Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Commodore (cz.3) - No i mamy komputer

@Shaki81Commodore (cz.3) - No i mamy komputer03.03.2014 14:47

Niestety pomimo sporego asortymentu kalkulatorów i zegarków firmie Commodore nie wiodło się tak dobrze jakby się wydawało. W połowie lat 70 rynek światowy zalały tańsze produkcje z Japonii, które nie dość że tańsze, to jeszcze niejednokrotnie miały więcej funkcji niż produkty Commodore. Jednakże Trzmiel nie załamywał rąk tylko jak najszybciej chciał poszerzyć ofertę o inne produkty elektroniczne.

Wspomniany zalew tanich urządzeń z Japonii spowodował, że w 1975 roku firma Commodore zmuszona była do redukcji etatów a następnie do zaciągnięcia pożyczki w wysokości 3 milionów dolarów. Pożyczka ta pozwoliła na zakup kilku małych firm zajmujących się konstruowaniem podzespołów elektronicznych. Najważniejszym zakupem była firma MOS Technology, która byłą twórcą procesora 6502 Procesor ten posłużył do stworzenia pierwszego komputera w historii Commodore. Ciekawym (i do końca potwierdzonym) faktem jet to, że w czasie zakupów Commodore było zainteresowane zakupem firmy Apple. Podjęto odpowiednie rozmowy na temat przejęcia. Jednakże przejęcie nie doszło skutku ponieważ Commodore nie mogło dogadać się z Apple, poróżniła ich kwota 15 000 dolarów i każda z firm poszła w swoją stronę. Ciekawe jakby wyglądał współczesny świat IT gdyby doszło do tego przejęcia?

496881

KIM-1

Efektem przejęcia firmy MOS Technology było powstanie pierwszego komputera w dziejach Commodore International, a mianowicie KIM-1, który w rzeczywistości był jedną płytką (układem scalonym), bez obudowy, z dołączonym wyświetlaczem LED oraz 24-ro klawiszową klawiaturą. Premiera komputera miała miejsce w połowie 1975 roku, a jego ogólna specyfikacja przedstawiała się następująco:

 • Procesor - MOS Technology 6502 - zegar 1 Mhz
 • 1 KB pamięci ROM
 • 64 bajty RAM

Specyfikacja powala :) Jak na owe czasy było to bardzo złożony projekt, a zainteresowanie tym komputerem było dość spore i jeśli uwierzyć niepotwierdzonym źródłom sprzedano ich więcej niż Apple 1. Oczywiście dokładnej ilości nie udało mi się odnaleźć. Tak przedstawia się płytka drukowana pierwszego komputera Commodore

KIM-1 - podstawowa wersja pierwszego komputera
KIM-1 - podstawowa wersja pierwszego komputera

W krótkim czasie opracowano jeszcze 3 warianty tego komputera różniły się one nieznacznie od oryginału, ale podstawowe parametry miały takie same jak pierwowzór. Tak przedstawiają się się 3 kolejne warianty.

496888

W chwili obecnej komputer KIM-1 jest bardzo poszukiwanym przez kolekcjonerów modelem komputera, a jego ceny zaczynają się od kilku tysięcy dolarów za 1 (nawet uszkodzoną) sztukę. Ciekawa broszura odnośnie tego komputera znajduje się tutaj.

PET

Co prawda zainteresowanie pierwszym modelem komputera firmy Commodore International było spore, ale dopiero pełny komputer (czyli z obudową, zwykłym monitorem i klawiaturą qwerty) zadziałał na wyobraźnie (i portfele) klientów. Już dwa lata po premierze KIM-1 światło dzienne ujrzał nowy model Commododre a mianowicie PET (Personal Electronic Transactor). Był w pełni "uzbrojony komputer" wyposażony dodatkowo w wbudowany czytnik kaset.

PET - pierwszy komputer w obudowie
PET - pierwszy komputer w obudowie

"Wewnętrzna specyfikacja" pierwszego modelu PET byIa bardzo podobna jak KIM-1 i wyglądała następująco"

 • Procesor - MOS Technology 6502 - zegar 1 Mhz
 • 1 KB pamięci ROM
 • 4 KB RAM
 • Procesor graficzny - MOS 6545

I jak wspomniałem powyżej:

 • kompletna obudowa wraz z klawiaturą i czytnikiem kaset
 • monochromatyczny monitor 9 cali

Dzięki tym parametrom w komputerze można było zapisać na stale pierwszą wersję BASICA, dzięki czemu był to pełnoprawny komputer wraz z oprogramowaniem potrzebnym do jego użytkowania

Co prawda komputer sprzedawał się dobrze, ale pojawiły się pierwsze narzekania, że klawiatura, komputera jest zbyt mała, przez co bardzo niewygodna do użytkowania. Bardzo szybko zrezygnowano więc z wbudowanego czytnika kaset, a miejsce niewygodnej klawiatury i tego czytnika wmontowano pełnoprawną klawiaturę QWERTY. Po małej przebudowie PET przedstawiał się następująco.

496899

Jak widać na powyższym zdjęciu nazwę PET zmieniono na CBM (Commodore Business Machines), spowodowane było to prawem patentowym do nazwy. Patent na nazwę PET dzierżył w swojej dłoni Philips. W kolejnych latach Commodore wprowadziło szereg kolejnych modeli CBM, które tylko nieznacznie różniły się od pierwowzoru. Kolejne wersje (CBM 2001, CBM 3000, CBM 4000) miały zwiększane tylko ilości pamięci RAM (do 32 KB w ostatnich Modelach). Model CBM 4000 ponad to doczekał się nowszej Wersji BASICA i 10' ekranu.

Pod koniec produkcji komputerów z linii CBM próbowano wprowadzić na rynek jeszcze dwa modele a mianowicie CBM 8000 i CBM 9000 zwany również Super PET, niestety brak kompatybilność z poprzednimi wersjami nie odniosły praktycznie żadnego sukcesu na rynku. Modyfikacje w stosunku do poprzednich modeli były znaczące ponieważ zmieniono procesor, zwiększono ilość RAM i zmieniono procesor graficzny.

SuperPER - ostatni komputer z liniiPET/CBM
SuperPER - ostatni komputer z liniiPET/CBM

Wraz z komputerami PET/CBM był dostępny szereg urządzeń peryferyjnych, które można było stosować ze wszystkimi komputerami tej serii:

 • Commodore C2N - pierwszy odtwarzacz kasetowy
 • Commodore 3022, 3023 - drukarki
 • Commodore 2031, 4040, 8280, SFD-1001 - stacje dysków

Komputer PET/CBM w rożnych jego odmianach produkowany był w latach 1977-1982. W pierwszym roku Commodore udało się wyprodukować i sprzedać ponad 550 maszyn tego typu.

Acha - proszę nie sugerować się wpisem z wikipedii na temat Commodore, bo nie wszystkie fakty (choć większość jest prawidłowa) tam opisane są zgodne z prawdą.

A jednak stwierdzam, że do macminik'a daleka moja droga, pozostanę więc przy swoim toku pisania:)

No i cały spis treści mamy jak zwykle tutaj.

Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)