Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)
@Shaki81U-SCREEN STICKER MT4166 - najtańszy dekoder DVB-T na rynku

U-SCREEN STICKER MT4166 - najtańszy dekoder DVB-T na rynku

29.04.2013 11:33, aktualizacja: 05.01.2014 13:36

Cyfryzacja telewizji trwa w najlepsze. Co miesiąc jest wyłączanych kilka kolejnych nadajników telewizji analogowej. Nadszedł czas również na Dolny Śląsk. W związku z tym potrzebowałem dekodera dla starszej osoby. Miał być maksymalnie prosty w obsłudze, łatwy do zamontowania oraz oczywiście możliwie jak najtańszy. Wiadomo emerytury wysokie nie są:). Po sprawdzeniu kilku sklepów z elektroniką i kilku marketów wybór padł na U-SCREEN STICKER MT4166 firmy Media-Tech.

Urządzenie jest wielkości 5 calowego smartfona (No dobra trochę grubsze:)) i podłączane bezpośrednio do telewizora. Z przodu znajduje się wejście Scart, z tyłu wejście miniUSB. Z prawej strony nie ma żadnych portów natomiast z lewej strony jest reszta wejść tj. zasilanie, wejście antenowe, HDMI oraz wejście dla kabelka IR (Screen poniżej).

Tak przedstawia się zawartość pudelka po rozpakowaniu.

103751
103752
103753
103754

Podobno są też wersje z krótszym przewodem ir oraz przewodem USB w zestawie - ja takiego przewodu nie znalazłem, albo ktoś go podwędził, albo go tam nie było.

No to podłączymy

Samo podłączenie jest banalnie proste. Urządzenie podłączamy bezpośrednio do wejścia Euro (Scart) w telewizorze. Do urządzenia podłączamy kabel z sygnałem telewizyjnym, zasilacz oraz kabelek IR, którego końcówkę umieszczamy gdzieś z przodu telewizora. Cała operacja trwa ok 3 minut. Nie ma możliwości źle podłączyć to urządzenie. Każdy przewód podłączany do tunera ma inne wejście, tak wiec osoba starsza czy kompletnie nie znająca się na elektronice nie będzie miała najmniejszych problemów z prawidłowym podłączeniem tunera.

Nie było potrzeby wymieniania przewodu czy anteny. W wielu miejscach w sieci natrafiłem na informacje, że aby odbierać sygnał cyfrowy należy wymienić przewód i antenę. Jest to oczywiście bzdurą, która ma na celu tylko napchać kieszenie sprzedawcom takiego sprzętu.

Ciekawe czy to działa

Po podłączeniu i uruchomieniu pojawia się proste menu, pozwalające na wyszukanie kanałów i na początek praktycznie tyle. Skanowanie trwało ok. 3 minut. Wszystkie kanały (ze wszystkich 3 MUX'ów) zostały wyszukane poprawnie i zapisane. Praktycznie po nie całych 10 minutach urządzenie było gotowe do użycia. Samo menu nie jest skomplikowane, a ilość funkcji jest uboga. Nie widzę sensu opisywania tych funkcji na nowo gdyż w Internecie jest bardzo dobry i szczegółowy opis tego tunera, który znajduje się tu.

Na koniec

Dlaczego napisałem w tytule, że najtańszy? Ponieważ w jednym z hipermarketów zakup[iłem to urządzenie za 75 zł. Podobna cena jest na Allegro. Natomiast ceny w popularnych porównywarkach cen w sklepach internetowych są dość rozbieżne i oscylują w granicach od 77 zł do 137 zł. Jako, że ten tuner ma zintegrowane wejście Scart nie ma potrzeby zakupu kabla Scart lub HDMI, który jest wymagany w innych tunerach, nie ponosimy dodatkowych kosztów. Żaden z dostępnych na rynku tunerów nie jest wyposażony w przewód do podłączenie go z telewizorem!

Tak wiec jeśli nie potrzebujesz tunera z mnóstwem bajerów i masz zamiar tylko oglądać telewizję cyfrową to jak najbardziej polecam zakup tego urządzenia.

Zdjęcia pobrane z oficjalnej strony Media-Tech Niestety własnych zdjęć nie posiadam, bo mój aparat wyzionął ducha, a nie znalazłem opcji zrzutów ekranu w tym tunerze.

PS. Ja wiem, że sprzęt ten nie jest bezpośrednio związany z IT, ale krótki opis takowego urządzenia był potrzebny i pokazał, że nie trzeba wyrzucać nie wiadomo ile pieniędzy na dostosowanie swojego odbiornika telewizyjnego do wymogów do cyfrowej telewizji.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

Sprzęt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)