Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)
@Shaki81Webmail kontra program pocztowy

Webmail kontra program pocztowy

20.02.2012 14:18, aktualizacja: 05.01.2014 12:59

No i mamy kolejną dyskusję o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocy. W zeszłym tygodniu poawił się wpis Nicolass'a o popularności programów typu webmail. Od razu w komentarzach pojawiła się dyskusja o wyższości programów pocztowych nad webmail'em czy też odwrotnie.

Postanowiłem się pokusić o krótkie przedstawienie zalet zarówno jednego jak drugiego rozwiązania:

Program pocztowy:

ZALETY:

1) Bardzo rozbudowane aplikacje umożliwiające wykonywanie wiele dodatkowych zadań 2) B. duże możliwości personalizacji ustawień maili i kontaktów 3) Bardzo dobre i zróżnicowane filtry antyspamowe. 4) Niepotrzebny dostęp do internetu, aby zarządzać otrzymaną pocztą

WADY:

1) Dostęp do poczty tylko na jednym urządzeniu 2) Brak multiplatformowości programów pocztowych (oczywiście z wyjątkami) 3) Problemy z przenoszeniem danych pomiędzy różnymi rozwiązaniami (programami)

Webmail:

ZALETY:

1) Dostęp do poczty z dowolnego komputera z przeglądarką. 2) Dostęp do poczty z dowolnego urządzenia mobilnego z przeglądarką internetową. 3) Dostęp do wielu skrzynek z poziomu jednego webmail'a. 4) Przy reinstalacji systemu nie trzeba się martwić o archiwizacje maili czy kontaktów. 5) Filtry anyspamowe (niestety tylko jednego dostawcy).

WADY:

1) Przetrzymywanie wszystkich maili na zewnętrznym hostingu (popularny temat inwigilacji) 2) Szereg dodatkowych usług (jak choćby chat w gmail'u) z poziomu webmaila. 3) Niezbędny dostęp do internetu, aby dostać się do naszym maili czy kontaktów

A ja?

Oczywiście powyższe zestawienie nie obejmuje wszystkich aspektów obydwóch rozwiązań, ale wydaje mi się, że są to najważniejsze. W sumie to te wady i zalety to wyszły dość bzdurne i większość z nich pokrywa się. Jak choćby możliwość dowolnego segregowania i układania maili wg. własnych potrzeb.

Co do mojego zdania to od niedawna mam skrzynkę na gmailu, gdzie podpiąłem wszystkie moje skrzynki (zebrało się tego 5 sztuk) i bardzo chwalę sobie takie rozwiązanie. Do tej pory jednak korzystałem z programu pocztowego (klient wbudowany w przeglądarkę Opera) i tez jakoś nie narzekałem. A więc są do końca nie jestem przekonany ku temu lub temu rozwiązaniu. Chyba jednak cenię sobie dostęp z dowolnego komputera (czy innego urządzenia z dostępem do Internetu) do moich maili i pozostanę klientem webmail'a. A jak wy uważacie???

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

OprogramowanieInternet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)