Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)
@Shaki81DVB-T co to jest? z czym to się je?

DVB-T co to jest? z czym to się je?

20.10.2011 20:29, aktualizacja: 05.01.2014 12:44

Z początku chciałem napisać techniczny artykuł co to jest, ale w końcu pomysłem, że technicznych opisów w necie jest sporo, więc nie ma sensu przepisywać tego samego po raz n-ty. W kilku słowach: DVB-T - system cyfrowej telewizji naziemnej umożliwiający nadawanie większej ilości kanałów telewizyjnych i radiowych w tej samej częstotliwości co sygnał analogowy. Jakość tych strumieni jest również o wiele lepsza. Podczas gdy zwykły sygnał analogowy jest o jakości 576i to sygnał cyfrowy może być nawet 1080p czyli FullHD. No ale o tym to raczej chyba wszyscy wiedzą. Mogę jeszcze dodać, że pierwszy raz sygnał cyfrowy został "wypuszczony" w celach testowych już w 2005 w okolicach Warszawy, Ale dopiero od kilku miesięcy dostępy jest dla zwykłych użytkowników domowych. Niestety nie jest aż tak różowo z tą telewizją, ponieważ aby odbierać sygnał cyfrowy potrzebny jest sprzęt a mianowicie telewizor z wbudowanym kodekiem MPEG-4 lub dodatkowy tuner z tymże kodekiem. Najprostsze tunery kosztują już ok 100 zł. Nie potrzebna jest żadna dodatkowa antena, wystarczy ta z której korzysta się do odbioru sygnału analogowego.

Niestety wśród zwykłych użytkowników poziom świadomości na temat nowych możliwości odbierania sygnały telewizyjnego póki co jest znikomy. Prosty przykład: Kilka dni temu jak powiedziałem klientowi o takiej możliwości odbierania telewizji kłócił się prawie do upadłego, że nie ma takiej możliwości. Dał się przekonać dopiero jak mu pokazałem, że u mnie to działa.

Tym wpisem chciałbym uświadomić użytkowników o takim sposobie odbierania sygnału telewizyjnego. Ja wiem, że większość użytkowników DP już z tego korzysta, ale jeśli choć jeden czytelnik mojego bloga dowie się o tej technologii.

Jednocześnie chciałbym zadać pytanie dlaczego skoro jest to taka technologia, to tak mało ludzi o niej wie. Przy okazji drugie pytanie dlaczego w sklepach po dziś sprzedawcy w sklepach ze sprzętem RTV oferują telewizory bez odpowiedniego kodeka (MPEG-4), nie wspominając o tym. Sam byłem świadkiem przypadku, gdzie sprzedawca oferował telewizor "wspomagający najnowsze funkcje" a w specyfikacji technicznej było jak by napisane, że ów telewizor obsługuje tylko MPEG-2?

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

Sprzęt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)