Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)
@Shaki81DVB-T co to jest? Z czym to się je? Runda druga

DVB-T co to jest? Z czym to się je? Runda druga

24.09.2012 15:26, aktualizacja: 05.01.2014 13:00

Jak ja nie lubię poniedziałków, od samego rana urwanie głowy, co chwila ktoś z jakąś pierdółką przychodzi. Dopiero jest chwila aby zajrzeć na DP, a że poniedziałek to przydałoby się coś opublikować:). Do dzieła więc:)

Co prawda mordzio wspominał niedawno na ten temat, a w zeszłym tygodniu na naszym portalu pojawił się wpis o DVB-T to i ja dorzucę swoje 5 groszy.

A co tam nowego w DVB-T?

[image=1]

DVB-T - system naziemnej telewizji cyfrowej sukcesywnie wdrażany w Polsce od 2010 roku. Zakończenie tego procesu, czyli całkowite wyłączenie sygnału analogowego planowane jest na dzień 31 lipca 2013r. Kilka miesięcy temu pisałem pierwszy raz o tej technologi, Zainteresowanie tematem było wówczas dość spore i wywołało niezłą dyskusję - mam nadzieję, że i tym razem tekst nie przejdzie bez echa. Co do sprzętu czy samej technologi zapraszam do mojego pierwszego wpisu oraz na stronę Wikipedi, gdzie wszystko opisane jest dość dobrze i nie ma sensu jeszcze raz tego przepisywać. Sprawdźmy więc co od tego czasu się zmieniło w tym temacie.

Co teraz mamy

W chwili obecnej nadawane są już 3 MUX'y, dzięki, którym możliwy jest odbiór 22 kanałów (w tym dwóch HD - TVP1 i TVP2). Na chwilę obecną rozkład poszczególnych stacji przedstawia się następująco:

421636

U mnie (nadajnik na Ślęży koło Wrocławia) działają już wszystkie 3 mux'y. Odbiór jest dobry, nie ma większych zakłóceń i wszystkie kanały można odbierać bez problemów. Sprawdzone na 3 różnych odbiornikach telewizyjnych. Okazało się, że jest możliwe podłączenie nawet 3 trzech (więcej odbiorników telewizyjnych nie sprawdzałem) telewizorów do jednej anteny analogowej i jednego zasilacza.

Poprzednio pisałem również, że w sklepach ze sprzętem RTV zdarzali się sprzedawcy, którzy próbowali sprzedać telewizory bez odpowiedniego kodeka (MPEG 4). Zrobiłem niedawno mały test w kilku takich sklepach i żaden ze sprzedawców nie próbował wetknąć mi takiego odbiornika. Widać, że poziom świadomości sprzedawców RTV zmienił się diametralnie.

Przy okazji sprawdzania danych na temat tego zagadnienia okazało się również, że po wyłączeniu sygnału analogowego będzie możliwość nadawania jeszcze dwóch MUX'ów. Co na nich się znajdzie? Ano pożyjemy zobaczymy.

A jak to wygląda w innych częściach kraju

Tutaj niestety potrzebuję pomocy innych bloggerów bo z mojej strony to mogę tylko przedstawić mapkę zasięgu poszczególnych MUX'ów. A jak to wygląda w praktyce?

421642
421643
421644

Mieszkam w okolicach Wrocławia, moje spostrzeżenia odnoszą się więc do nadajnika umiejscowionego na Ślęży. Jak jest w innych miejscach Polski mam nadzieje, że poinformujecie w komentarzach pod niniejszym wpisem.

PS. Wiem, że tekst jest trochę chaotyczny, ale chciałem przekazać tylko najważniejsze informacje, a nie przepisywać kolejny raz informacje, które są ogólnie dostępne w Internecie.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

Sprzęt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)