Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Kiedy doczekamy się w końcu DDR 4

@Shaki81Kiedy doczekamy się w końcu DDR 429.09.2014 11:44

Pamięć operacyjna komputera to jedna z podstawowych części składowych współczesnego komputera i wg Wikipedii to "pamięć adresowana (ulotna) i dostępna bezpośrednio przez procesor. W pamięci są umieszczane rozkazy procesora dostępne bezpośrednio dla jego jednostek wykonawczych. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie znaczenia tego pojęcia. Pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna, dostępna bezpośrednio przez procesor." Czyli jakby nie patrzeć bez pamięci RAM komputera nie da się używać. No i oczywiście im więcej RAM tym lepiej:).

Odrobinka historii

Pierwsze rodzaje pamięci stosowanej w komputerach PC to pamięć DIP stosowana w komputerach klasy 8086 oraz 80286. Wraz z rozwojem procesorów z serii 286 na rynku pojawiły się się moduły SIPP, które były stosowane również w następnej generacji komputerów czyli 386. Wraz z rozwojem procesorów 386 i pojawieniem się procesorów 486 na rynku zadomowiły się układy SIMM, najpierw 30-pinowe a wraz z późniejszym rozwojem procesorów 486 pojawiły się moduły SIMM 72-pinowe, które królowały praktycznie do 1994 roku. W tym roku pojawiły się pierwsze pamięci typu SDRAM, które przez kolejne 5 lat były jedynymi stosowanymi w komputerach klasy PC

Pierwsze 4 rodzaje pamięci RAM dostępne w komputerach klasy PC, czyli DIP, SIPP, SIMM (2 rodzaje) oraz SDRAM.
Pierwsze 4 rodzaje pamięci RAM dostępne w komputerach klasy PC, czyli DIP, SIPP, SIMM (2 rodzaje) oraz SDRAM.

No i DDR

W 1999 roku na rynku pojawiły się zmodyfikowane pamięci SDRAM czyli pamięci typu DDR. Wielkość fizyczna samego modułu niewiele się zmieniła. Natomiast sama budowa tak. Dzięki zastosowaniu innych półprzewodników udało się zmniejszyć zapotrzebowanie na energię a także zwiększyć częstotliwość działania pamięci.

6 lat później (rok 2005) na rynku pojawił się zmodyfikowany rodzaj pamięci czyli DDR2 , od poprzednika różnił się kolejnym obniżeniem zapotrzebowania na energię oraz wyższymi częstotliwościami działania. Dzięki rozwojowi technologii możliwe było zwiększanie ilości pamięci w jednym module.

Identyczna sytuacja, czyli obniżenie napięcia oraz zwiększenie częstotliwości i pojemności modułów miała miejsce po 4 latach (w 2009 roku). Wówczas na rynku zagościła pamięć DDR3. Pomimo upływu kolejnych 5 lat na rynku nie mamy następcy wysłużonego już standardu DDR3

DDR, DDR2 i DDR3
DDR, DDR2 i DDR3
529889

To co w końcu z tym DDR4?

Okazuje się, że jednak istnieje następca DDR3 a mianowicie (no jakże by inaczej:)) DD4. Pierwsze wzmianki o DDR4 pojawił się w prasie i Internecie już w 2008 roku, czyli na rok przed światową premierą DDR3, ale liczne problemy z implementacją na ówczesnych płytach głównych i procesorach uniemożliwiły wprowadzenie tej pamięci w 2012 roku jak to wówczas zakładano.

Rewolucja? Nie, raczej ewolucja.
Rewolucja? Nie, raczej ewolucja.

Dopiero w tym roku pojawił się odpowiednie procesory i płyty główne. Jeszcze w ostatnim kwartale 2013 roku nikt szeroko nie informował o ewentualnej premierze nowych pamięci. Dopiero podczas targów CES, które odbyły się na początku tego roku w Las Vegas producenci pamięci poinformowali, że pierwsze pamięci DDR4 w tym roku pojawią się na sklepowych pólkach.

Ogłoszenie to jednak nie przyniosło nam zalewu najnowszych pamięci na sklepowych półkach bo producenci płyt i procesorów nie przygotowali odpowiednich podzespołów. Dopiero w połowie tego roku pojawiły się pierwsze procesory (a wraz z nimi płyty główne), które są w stanie współpracować z DDr4. Jednymi z pierwszych procesorów zgodnych z DDR4 był ma być linia procesorów Intel Haswell-E, które zadebiutowały w sierpniu tego roku. Niestety nie dotarłem do żadnych premier procesorów firmy AMD, które miałby mogłyby współpracować z nowymi pamięciami. Na przyszły rok planowana jest premiera nowych procesorów dla socketu FM3, który będzie kompatybilny z DDR4.

Wracając natomiast do Intela, procesory z serii Haswell-E będą pracowały na zmodyfikowanej podstawce LGA 2011 o oznaczeniu LGA 2011-3. Producenci płyt głównych bardzo szybko zareagowali na nowe procesory wypuszczając odpowiednie płyty główne na chipsecie x99, wyposażone niejednokrotnie aż w 8 banków pamięci DDR4, dla przykładu.

  1. Asrock
  2. Asus
  3. MSI
  4. Gigabyte
  5. i wielu innych

Wracając jednak do pamięci DDR4 można zauważyć, że wielu producentów już wprowadziło (bądź wprowadzi na dniach) do swojej oferty moduły DDR4, dla przykładu Samsung, Kingston, Adata, czy wielu innych. Niestety nasz rodzimy producent czyli Goodram chyba zaspał, bo nie widać zapowiedzi nowych pamięci tego producenta.

No to jednak mamy DDR

Podsumowując - widać, że w końcu pamięci DDR4 mają szanse zaistnieć na rynku na większą skalę. Co prawda ceny nowych płyt głównych procesorów obsługujących DDR4 są jeszcze dość wysokie, ale wraz z upowszechnieniem się tego standardu ceny będą sukcesywnie spadać - przynajmniej taką mam nadzieje:)

Na koniec jeszcze tylko spis treści mojego blogowania i zapraszam za tydzień, gdzie chyba będzie zakończenie cyklu specjalisty, ale o tym następnym razem.

Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)