Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Weekend z życia wsiokowego informatyka (Newind i GigaCon)

@Shaki81Weekend z życia wsiokowego informatyka (Newind i GigaCon)23.06.2014 10:20

13 czerwca tego roku odbyła się konferencja „Rozwiązania wspierające przetwarzanie danych i ochronę informacji w Szpitalach" organizowana przez firmę Newind. Ja jak zwykle narzekam na jakość takich konferencji i pojawiam się na takich konferencjach. Tym razem też tak było, pomarudziłem i pojechałem

521249

Pierwsza prezentacja została przeprowadzona przez pracownika firmy Veeam, który opowiadał o oprogramowaniu wspomagającym pracę środowisk wirtualnych, a szczególnie oprogramowania Vmware. Prelegent zaprezentował kilka ciekawych rozwiązań pozwalających na szybkie odzyskanie uszkodzonej maszyny wirtualnej. Prezentacja była ciekawie poprowadzona, nie byto zanudzania technicznego, a sam pokaz był dość dynamiczny ciekawy. Była to chyba najciekawsza prelekcja tego spotkania.

Druga prezentacja to temat ochrony danych osobowych. Tutaj niestety mówca nie był już taki dynamiczny jak poprzednik, ale i tak temat został opowiedziany w dość przystępny i ciekawy sposób. Natomiast w tej prezentacji bardzo spodobało mi się zaangażowanie uczestników. Prowadzący kilkukrotnie wdawał się w dyskusje z uczestnikami przerywając swój wykład

Trzecia prezentacja to w końcu coś o IT szpitali a mianowicie wirtualizacja dla szpitali. Tą prezentację poprowadził kolejny przedstawiciel firmy Newind. Prezentacja ta niestety była niezbyt dopasowana do realiów szpitali, ale dobrze wiedzieć o takich możliwościach, bo nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość.

Ostatnia prelekcja to znowu rozwiązania oparte o chmurze i licencjonowaniu. Zaś dość ciekawy tema a sam prowadzący potrafił zainteresować uczestników tym co opowiadał. Niestety również i tu zabrakło dynami pierwszego prowadzącego, ale i tak mi się podobało:)

To spotkanie mogę zaliczyć jak najbardziej do udanych, zwłaszcza po doświadczeniach jakich nabyłem na poprzednich podobnych konferencjach. Pojawiam się na podobnych konferencjach kilka razy w roku, ale pierwszy raz organizator zapewnił obiad i nocleg, a wieczorne spotkanie przy złocistym było kwintesencją wieczoru. W sumie to podczas luźnej rozmowy przy złocistym (i nie tylko zresztą) dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy informatyków w służbie zdrowia. Okazuje się, że mój szpital nie jest aż tak zacofany (jeśli chodzi o informatyzację) jak mi się do tej pory wydawało. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować firmie Newind za zaproszenie na konferencję, bo naprawdę taka forma przemawiała do mnie bardziej niż suche wykłady, w których uczestniczyłem do tej pory.

521255

Następnego dnia tj. 14-06-2014 udałem się na druga konferencję a mianowicie Kariera IT organizowaną przez GigaCon. Z konferencjami organizowanymi przez nich miałem do czynienia i obawiałem się, że tym razem będzie podobnie czyli niezbyt ciekawie, ale jednak tym razem pomyliłem się. No ale może po kolei.

Krótkie, szybkie prezentacje to jednak coś co lubię, bardziej niż długie i merytoryczne wywody specjalistów. Takie właśnie były prelekcje które zostały przedstawione podczas ostatniej wrocławskiej konferencji „kariera it”

Na pierwszy ogień poszła szybka prezentacja technologii druku 3D. Szybko, sprawnie i bez zbędnego bełkotu marketingowego. W końcu miałem okazje zobaczyć jak drukarka 3D działa w praktyce. Druga prezentacja to szeroko zakrojony temat rozproszenia danych i problemów jakie pojawiają się w pracy w systemach rozproszonych. Prezentacja dynamiczna, niestety przeładowana rożnymi rzeczami, przez co odniosłem wrażenie lekkiego chaosu tej prezentacji. Ostania prezentacja pierwszego bloku to przedstawienie możliwości kariery w Credit Suisse. Prezentacja odbyła się w języku angielskim, co jet rzadkością w tego rodzaju wydarzeniach. Sama prelekcja ograniczyła się jednak tylko do prezentacji firmy.

Drugi blok prelekcji rozpoczął pracownik formy sii, który przeprowadził prelekcję podobną do poprzedniej, czyli opowiedział o samej firmie a nie o projektach jaka firma realizuje. Trochę szkoda. Drugi prelegentem był pracownik firmy Nokia, który dość ciekawie opowiadał o procesie rekrutacji. Porównują do przednich wykładów był to najlepszy wykład dzisiejszego dnia. Do tego prelegent co chwila włączał ludzi z sali do dyskusji. Trzecia prezentacja to występ pracownika firmy Capgemini zajmującą się produkcją i wdrażaniem rozwiązań software'owych z różnego zakresu. Tutaj niestety zaś,suche przedstawienie tego jak wygląda firma. Tutaj należy jednak pochwalić za przedstawienie prelegenta za przedstawienie wybranych projektów. Ostatnia prezentacja drugiego bloku to rozwiązania NoSQL. Niestety temat nie trafiony, jak dla mnie. Ale sam prelegent mówił dość ciekawie.

Ostatni blok to prelekcja o bitcoin, prelegent po krótce opowiedział o historii BT a także co to jest i jak działa. Dużo dyskusji z uczestnikami i bardzo luźna rozmowa, spowodowały, że była to jedna z lepszych prezentacji tego dnia. Ostatni wykład to Mikroserwisy oparte RabbitMQ. Tutaj natomiast prelegent opowiadał zwięźle i ciekawie. A co najważniejsze brakło tu gadki marketingowej.

Mając na uwadze poprzednie konferencje organizowane przez GigCon była to jedna z lepszych konferencji. Widać, że organizatorzy GigaCon ponoszą sobie poprzeczkę coraz wyżej i starają się ją realizować jak najlepiej.

Poprzedzając Wasze pytania - Dlaczego taki tytuł. Dwa lata temu zatytułowałem podobnie inny wpis, pomyślałem, że można by ten tytuł przypomnieć.

Żeby tradycji stało się zadość to i mamy spis treści :)

Oprogramowanie
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)