Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

GigaCom 26-10-2011 - słów kilka

@Shaki81GigaCom 26-10-2011 - słów kilka27.10.2011 12:03

W dniu 26-10-2011 r we Wrocławiu odbyła się kolejna już konferencja GigaCon, tym razem na temat "Bezpieczeństwa i Niezawodności Systemów Informatycznych".

397135

Cała konferencja została podzielona na trzy bloki rozdzielone krótkimi przerwami. Każdy blok składał się z trzech 30-40 minutowych prelekcji. Sponsorami konferencji byli:

397137

Na pierwszy ogień dowiedzieliśmy się trochę o zmianach w Polskim prawie w temacie cyberataków. O ile ktoś interesuje się interesuje się polskim prawodawstwem to temat był ciekawy. Mnie jakoś specjalnie nie ujął. Sam prelegent mówił krótko i rzeczowo. Drugą prelekcją był wykład głównego sponsora konferencji APC dotyczący bezpieczeństwa szeroko pojętej infrastruktury fizycznej w centrach przetwarzania danych. Sam wykład na prawdę ciekawy (przynajmniej dla mnie jako sprzętowca), niestety prelegent nie potrafił przekazywać swojej wiedzy w przystępny sposób. Trzeci wykład firmy Netline Group oraz CryptZone na temat "Proaktywnej ochrony informacji w systemach IT" przedstawiony został w sposób lekki i przejrzysty.

Drugi blok to trzy wykłady, z których pierwszy był był na temat ochrony przed cyberatakami. Tu również prelegent z firmy CCNS S.A. stanął na wysokości zadania i wykład był przeprowadzony w sposób ciekawy i rzeczowy. Drugi (Domeny.pl) oraz trzeci (actidata) wykład to typowa reklama produktów tych firm. Więcej gadania o ich produktach niż o samym bezpieczeństwie.

W ostatnim bloku Pierwszy wykład (Systemy informatyczne ITXON) to prelekcja firmy współpracującej z firmą Acronis. Tutaj też również była sucha prezentacja produktów tejże firmy). kolejny wykład to prelekcja niezależnego eksperta na temat "Wartość aktywów w analizie ryzyka ciągłości działania usług IT" (jak dla mnie masło maślane). Temat ciężki, dla mnie nie do końca zrozumiały. Do tego prelegent opowiadał w sposób niezbyt przystępny. Ostatni wykład z 3 bloku nie odbył się z przyczyn niezależnych od organizatora.

Słowem podsumowania, uważam że konferencja GigaCon we Wrocławiu była udana, a różnorodność tematyki z zakresu bezpieczeństwa IT pozwoliły każdemu czetnikowi znaleźć coś dla sienie. Oczywiście podczas przerw można było napić się kawy oraz porozmawiać z prelegentami , którzy mieli swoje stanowiska wystawowe, przy których mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat produktów danych firm.

Do tego świetne miejsce (Hotel "Orbis") w centrum miasta, oraz skala konferencyjna gdzie 150 osób pomieściło się bez problemów. Zazwyczaj przy takiej konferencji ustawiane są tylko krzesła, a tu... stoliki z krzesłami. Normalnie poczułem się jak w szkole :). A to wszystko bezpłatnie.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)