne urządzenia sygnowane logiem Commodore a mianowicie kalkulator, a w 1974 roku zegarek elektroniczny.

Lata 1970-1980 - Commodore w świecie elektroniki

Kalkulatory Commodore

W sumie temat rzeka na kolejne 10 wpisów. Jednakże nie dajmy się zwariować i postaram się ograniczyć do jednego wpisu:). Przez ponad 10 lat produkcji Commodore zaprojektowało i wypuściło na rynek ponad 150 modeli kalkulatorów. Łącznie wyprodukowano nieco ponad 2,5 miliona takich urządzeń.

Pierwszy kalkulator o nazwie kodowej C110 ukazał się w październiku 1971 roku i był kamieniem milowych dla dalszych sukcesów firmy Commodore.

Commodore C110 - kamień milowy elektroniki Commodore
Commodore C110 - kamień milowy elektroniki Commodore

Niestety brak jest konkretnych informacji na temat budowy owego urządzenia. Ze szczątkowych informacji dostępnych Internecie możemy się dowiedzieć że jego wymiany to przybliżeniu 76mm x 132mm x 31mm a waga to ok 320 gram (wraz z bateriami). Za wyświetlanie obrazu odpowiedzialny był czerwony 8 znakowy wyświetlacz LED. Całością zarządzał procesor PM901-400/E, o którym też jakichkolwiek danych brak.

Niestety nie udało mi się wyszperać lub złożyć kompletnej listy wszystkich urządzeń. Poniżej przedstawiam poglądową listę urządzeń jakie były dostępne w latach 1970-1980.

496530

A jednak taka lista jest dostępna, dosłownie wczoraj wieczorem znalazłem taką listę, zamieszczam więc lekko zmodyfikowaną jej wersję.

Pełna lista kalkulatorów Commodore
Pełna lista kalkulatorów Commodore

Najprawdopodobniej ostatnim modelem (zaś brak potwierdzonych informacji) kalkulatora wypuszczonego na rynek przez opisywaną firmę był model 797M produkowany w latach 1979-1980.

797N - ostatni kalkulator Commodore
797N - ostatni kalkulator Commodore

Tutaj również brak konkretnych informacji o parametrach urządzenia. Z informacji jakie udało mi się wyszperać wiadomo, że wymiany to 64mm x 135mm x 25mm o wadze całkowitej ok. 80 gram (wraz baterią). Za wyświetlanie odpowiadał bardzo podobny (jak w przypadku pierwszego kalkulatora) czerwony 8-mio cyfrowy wyświetlacz LED. Sercem urządzenia był CPU MOS MPS 7560 3079.

Prawdopodobnie w połowie lat 80-tych Jacek Trzmiel stwierdził:

Produkcja i sprzedaż kalkulatorów to były najszybsze i najłatwiej zarobione pieniądze. Co prawda później tych pieniędzy było coraz więcej, ale nie były zarabiane z taką łatwością.

W chwili obecnej można praktyczne bez większych problemów zakupić używany kalkulator sygnowany logiem Commodore. Co prawda nie są to nowe urządzenia, ale niejednokrotnie w stanie prawie idealnym. O czasu na do czasu kalkulatory takie pojawiają się się na naszym rodzimymi portalu aukcyjnym. Jednakże ebay jest prawdziwą skarbnicą dostępnych kalkulatorów Commodore.

Zegarki Commodore

W tym samym czasie firma Commodore produkowała również zegarki elektroniczne. Niestety nigdzie nie odnalazłem ani nazw modeli ani ilości modeli jakie były dostępne w sprzedaży, jedno co jest pewne (i to nie do końca) to fakt że zegarki były produkowane w latach 1970-1985. Co ciekawe, nie wszystkie zegarki zostały wówczas sprzedane i jeszcze kilka lat temu (rok 2009) można było było nabyć nowy zegarek (oryginalny, nie żadna podróbka) sygnowany logiem Commodore w cenie ok 350 dolarów. Jakiś czas temu odnalazłem jednak aukcję na ebay z ofertą sprzedaży jednego z zegarów Commodore. Cena wówczas oscylowała w granicach 100 funtów za nowy nieużywany zegarek tego producenta,

496541

Okazuje się, że to nie jedyny "przypadek" sprzedaży zegarka Commodore. Na portalu ebay co chwila pojawiają się nowe aukcje, na których można zakupić taki zegarek.

Jednym z najpopularniejszych elektronicznych zegarków Commodore był z całą pewnością COMMODORE TIME MASTER LED produkowany od 1976 roku.

Commodore Time Master Led
Commodore Time Master Led

Niestety odnośnie początkowej produkcji urządzeń elektronicznych nie ma nigdzie dokładnych danych, a wszystkie zawarte powyżej opisy są tylko zlepkiem informacji odnalezionych na rożnych anglojęzycznych stronach. Jeśli ktoś z Was zna stronę na której opisane są powyższe produkty z chęcią zapoznam się z taką stroną i uzupełnię powyższy wpis.

Ja wiem, że spodziewaliście się dzisiaj opisu jakiś komputerów, ale okazuje się, że oprócz komputerów Commodore miało do zaoferowania więcej ciekawych sprzętów.

Małe uzupełnienie poprzedniego wpisu.

Na fali poszukiwań aktywnych aukcji sprzedaży zegarków i kalkulatorów opisywanej firmy natknąłem się również na coś takiego:

496549

Widać więc, że i maszyny do pisania Commodore pojawiają się jeszcze na rynku. Co prawda, na ebay w tej chwili nie ma żadnej oferty sprzedaży maszyny do pisania, ale podejrzewam, że to kwestia kilku dni aby coś takiego się pojawiło.

No i cały spis treści mamy jak zwykle tutaj.

Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)