Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Każdy ma swoją starą i ulubioną grę - mam i ja

@Shaki81Każdy ma swoją starą i ulubioną grę - mam i ja17.12.2012 10:16

Od pewnego czasu naszym blogerom wzięło się na wspomnienia i wracają do starszych gier. Ja również mam taką grę do której cały czas wracam. Jako, że święta za pasem i zapowiada się trochę wolnego czasu zapewne po raz kolejny wrócę do tej gry. Tą gra jest Transport Tycoon DeLuxe.. Gra (a w sumie jej pierwsza wersja - Transoprt Tycoon) powstała w 1994 roku, jej autorem jest Chris Sawyer, a jej wydawcą była firma MicroProse. Gra ta została stworzona na platformę DOS'ową i niestety nie chciała pracować pod Windowsem Dzięki dużej popularności tej gry już w następnym roku grę przepisano w C++ co umożliwiło swobodne jej odpalenie w Windows.

Strona startowa gry
Strona startowa gry

W ogólnym opisie jest to gra ekonomiczna polegająca na prowadzeniu firmy transportowej. Grę rozpoczynamy od wyboru na jakim krajobrazie chcemy grać.Do wyboru mamy: Umiarkowany, Arktyczny, Tropikalny oraz Zabawkowy.

Krajobrazy dostępne w grze
Krajobrazy dostępne w grze

Po wygenerowaniu planszy oczom naszym ukazuje się rozległa plansza, na której nieumiejscowione są małe miejscowości, zakłady produkcyjne, kopalnie oraz ośrodki przemysłowe. Naszym zadaniem jest transportowanie wszystkich dóbr pomiędzy z góry ustalonym miejscami. Gra posiada wyznacznik czasowy i rozpoczyna się w 1950 roku, zazwyczaj kończy się ok 2050 roku kiedy nasza firma otrzymuje status lidera transportowego w regionie. Co prawda na tym punktowana rozgrywka kończy się, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby grać dalej i rozwijać swoją firmę transportową.

Aby nie przepisywać tych samych informacji polecam tą stronę, która wg. mnie jest najlepszym kompendium wiedzy o Transoprt Tycoon de Luxe. Fenomen tej gry trwa do dziś. Przez szereg lat pojawiło się wiele rozszerzeń i modyfikacji gry. Do najpopularniejszych należą TTDX Path oraz Open TTD, który można pobrać z zakamarków DP. Niestety dodatki te wymagają do prawidłowego działania oryginalnej gry Transport Tycoon de Luxe.

Ciekawostką jest fakt, że gra ta powstała nie tylko na Windowsa. Producent zadbał o wersja na MacOS, Linuxa, a nawet PlayStation. Kolejną ciekawostką jest również fakt iż pomimo wieku (prawie 20 lat) grę w dalszym ciągu można zakupić choćby na Amazonie.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

GryHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)