Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Niech ktoś mi wytłumaczy fenomen Facebooka?

@Shaki81Niech ktoś mi wytłumaczy fenomen Facebooka?21.03.2011 09:18

Na początku chciałbym zaznaczyć, że nie mam konta na Facebooku i nie mam zamiaru go zakładać, może nie jestem osobą kompetentną do takiego rodzaju wpisów, ale co mi tam. Jednakże widziałem jak działa FB, wiem (a przynajmniej tak mi się wydaje) co z czym się tam je i jak to wygląda. Jednocześnie wpis te nie ma na celu ani krytykować ani chwalić Facebooka, bo nie to było moim zamierzeniem.

Niedawno miałem okazję obejrzeć film The Social Network (film biograficzny o powstaniu Facebooka – jakby ktoś nie wiedział :)) i tak mnie jakoś no nie wiem poruszyło. Facebook (będę używał FB) powstał w 2004 r. Od tego czasu na FB zarejestrowano 600 milionów kont. Czemu aż tyle? Dlaczego właśnie FB? Przecież portali społecznościowych na całym świecie są setki jak nie tysiące. Dlaczego żaden inny portal nie zyskał takiej popularności? Ludzie i firmy zakładają konta tworząc strony na FB, niejednokrotnie bardziej rozbudowane niż firmowe lub prywatne na zwykłych serwerach. Żeby było ciekawiej to przycisk lubię to jest już na większości stron. Wystarczy jeden klik i już masz dodaną opinię na FB na temat produktu czy osoby (czy rzeczy, którą robi – Krzysiu poszedł do toalety – 54 osoby lubi to).

Kolejna sprawa choćby przykład programu MustBeTheMusic czy jakoś tak, dlaczego polska edycja nie ma normalnej strony internetowej tylko na FB. Innym przykładem wszechobecności FB był niedawno konkurs jednej ze stacji radiowych, gdzie namawiano ludzi do rejestrowania się na FB i klikaniu na przycisk Lubię to, aby radio miało 200 tyś fanów na FB, czy możliwość głosowania na listę przebojów radia tylko na FB. No normalnie wszędzie FB. Takich przykładów z radia i telewizji (polskiej, ale nie tylko) można by mnożyć bez liku.

Dochodzi do tego jeszcze, że praktycznie każdy celebryta czy polityk musi mieć stronę na FB. Po co? Nawet takie osobistości jak Królowa Elżbieta II jakiś czas temu podała do publicznej wiadomości iż ma swój profil na FB. Normalnie paranoja jakaś.

Kolejna sprawa – gry online. Dlaczego wychodzi sporo nowych gier tylko na FB i nie ma możliwości zagrania w nie bez posiadania konta na FB. No trochę nienormalne.

W ciągu poprzedniego tygodnia na łamach DP pojawiły się dwie wiadomości dotyczące nowego oprogramowania które będzie dostępne tylko przez FB? Te oprogramowanie to Blender –RenderWeb oraz większa integracja Microsoft Office z FB. Po co to? Nie można wprowadzać nowego oprogramowania ot tak bez żadnych portali społecznościowych. Obydwa te newsy spotkały się z dość dużą liczbą komentarzy, ale w większości były to komentarze krytykujące bądź takie zachowanie producenta oprogramowania, bądź krytykujące sam Facebook. Jak to jest FB jest taki popularny a coraz więcej wpisów krytykuje go, to jak? FB to ta fajna rzecz czy jednak jest do d...

Nasuwają mi się jeszcze takie pytania: 1) Ile kont jest aktywnych? 2) Ile z tego to konta prywatnych ludzi 3) Co do diabła można robić przez 8 godz dziennie na FB

Jednym słowem włączam internet – Facebook, włączam radio – Facebook, włączam telewizję – Facebook, aż się boje lodówki otwierać :)

PS. Przepraszam, że zadaje tak wiele pytań w tym tekście, na które nie odpowiedziałem, ale po prostu nie znam odpowiedzi i chciałbym, aby ktoś mi to wytłumaczył, bo jakoś tej całej szopki z FB to ja nie kapuje. Po komentarzach jakie pojawiają się przy okazji newsów związanych z FB wnioskuje, że nie jestem jedyną osobą, która nie może pojąć tej międzynarodowej szopki nazywanej Facebook.

PS2. Czekam na komentarz osoby, która trochę czasu spędziła na FB i może mi to wyjaśnić.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

Internet
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)