Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)
@Shaki81Tablet Manta MID701 - runda druga

Tablet Manta MID701 - runda druga

29.07.2013 18:56, aktualizacja: 05.01.2014 13:34

Przez mój poprzedni wpis o mal nie zostałem zjedzony wrócę więc do tematyki jaką zazwyczaj stosuje, bo kolejny taki temat może zakończyć się linczem na mojej osobie:). A miałem jeszcze coś w zanadrzu, no może kiedy indziej.

Dwa tygodnie temu natomiast pisałem o małych problemach z tabletami. Zachęcony komentarzami pod tym wpisem postanowiłem trochę poeksperymentować z Moją Mantą MID701 i zobaczyć jak zmiany działają w praktyce. A więc pomysły do zrealizowania jakie mi się nasunęły to:

  • Wgranie jakiegoś nieoryginalnego ROM'u do Manty (np. CyanogenMod )
  • Zrootowanie telefonu
  • Usunięcia zbędnych aplikacji
  • Zmiana ekranu startowego

Niestety po kilku dniach poszukiwań nie znalazłem żadnego "zastępczego ROMU". Jak pod komentarzami do wpisu do tabletach ktoś wspomniał, że do szrotu za 200-300 zł. czegoś takiego nie ma. Absolutna racja. Albo ja źle szukałem, albo naprawdę nie ma.

No to jedziemy:)

Pozostają więc (na początek) 3 rzeczy do zrobienia. Jak na kompletnego laika systemów mobilnych to chyba wystarczy. Pamiętajcie, że przed dokonywaniem zmian opisanych poniżej należy dokonać backupu systemu lub zaopatrzyć się w oryginalny ROM, bo jeden błąd może doprowadzić do stworzenia z tabletu kosztownego przycisku do papieru:).

Zrootowanie telefonu

Aby zrobić z tabletem (Android 4.0.4) więcej niż przewiduje producent należy Odblokować konto ROOT'a, które umożliwia dokonywanie zmian w plikach systemowych. Przeszukałem kilkadziesiąt stron (zarówno polskich jak i zagranicznych) aby odnaleźć jak najprostszy sposób na od blokowanie ROOT'a. Na kilku stronach znalazłem taki oto opis. Niestety program do ROOT'owania był w języku chińskim, a wiec odpuściłem sobie.

Kolejny sposób znalazłem na tej stronie. Tutaj wszystko wydawało się proste i szybkie do wykonania. Pobrałem więc UnlockRoot Pro, za pomocą asystenta dostępnego na tej stronie. Trzeba tylko uważać bo asystent wraz z programem chce nam zainstalować kilka niepotrzebnych nam rzeczy. Na czas instalacji radzę wyłączyć antywirusa, bo inaczej nie che się zainstalować. Po pobraniu podłączamy nasz tablet do komputera. Windows 7 automatycznie zainstalował sterowniki do tabletu. Następnie uruchamiamy program i klikamy UNROOT, pojawi się okienko gdzie należy kliknąć model naszego urządzenia i wszystko gotowe. Po chwili tablet resetuje się i dostęp do roota mamy gotowy:). W sumie bardzo prosta operacja.

476980

Usunięcia zbędnych aplikacji

Kolejnym krokiem było usunięcie aplikacji jakimi uraczył mnie producent tabletu. W tym celu pobrałem ze sklepu darmowy program o nazwie Root Browser. Odpalamy program, przechodzimy do katalogu system, następnie do katalogu app, tam mamy listę wszystkich aplikacji jakie są zainstalowane na tablecie. Aby usunąć aplikację wystarczy kliknąć na nią i przytrzymać chwilę, pojawi się menu gdzie wybieramy Delete. Po sprawie:). Teraz wystarczy tylko zresetować tablet i niechciany Crap poszedł do nieba.

476983

Zmiana ekranu startowego

Ostatnią rzeczą jaką postanowiłem zrobić to zmiana ekranu startowego oraz animacji pojawiającej się przy starcie systemu. Okazuje się, że Zmiana animacji była podobnie prosta jak usuwania systemowych aplikacji. Wystarczyło ze sklepu Play pobrać darmową aplikację Boot Animations, która odpowiada za zmianę animacji startowej w androidzie. Odpalamy program, wybieramy animacje z dostępnych zmieniamy i rebootujemy tablet. Zmiana animacji gotowa. Oczywiście ten program (jak i poprzedni) działa tylko na zrootowanym urządzeniu.

476986

Niestety nie znalazłem równie prostego sposobu na zmianę loga startowego (splash screen). Jedyny sposób jaki odnalazłem jest tutaj (czwarty post). Niestety nie zadziałał on w moim przypadku.

Czyli nie taki Tablet straszny jak go malują. Acha, przedstawione tutaj kroki robicie na własną odpowiedzialność.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

Telefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)