Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Czy polecasz tego laptopa?

@Shaki81Czy polecasz tego laptopa?02.12.2015 23:16

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się coraz większymi krokami. Sprzedawcy nowych laptopów tylko zacierają ręce i próbują wcisnąć nam wszystko co mają w ofercie. Czy jest to dobry, czy zły sprzęt to inna sprawa. Czasami trafia się nam dobry sprzedawca, który na prawdę potrafi nam wyjaśnić co i jak. Niestety trafiają się również sprzedawcy którzy tylko wciskają to co za długo leży na półce.

Jako że praktycznie na co dzień obcuje z nowym sprzętem i właśnie z takimi zapytaniami pomyślałem, że wrzucę mały poradnik jak się przygotować do ewentualnego zakupu nowego laptopa dla siebie lub na prezent.

No to kupujemy

Co prawda takich poradników w sieci można znaleźć na pęczki, ja jednak chciałbym krótko o tym jak ja podchodzę do tematu doradzenia zakupu nowego laptopa.

W sumie to ja wiem tyle, że nic nie wiem, a więc coś nowego kupie sobie na święta.
575414

[list] [item]Jakie mam wymagania odnośnie laptopa[/item] Pierwsza i podstawowa sprawa. Do czego potrzebny nam jest nowy laptop? Jest to pytanie na które większość zwykłych użytkowników nie potrafi odpowiedzieć, lub odpowiada, że do wszystkiego. No a jak wiadomo, jak coś ma być do wszystkiego to będzie do niczego:). Pamiętajmy, że czego innego od komputera oczekuje rasowy gracz, czego innego oczekuje pracownik biura, a jeszcze czego innego student który będzie przenosił tego laptopa dziesiątki razy dziennie.

[item]Ile kasy chce wydać na zakup[/item] Tu też jest problem. Każdy z nas chciałby wydać jak najmniej, a jednocześnie dostać jak najnowszy model. W skrócie: jeżeli okazjonalne korzystamy z laptopa do przeglądania Internetu czy zredagowania jakiegoś prostego tekstu lub lubimy sobie pograć w jakieś proste gierki flashowe, to taki komputer z przysłowiowej Biedronki za niecały 1000 zł w zupełności nam wystarczy.

Jeżeli z komputera będziemy korzystać codziennie, a do powyższych zadań dojdą jakieś obliczenia w Calcu (Excelu), praca z jakimś programem graficznym, to taki komputer będzie kosztował pomiędzy 1000 a 2000 zł.

Jeżeli chcemy sobie pograć w miarę nowe tytuły to będziemy potrzebować większej ilości RAM i dobrej karty graficznej, a więc cena w stosunku do poprzednika może podskoczyć o kolejny 1000 zł.

Kolejny pułap cenowy to laptopy o cenie powyżej 3000 zł.. W tym przedziale, znajdują się już laptopy biznesowe, czyli o wzmocnionej konstrukcji, lub zastosowane podzespoły są jakościowo lepsze. W tym pułapie znajdą się tez laptopy dla zaawansowanych graczy lub grafików, ale tacy ludzie zazwyczaj wiedzą co potrzebują.

[item]Czy muszę coś wiedzieć przed zakupem[/item] Po odpowiedzeniu sobie na dwa pierwsze pytania zaprzęgamy internet i przeglądamy oferty sklepów. Jeśli mamy ulubioną markę to wystarczy wejść do jednego z większych sklepów ze sprzętem komputerowym i po wpisaniu kombinacji producenta i kwoty jaką chcemy wydać wyświetli nam kilka do kilkunastu modeli. Jeśli jednak nie mamy określonej marki to wrzucamy do wyszukiwarki tylko cenę i patrzymy co sklep może zaoferować.

Po pierwszym przeanalizowaniu oferty powinniśmy wybrać sobie kilka modeli i sprawdzić opinie na ich temat. Stron gdzie znajdują się recenzje laptopów jest wiele, dla przykładu blog naszego portalu - co tydzień pojawia się tu kilka recenzji laptopów z różnych pułapów cenowych. Oczywiście nie ograniczajmy się do przeczytania jednej recenzji na temat wybranego laptopa, im więcej recenzji tym lepiej.

Jeśli po przeczytaniu recenzji nie jesteśmy do końca przekonani to można jeszcze zapytać na jakimś forum (np. dobrych programów), gdzie zazwyczaj otrzymamy rzetelną odpowiedź. Ja wiem, że te wszystkie kroki wydają się czasochłonne, ale dzięki temu możemy się nieco dowiedzieć o sprzęcie, który będziemy użytkować przez kolejnych kilka lat.

Jeśli już mamy wybranego laptopa to pozostało nam jeszcze "wrzucić go" jakieś porównywarki cen, żeby niepotrzebnie nie przepłacać. No i pozostaje nam tylko dokonać zakupu i cieszyć się nowym sprzętem.

[item]Internet czy sklep stacjonarny[/item] To już indywidualna sprawa kupującego. W internecie sprzęt na pewno będzie tańszy niż w sklepie stacjonarnym, jednakże czas oczekiwania będzie o wiele dłuży niż zakup na miejscu. Zresztą zakupy w Internecie mają wiele zalet, których tutaj nie będę przytaczał.

Ja jednak jestem tradycjonalistą i wolę zakupy w stacjonarnym sklepie. W tej chwili na rynku mamy zatrzęsienie sklepów z elektroniką, gdzie każdy model możemy fizycznie zobaczyć, dotknąć i sprawdzić jak działa, a wybór mamy niejednokrotnie dość spory bo praktycznie każdy większy elektromarket ma w stałej ofercie co najmniej 30 rożnych modeli laptopów

[/list]

I tak na koniec

Ja wiem, że tym teksem nie odkryłem Ameryki, ale chciałem napisać czym ja się kieruje polecająca tego, czy tamtego laptopa. Oczywiście powyższy tekst możemy odnosić nie tylko do laptopów, ale do wielu innych urządzeń, które zmierzamy zakupić. A wiec powodzenia w zakupach i aby Wasze wybory były jak najlepsze.

Kończąc dzisiejszy wpis pozostaje tylko podrzucić link do spisu treści mojego blogowania i zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów. Mając na uwadze młodych blogerów (tych starszych zresztą też:)) polecam zapoznać się z tym wpisem, wasze wpisy tylko na tym zyskają, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają bardzo niepoprawne.

SprzętInternetPoradniki
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)