Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Windows 10 na gorąco

@Shaki81Windows 10 na gorąco02.10.2014 00:09

Od kilku godzin można już pobrać obraz ISO nowego dziecka Microsoftu. Oczywiście nie byłbym sobą gdym tego nie zrobił i nie sprawdził jak nowe cudo wygląda w praktyce. Wszyscy dookoła zachwycali jaki to następca ósemki będzie piękny i w ogóle super. Samo pobieranie nie trwało za długo, a obraz był pobierany z pełną prędkością mojego łącza (myślałem, że dziś będzie masakra aby to pobrać, ale plus dla Microsoftu).

Już na początek Windows 10 nie zechciał ze mną współpracować bo od razu pojawił się takie smutne okienko

miłe początki :)
miłe początki :)

Po chwili poszukiwań rozwiązania problemu można było wznowić instalację, która poszła dość szybko. Wydaje mi się, że szybciej niż w przypadku 8.1. Przy okazji instalacji można nowego Windowsa od razu podpiąć pod swoje konto Microsoftu, dzięki temu moje ustawienia z Windows 8.1 zostały przeniesione. Po niecałych 15 minutach instalacji (która de facto jest identyczna jak w przypadku poprzednika) moim oczom ukazał się taki oto widok

Normalnie jak Windows 8
Normalnie jak Windows 8

Nie pojawiło się żadne Modern tylko klasyczny pulpit, pierwsze co należy zajrzeć to upragnione menu start które rzeczywiście znacznie rożni się od tego z Windows 7. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy (poza kafelkami w Menu Start oczywiście) to umieszczenie przycisku wyłączania komputera w sensownym miejscu (obok nazwy użytkownika), a więc odpadają nam poszukiwania magicznego przycisku wyłączenia komputera.

Upragnione Menu Start
Upragnione Menu Start

No i dalej nie wiadomo czy to Windows 8, 9 czy 10 bo jakby nie patrzeć to pisze tylko Windows Technical Preview

119378
119379

Oczywiście jeśli zapragniemy "klasycznego" (znanego z Windows 8) ekranu start, nic nie stoi nam na przeszkodzie. Jedna mała zmiana i po kliknięciu w Logo Windows mamy ekran start w trybie Modern:

Ekran Start w trybie Modern? Proszę bardzo:)
Ekran Start w trybie Modern? Proszę bardzo:)

Nie znalazłem paska zaklęć, który miał być zlikwidowany, widać, że kolejna z obietnic Microsoftu została spełniona. Po kliknięci All Apps naszym oczom ukazuje się lista aplikacji zainstalowanych na naszym komputerze. W większości są to aplikacje Modern, oczywiście desktopowe również się tam znajdują, mamy więc pomieszanie z poplątaniem. Nowością jest jednak możliwość używania aplikacji Modern w oknie a nie tylko w trybie pełnoekranowym.

Misz-masz Desktopu z Modern
Misz-masz Desktopu z Modern

Niestety po otwarciu 3 okien system się zawiesił i potrzebny był restart. Wina mojego sprzętu czy jednak tej wersji? Nie wiem.Oczywiście wszędobylska wstążka (w trybie desktop) musiała zawitać i tutaj. Chyba dopiero teraz zaczynam się do niej przekonywać. Wiem, wiem późno, ale lepiej później niż wcale:)

Jest i wstążka :)
Jest i wstążka :)

Nikt nie wspomniał nic o menedżerze zadań, który sporo zmienił się po premierze Windowsa 8. Tym razem jednak żadnych zmian nie zauważyłem. Menedżer zadań pozostał taki sam

Stary poczciwy menedżer zadań
Stary poczciwy menedżer zadań

Cortany jeszcze nie ma, za to wirtualne pulpity działają jak należy. Szkoda tylko, że ikony na wszystkich wirtualnych pulpitach są identyczne i w identycznych miejscach. Miałem nadziej na rożne ikony na różnych pulpitach.

No wirtualne pulpity tez działają.
No wirtualne pulpity tez działają.

Przy okazji dopiero teraz zauważyłem, że obok przycisku start znajdują się dwa dodatkowe przyciski (wiem, szybki jestem). Jeden to właśnie przycisk wirtualnych pulpitów a drugi to wyszukiwanie, zarówno wśród zasobów komputera jak i w sieci Web, jak to działa w praktyce, jeszcze zdążę sprawdzić.

To chyba wszystko co udało mi się zobaczyć na gorąco w pierwszej godzinie obcowania z nowym systemem Microsoftu. Wersji 32-bitowej nie zarzucono a 128-bitowej jak nie było tak nie ma :)

Na dziś starczy, jeszcze tylko spis treści i do następnego wpisu:)

Windows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)