Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Czas na Windows Server 2012 cz.5 - Konfiguracja Active Directory

@Shaki81Czas na Windows Server 2012 cz.5 - Konfiguracja Active Directory12.12.2012 22:41

Chyba starczy już tego ogólnego konfigurowania. Serwer jest gotowy do pracy. Ale nie do końca. Role i funkcje które zostały zainstalowane w dwóch (cz.3 i cz.4 ) poprzednich wpisach należałoby sprawdzić w praktyce. Kilka z zadań, które chciałbym wdrożyć już zostały opisane przez innych blogerów, a więc nie widzę najmniejszego sensu aby dublować tematy. Dziś chciałbym się zająć konfiguracją Active Directory. Rola Active Directory została zainstalowana w poprzedniej części. Wraz z AD potrzebne będzie nam DNS, który został również zainstalowany i bardzo dobrze i szczególowo opisany przez użytkownika okokok (pierwszy wpis, drugi wpis i trzeci wpis ), a wiec nie widzę sensu dublowania tematu. Pierwszym krokiem będzie więc po uruchomieniu Menadżera Serwera kliknięcie żółtej flagi w prawym górnym rogu, gdzie pojawi się takie ono menu:

441946

Klikamy Trzecie okienko czyli "Wymagana konfiguracja dla Usługi Domenowe Acitve ..."

441948

Po kliknięciu tego okienka pojawia się pierwsze okienko konfiguracji AD. Klikamy tam podkreślony napis "Podnieś poziom tego...".

441950

Pojawi się kolejne okno gdzie wpisujemy nazwę domeny. U mnie niech będzie to Shaki.local

441952

Klikmay dalej i w następnym oknie określamy hasło dla domeny, oczywiście dwukrotnie celem potwierdzenia.

441954

Po kliknięciu dalej pojawi się ostrzeżenie o nieprawidłowej konfiguracji DNS, ale to tylko ostrzeżenie, które możemy zignorować klikając OK.

441956

Po potwierdzeniu ostrzeżenia oraz kliknięciu Dalej zacznie się już wstępne konfigurowanie usługi. W międzyczasie pojawi się monit proszący o potwierdzenie nazwy NetBIOS. Tutaj zalecam pozostawienie nazwy takiej jak proponuje instalator, choć nie ma problemu ze zmianą na inną.

441958

Kolejne okno to podsumowanie wprowadzonych informacji i zadań, które ma wykonać instalator. Klikamy Dalej

441960

Pojawia się jeszcze jedno okno z ostrzeżeniami dotyczącymi nieprawidłowego ustawienia DNS, ignorujemy je i klikamy Zainstaluj. W tym monecie pojawia się informacja, że po ukończeniu prac komputer zostanie zrestartowany już bez żadnych potwierdzeń.

441962

Po zrestartowaniu komputera logowanie odbywa się już nie na konto lokalne, ale na domenowe, oczywiście hasło jest takie same jak przypadku konta lokalnego.

441964

Usługa Acitve Directory jest już zainstalowana i gotowa do pracy. Aby dodać użytkowników, którzy będą korzystać z AD należy wybrać opcję "użytkownicy i komputery..." z menu Narzędzia (dalej prawy górny róg).

441966

Pojawi się kolejne okno, gdzie prawym przyciskiem otwieramy menu i tam nowy -> użytkownik

441968

Pojawia się takie okienko, gdzie podajemy wszystkie dane nowego użytkownika

441970

jego hasło

441972

Na koniec zatwierdzamy dokonane zmiany i pierwszy użytkownik może się już logować do swojego konta domenowego.

441974

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

WindowsSerwery
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)