Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)
@Shaki81Czy tylko ja wszystko widzę w Windowsie 10 podwójnie

Czy tylko ja wszystko widzę w Windowsie 10 podwójnie

27.10.2014 21:10

Korzystam z Windows 10 na Asusie T100 prawie codziennie, instaluje wszystkie dostępne aktualizacje i lubię pobuszować po nowych możliwościach tego systemu. Jakiś czas temu Microsoft uraczył na nowym bulidem o numerze 9860, a wszyscy zachwycają się pięknymi animacjami otwierania okien. Cóż, dla jednych ma pięknie wyglądać, dla innych ma porządnie działać. Zresztą wszelkie nowości zostały już opisanie na łamach różnych serwisów i nie ma sensu przepisywać tego po raz kolejny. No ale nie o tym dzisiaj.

Rozdwojenie czy jednak roztrojenie jaźni

Pracując na Windowsie 8.0, a później 8.1 odniosłem wrażenie że mam rozdwojenie jaźni. Wiele programów było dublowanych, raz w trybie Modern, drugi raz w trybie metro. Ale po jakiś czasie przyzwyczaiłem się i tyle. Jest bo jest.

111039
111040

Oczywiście takich miejsc jest o wiele więcej (zarówno w poprzedniej jak i w tej wersji Windows), jak choćby zarządzanie sieciami.

Ale wraz z Windowsem 10 odnoszę wrażenie, że moja jaźń się roztroiła. Nie dość, że te same programy są zarówno w Modern jak i w Desktop, to jeszcze jeden i drugi tryb dubluje te same ustawienia. Przesadzam? Raczej nie. Wystarczy chwila zabawy z nowym Windowsem aby stwierdzić, że dopiero co wprowadzone Centrum Powiadomień, jest jakby rozszerzeniem Centrum Akcji. Żeby było ciekawiej obie funkcję działają w trybie Desktop. Nie łatwiej zrobić z tego jedną funkcję?

111041
111042

Teraz super nowoczesna funkcja wyszukiwania. Tą samą funkcję mamy w trzech różnych miejscach, a robi ona dokładnie to samo. Funkcję wyszukiwania mamy więc kolejno w pasku zaklęć (który swoją droga miał zniknąć w Windowsie 10, ale jakoś dalej jest - ja wiem, że można go wyłączyć, ale nie o to chodzi.), na pasku zadań i w menu start. Po jakiego grzyba? Tego chyba sam Microsoft nie wie.

Czy ja na prawdę widzę potrójnie?
Czy ja na prawdę widzę potrójnie?

Nawet głupia opcja wyłączenia jest w dwóch miejscach. Raz jest w pasku zaklęć, gdzie wiele osób przez długi czas miało problem ze znalezieniem tej opcji. Drugie miejsce to Menu Start, choć w całkiem innym miejscu (na górze Menu Start) niż w Windowsie 7 lub starszych

496930

A najlepsze zostawiam sobie na koniec. Standardowy panel sterowania jest w Windowsie praktycznie od jego pierwszej wersji. W kolejnych wersjach zmieniały się ikony i ilość dostępnych opcji. Windows 10 mamy również ten sam panel sterowania.

496932

Wraz z pojawieniem się trybu Metro (przemianowanego później na Modern ) Panel Sterowania w wersji Modern nazwano po prostu Ustawienia komputera. Praktycznie wszystkie opcje z Desktopowego Panelu Sterowania przeniesiono do Modern.

496934

Wraz nowym bulidem 9860 pojawiła nowa opcja czyli zPC Settings. Jest to rozszerzenie ustawień znanych z Windows 8.0.

496936

I tu się zaczyna zabawa, bo we wszystkich trzech, nazwijmy to blokach jest prawie to samo. Jeszcze ustawienia Desktop osobno, a Modern osobno potrafię zrozumieć (pewnie przez zboczenie z Windows 8.0) to ulokowanie opcji PC Settings i zPC Settings już kompletnie nie pojmuje. Skoro zPC Settings jest rozszerzonym PC Settings, to po jakiego grzyba pozostawiono "zwykłe" PC Settings

111048
111049

Inni nie lepsi - no ale jakie mają wyjście

Nie będę wspomniał, że wiele programów firm trzecich (choć niekoniecznie) też tworzy dwa rodzaje oprogramowania, ale ta moda powstała wraz z Windows 8.0, a wiec nie jest to żadną nowością. A czy to jet normalne, aby tworzyć ten program na dwie platformy jednego systemu operacyjnego. Odpowiedzcie sobie sami.

Dropbox - Desktop
Dropbox - Modern
VLC - Desktop
VLC - Modern

Mam nadzieje, że funkcje które opisałem powyżej w finalnej wersji Windows 10 zostaną zunifikowane i będą dostępne w jednym miejscu, a nie będziemy musieli szukać po całym systemie. Wszak Windows 10, na którym teraz pracuje jest tylko wczesną betą.

Na koniec jeszcze tylko mój spis treści blogowania i na dziś starczy. Co prawda korzystam z Win10 na tablecie, ale wszystkie screeny zrobione są z Wirtualnej maszyny (tak jest po prostu szybciej i wygodniej:) - wiem leniwy jestem).

Jeszcze dwie ciekawostki na koniec

Po pierwsze. Wiecie co się stało z Autostartem w Windows 10 (zresztą w Windows 8.0 i 8.1 też)? Zniknął? Niekoniecznie. Microsoft bardzo ułatwił dostęp do tej dość ważnej funkcji i umieścił ją na wierzchu - no prawie

Jedno dwa (no może trochę więcej) kliknięcie i już mamy dostęp do Austostartu
Jedno dwa (no może trochę więcej) kliknięcie i już mamy dostęp do Austostartu

Po drugie. Microsoft w końcu się obudził i zrobił normalnie działający menadżer sieci bezprzewodowych. Jak jakiś czas temu szukałem takiej funkcji to albo źle szukałem, albo jej wtedy po prostu nie było.

111055
111056
Windows
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)