Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Specjalista ds. teleinformatycznych — Windows XP wiecznie żywy cz. 78

@Shaki81Specjalista ds. teleinformatycznych — Windows XP wiecznie żywy cz. 7801.05.2017 01:01

8 kwietnia mięło dokładnie 3 lata od zakończenia wsparcia Windowsa XP. Ale czy zakończenie wsparcia oznacza koniec życia jednego z najlepszych Windowsów? Okazuje się, że nie, choćby dlatego, że jest możliwość przedłużenia wsparcia tego leciwego systemu poprzez płatną subskrypcję dostępną jeszcze przez długie lata.

Nieśmiertelne logo
Nieśmiertelne logo

Dlaczego wspominam o tym teraz? Bo w końcu chciałbym oficjalnie pochwalić się, że wycofałem ostatnie Windowsy XP i Vista ze szpitala. W chwili obecnej najstarszym Windowsem jest Windows 7, który de facto do najnowszych również nie należy, ale lepszy ten niż stary poczciwy XP. Na początku t ego roku miałem jeszcze 14 maszyn pracujących pod starym Windowsem.

Nawet choćbym chciał to XP będzie u mnie jeszcze długo

Ostatni Windows XP został wyeliminowany z komputerów znajdujących się w pracowniach RTG. Urządzenia tam zainstalowane dopiero niedawno otrzymały sterowniki dla Windowsa 7 i 8, a więc teraz nastąpiła migracja. Oczywiście nie obeszło się bez problemów, no ale przyzwyczaiłem się do tego, że nawet najbardziej błahy problem (może kiedyś opisze to szerzej) może urosnąć do rangi wielkiego problemu. Zastanawiam się co by było gdyby nasze urządzenia do robienia zdjęć byłyby ucyfrowione (na chwile obecną wszystkie są analogowe) - masakra totalna gwarantowana.

Administracja

Zadowolony z pozbycia się ostatniego Windowsa XP przeprowadziłem inwentaryzację całej sieci i ... załamałem się. Po pierwsze Płatnik wraz z cała bazą danych działał na XP - tutaj migracja na WS 2008 R2 przeszła szybko, bezboleśnie i bez problemów (całkowite przeciwieństwo RTG). System do Ewidencji Czasu Pracy to kolejna w miarę prosta migracja. Zadowolony z tego stanu rzeczy obudziłem się, ze mam jeszcze 4 komputery pracujące pod leciwym systemem. Walka ta zaczyna mnie już wkurzać - co wyeliminuje jakiegoś XP'ka to zaraz kolejny mi się pojawia spod ziemi. No dobra, walczymy dalej.

610189

Laboratorium i inna diagnostyka

Tutaj niestety z góry jestem na przegranej pozycji. Firma, która w zeszłym roku wyposażała nasze laboratorium w nowe analizatory jeden z nich wyposażyła w XP'ka z przedłużonym wsparciem, a więc nic tu nie zrobię. Kolejny komputer to pracowania USG gdzie lekarze odczytują zapisane dane z holterów, o których już kiedyś wspomniałem. Tutaj również producent holtera udostępnił sterowniki do nowszych Windowsów, a więc migracja przeszła szybko i bezboleśnie.

610192

Badanie wzroku

Zostały więc jeszcze dwa komputery z XP'kiem, które znajdują się w dwóch przychodniach w gabinetach badania wzroku. Do każdego z nich podłączone jest takie ciekawe urządzenie ładnie nazwane perymetr komputerowy lub polomierz, którego zadaniem jest badanie wzroku. Model znajdujący się w naszych przychodniach to PTS-900 zaprojektowany gdzieś na początku lat 90-tych.

610195

Właśnie okres projektowania ma tu duże znaczenie ponieważ urządzenie jest wyposażone w przewód szeregowy RS232 DB9 i USB. Nowe komputery zazwyczaj nie są już wyposażane w RS232 a więc nowy komputer odpada. Jeśli jednak znalazłbym komputer wyposażony w ten wtyk to okazuje się, że producent nie udostępnia sterowników do systemów nowszych niż XP. Wszelkie nieoficjalne również nie współpracują z nowszymi systemami. Niestety bezpośredni kontakt z producentem umocnił mnie w tym przekonaniu. Nie ma, nie będzie i basta. Po wielu dniach kombinacji poszedłem na kompromis montując polesingowego Core2Duo z Windowsem XP. Oczywiście żaden producent nie oferuje antywirusa (w wersji komercyjnej) na ten system. Zostawiłem więc Avasta, który niestety dość mocno obciąża ta jednostkę. Wiem, że ten kompromis nie jest do końca dobry, ale raczej innego wyjścia nie mam.

Na zakończenie

Widać więc, że XP wiecznie żywy i pewnie jeszcze przez długie lata to się nie zmieni. A jak to wygląda u Was? Korzystacie jeszcze z XP czy już dawno odesłaliście go do lamusa? Choć patrząc na statystyki to raczej na nie jeszcze jednej maszynie niepodzielenie króluje WinXP. Co do statystyk to choćby ostatnie badania netmarketshare wskazują, że Windows XP ma się dobrze.

Kurcze za dużo mam tych wpisów z serii specjalista - znalezienie konkretnego wpisu trwa w nieskończoność. Chyba czas najwyższy zakończyć ta serię:)

Prawie 7,5% to nie najgorszy wynik
Prawie 7,5% to nie najgorszy wynik

----- Na koniec oczywiście spis treści mojego bloga i zapraszam do moich wpisów. Polecam szczególnie ten wpis, gdzie opisałem jak poprawnie formatować wpisy na blogu, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają niepoprawne. Ponadto polecam ten wpis na forum gdzie Semtex opisał jak wrzucać grafikę na naszego bloga. Informuję także, że wszystkie grafiki, użyte w wpiisach są mojego autorstwa lub są dostępne w otwartej licencji lub są pobrane z oficjalnych stron podmiotów, o których wspominałem we wpisie. Pozdrawiam Shaki81

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)