Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Windows 8 dla starszych osób?

@Shaki81Windows 8 dla starszych osób?26.11.2012 10:37

Wpisów o Windows 8 mamy co nie miara. Jak widać na dobrychprogramach nastał czas Windows 8. Ilość wpisów przerosła moje oczekiwania. W sumie to dobrze, że mamy tyle wpisów, bo redakcja będzie miała ciężki orzech do zgryzienia. Skoro temat jest na topie to i ja spróbuję:)

Nie chcę jednak zachwalać jaki to nowy system Microsoftu jest dobry czy też zły. Takich wpisów jest co nie miara. Nie mam zamiaru też po raz kolejny pisać jaka instalacja jest prosta i intuicyjna czy też bardzo trudna. Nie mam też zamiaru wymieniać wad czy zalet tego systemu bo takich wpisów mamy. No dobra, o czym zatem więc?

Windows dla Seniorów

W dzisiejszych czasach komputery nie są domeną osób młodych. Coraz więcej osób po sześćdziesiątce sięga po komputery. Wg. danych statystycznych za 2010 rok tylko 15 % procent osób powyżej 55 roku życia używa komputera, ale na szczęście tendencja ta stale rośnie. Dwa lata później ten odsetek wzrósł już do ponad 20%.

Klika dni temu otrzymałem zlecenie zakupu i konfiguracji nowego komputera dla małżeństwa które jest już na emeryturze. Główne zadania jakie komputer ma spełniać to korzystanie z internetu,w tym przeglądanie stron i rozmowa z wnukami, które są za granicą oraz możliwość pogrania w proste gierki typu mahojng czy nieśmiertelne karty. W sumie niewielkie wymagania Pomyślałem, że spróbuje zakupić im komputer z Windowsem 8. Przed zakupem komputera dla nich przyniosłem im mojego laptopa z Windowsem 8 i pokazałem jak to wygląda. Spodobał im się praktycznie od razu. Muszę od razu zaznaczyć, że do tej pory ich styczność z komputerem ograniczała się do tego co wnuki im pokazały. A więc do dzieła... Specyfikacja komputera nie powala. Dwurdzeniowy AMD, 2 GB RAM, 500 GB dysk, zintegrowana grafa. Nic ciekawego, ale dla takich użytkowników to aż za nad to.

Dobra więc. Po złożeniu i zainstalowaniu systemu należało tylko w trybie Moderm przygotować odpowiednie ikony i to wszystko. No właśnie, system zainstalował się w nie całe 15 minut, szybkie założenie konta w Microsofcie. Tworzenie konta powitało mnie takim oto pięknym komunikatem:

436640

Wymyśliłem sobie, że zainstaluje z Windows Store aplikacje gazeta.pl, onet.pl oraz Skype (swoją drogą zbyt ładny to on nie jest), a także kilka podstawowych gier. Pulpit dla Seniora wyglądał tak:

436642

Zostawiłem kilka standardowych kafelków i poprosiłem, żeby z czasem spróbowali tych kilku programów.Wytłumaczyłem po kolei co i jak. Praktycznie po 10 minutach właściciele nowego kompa mogli w miarę swobodnie korzystać z komputera. Największym problemem okazało się wyłączanie komputera. Przyznam jednak, że obawiałem się zakupu Windowsa8, zainstalowałem więc testowo wersję ewaluacyjną, którą niedługo wymienię na komercyjną, którą mam zamiar zakupić.

Zadowolony klient to dobry klient

Od czasu instalacji nowego zestawu z Windowem 8 byłe u nich raz, a to tylko dlatego, że przez przypadek pan Marek usunął z pulpitu Modern kafelka z onetu... Przyznam się, że z pierwszej chwili sam nie wiedziałem jak go przywrócić. Okazało się, że tylko odpiął kafelek z menu start. Niby błaha sprawa, ale nie dla seniora.

Bardzo miłym zaskoczeniem było to iż pan Marek powiedział, że wnuki pokazywały mu Windowsa XP a tam wszystko było inne, brzydsze i jakieś bardziej skomplikowane. No cóż wnioski można wyciągnąć samemu.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

OprogramowanieWindows
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)