Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Zapomniałem hasła do BIOS'u - pomocy

@Shaki81Zapomniałem hasła do BIOS'u - pomocy22.04.2013 23:59

W ostatnim czasie dostałem do naprawy kilka komputerów (zarówno stacjonarnych jak laptopów), w których BIOS był zablokowany hasłem. Oczywiście właściciel hasła nie znał. A było ono mi potrzebne choćby do ustawienia odpowiedniego bootowania. Aby złamać (lub odgadnąć) hasło trza było się trochę nakombinować. Aby zaoszczędzić Wam poszukiwania rozwiązań przedstawiam efekty kilkudniowego przeszukiwania sieci.

463246

Mały mechanik

W większości przypadków hasło (jak i wszystkie inne ustawienia BIOS) zapisywanie podręcznej pamięci EPROM znajdującej się na płycie głównej. Aby ta pamięć działała jak należy potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania. Dlatego też płyty główne wyposażone w bateryjkę. Wyjęcie tej bateryjki na jakiś czas rozwiązuje problem hasła ponieważ bez zasilania pamięć EPROM jest kasowana. Pozostaje pytanie na jaki czas należy wyjąć. Większość rad mówi o 2-3 minutach. Nie jest to jednak regułą ponieważ zdarzają się płyty główne które potrzebują pół godziny. Ja zawsze, profilaktycznie wyciągam na ponad pól godziny.

Zgaduj zgadula

Jeżeli z jakiś powodów nie możemy zlokalizować bądź wyjąć baterii (laptop, czy zaplombowany komputer) musimy użyć narzędzi software'owych. Możemy oczywiście zgadnąć hasło:) Mi się jeszcze nigdy nie udało ale ktoś może mieć szczęście:). Dobra, pożartowałem sobie, teraz poważnie. Na wielu stronach dostępne spisy standardowych haseł, które mogą pomóc. Hasła na tych stronach rozdzielane są na kategorie wg. rodzajów BIOS'ów. Uważam taki podział za bezzensowny ponieważ kilka razy zdarzyło mi się, że hasło, które miało działać w BIOS'ie AWARD zadziałało w BIOS'ie AMI. Najpopularniejsze hasła, z których ja niejednokrotnie korzystam to:

oczywiście wielkość liter ma znaczenie
oczywiście wielkość liter ma znaczenie

Oczywiście haseł standardowych jest o wiele więcej. Wystarczy zapytać wujka Google:) Te powyżej są najpopularniejsze i kila razy mi już pomogły.

No to go programem

Jeśli powyższy sposób nie zadziała kolejną rzeczą, która możemy zrobić jest przygotowanie bootowalnej płyty PC CMOS Cleaner, której obraz możemy pobrać z tej strony. Obsługa programu jest banalna. Po wypaleniu obrazu (obraz ma tylko 60 MB) na płycie bootujemy masz komputer z tej płyty i odzyskujemy hasło. Tu jest opisane krok po kroku jak program działa. Niestety program i instrukcja są po angielsku, ale to chyba dla większości z nas nie jest problemem. Takich programów jest więcej, ale ich nie testowałem, a więc nie będę ich polecał.

Kolejny sposób na usunięcie hasła to wygenerowanie tegoż hasła na podstawie numeru błędu, które pojawia się w niektórych BIOS'ach po kilkakrotnym błędnym wpisaniu hasła (np. laptopy Fujitsu-Siemens). Największym problemem jest oczywiście odnalezienie takiego generatora w odmętach sieci. Niestety nie udało mi się zlokalizować działających generatorów, z jednym jednak wyjątkiem:

  • W pełni działający generator haseł BIOS dla Fujitsu-Siemens jest tu (na tej stronie jest również wiele cennych informacji na temat odzyskiwania haseł z BIOS'a - polecam).

Większy mechanik

Praktycznie wykorzystaliśmy już wszystkie możliwości jakie ja znam i przetestowałem. Ale jest jeszcze jedna możliwość. Niektórzy producenci laptopów (w przypadku komputerów stacjonarnych jeszcze czegoś takiego nie miałem), zwłaszcza linii biznesowych hasło zapisywane jest w osobnym module na płycie głównej (np. DELL). Moduł ten ma swoje zasilanie i żaden program nie jest w stanie złamać hasła tam zapisanego. Jedynym sposobem na ten rodzaj zapisanego hasła jest zlokalizowanie tego modułu i jego wymiana na nowy. Można tez spróbować podczas rozruchu zewrzeć 2 nóżki tego modułu, co powinno zlikwidować hasło. Gdzie ten moduł się znajduje i które nóżki należy zewrzeć można się dowiedzieć tylko czytając dokładnie specyfikacje techniczną danego laptopa. Mi się udała taka zabawa tylko raz w przypadku laptopa DELL D620, natomiast w DELL'u D630 zwarłem złe nóżki i spaliłem płytę główną. Tak więc tą radę można zastosować tylko na własne ryzyko.

Ostatnia deska ratunku

Jeżeli wszystko co powyżej zawiedzie pozostaje nam tylko kontakt z producentem danej płyty głównej (bądź laptopa) celem uzyskania informacji jak takie hasło zlikwidować. Powodzenia w walce!

A może Wy macie jeszcze jakiś inny sposób?

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj.

SprzętPoradniki
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)