Blog (96)
Komentarze (734)
Recenzje (5)

Kilka słów o nowym Bumblebee

Strona główna@skandynKilka słów o nowym Bumblebee
05.03.2013 19:50

Jako że ukazała się nowa wersja projektu Bumblebee 3.1 - to po prostu wypadałoby o tym coś napisać. Napisać nie tylko jak wygląda sama instalacja, ale także jak naprawić pewien problem, który najzwyczajniej się pojawił. Oczywiście ów programik to wykorzystanie technologii Nvidia/Optimus pod Linuksem.

Instalacja programu pod dystrybucjami Ubuntu/Mint jest bardzo prosta, wystarczy w terminalu wklepać następujące linijki:

[code=] sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable sudo apt-get update sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia [/code]

Następnie trzeba zrestartować komputer, żeby zastosowały się zmiany. Po ponownym zalogowaniu trzeba sprawdzić, czy program działa, wpisując testową formułkę np.:

[code=] optirun glxspheres [/code]

Jednak u mnie program nie zadziałał, a tylko wyświetlił się takowy komunikat, który świadczył o tym, że Bumblebee nie zastało uruchomianie automatycznie wraz ze startem systemu.

[code=] [ 54.097963] [ERROR]The Bumblebee daemon has not been started yet or the socket path /var/run/bumblebee.socket was incorrect. [ 54.099785] [ERROR]Could not connect to bumblebee daemon - is it running? [/code]

Naturalnie można uruchomić program Bumblebee ręcznie, wpisując w terminalu:

[code=] sudo start bumblebeed [/code]

Tylko po co za każdym razem to wpisywać, ponieważ lepiej byłoby i tak właśnie powinno być ustawione domyślnie, żeby usługa (daemon) uruchamiała się wraz ze startem Linuksa. Dlatego nie pozostało mi nic innego, jak tylko poszukać w Google, czy jest na to jakieś lekarstwo. Po kilku chwilach znalazłem rozwiązanie, czyli widać, że nie jedyny miałem takowy problem.

Jedyne co trzeba zrobić, żeby programik Bumblebee znowu uruchamiał się automatycznie to dokonać pewnej drobnej zmiany w pliku: /etc/init/bumblebeed.conf

Wygląda to następująco, czyli poniższy fragment tekstu:

[code=] start on (login-session-start or desktop-session-start) stop on (desktop-shutdown) [/code]

zastępujemy następującym:

[code=] start on (runlevel [2345]) stop on (runlevel [016]) [/code]

Wskutek czego znowu mogłem się cieszyć poprawnie działającą usługą.

455951

Nowa poprawiona wersja Bumblebee - pełna lista zmian jest dostępna - tutaj - to także wsparcie dla programu Primus, który znajdziemy teraz w repozytorium ppa:bumblebee/stable - czyli tym razem nie musimy już dodawać kolejnego PPA.

Jeśli chcemy korzystać z tego narzędzia, to wpisujemy w konsoli:

[code=] sudo apt-get install primus [/code]

Primus potrzebny jest nam po to, żebyśmy mogli uruchamiać gry z lepszą wydajnością. Polega to w skrócie na tym, że gramy sobie na stałych 60 FPS nie przegrzewając zbytnio naszego notebooka.

Test programiku możemy wykonać za pomocą następującego polecenia, wpisując w terminalu:

[code=] optirun -b primus glxspheres [/code]

455958

Dzięki temu będziemy mogli uruchamiać gry na dwa sposoby, czyli jak dotychczas np.:

[code=] optirun Trine2 [/code]

lub druga lepsza (stabilna) metoda:

[code=] optirun -b primus Trine2 [/code]

Jeżeli chcemy grać, tylko wykorzystując drugi sposób - stałe FPS-y to musimy w pliku /etc/bumblebee/bumblebee.conf - zamienić linijkę:

[code=] Bridge=auto [/code]

na

[code=] Bridge=primus [/code]

Kolejną sprawą, o której warto wspomnieć jest pewien błąd, który czasem wyskakuje mi w konsoli, gdy chcę sobie odpalić jakąś gierkę właśnie za pomocą polecenia optirun.

[code=] [VGL] ERROR: Could not open display :8. [/code] Wtedy trzeba najpierw wpisać w konsoli:

[code=] optirun bash [/code]

a następnie wpisujemy nazwę danej gry.

Podobnie jest z grami pod Wine np.:

[code=] optirun bash [/code]

[code=] wine Sam2.exe [/code]

Na zakończenie warto wspomnieć o sterownikach do naszej drugiej karty graficznej Nvidia, które możemy pobierać automatycznie (najnowsze wersje) po dodaniu poniższego repozytorium:

[code=] sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates [/code]

Innym wyjściem, z którego ja korzystam, ponieważ jest po prostu lepsze to zainstalowanie eksperymentalnego sterownika, wpisując w konsoli:

[code=] sudo apt-get install nvidia-experimental-310 nvidia-settings-experimental-310 [/code]

Tenże sterownik polecany jest również przez platformę Steam - cechuje się lepszą wydajnością w najnowszych grach. Oczywiście używanie tego sterownika wraz Bumblebee wymaga pewnej modyfikacji pliku /etc/bumblebee/bumblebee.conf - sposób jak to się robi, znajdziemy - tutaj

Pozdrawiam.

Komentarze (15)