Blog (7)
Komentarze (112)
Recenzje (0)
@Slony50Windows 8 - w końcu ideał?

Windows 8 - w końcu ideał?

15.07.2010 09:55

Od kilku dni jesteśmy zasypywani przez strony z nowinkami komputerowymi na temat Windows 8, następcy dobrze sprzedającej się Siódemki, która ma także szanse przegonić dość wiekowy system Windows XP. Windows 8 prawdopodobnie będzie miał swoją premierę w 2012 roku (zgodnie z nowym cyklem wydawania OS'ów co 3 lata). Co na razie spekulują dziennikarze na temat Ósemki?

- natywna obsługa magistrali USB 3.0 oraz niezatwierdzonej jeszcze nowej wersji Bluetooth (również 3.0); - jeszcze bardziej uproszczony proces instalacji (moim zdaniem nie ma co tu już kombinować, w Viście i Siódemce już jest wystarczająco prosty); - nowe interakcje systemu ze sprzętem; - Ósemka ma być jeszcze szybsza (nie będzie na komputerach 3-letnich i starszych); - nowe usprawnienia dotyczące bezpieczeństwa i stabilności systemu; - nowe narzędzia do przywracania systemu i rozwiązywania problemów ze środowiskiem pracy; - rozwój czujników lokalizacji (które zaimplementowane są już w Siódemce); - a w dobie nowych technologi Eight ma także wykrywać obecność użytkownika i samoczynnie się logować; - oraz ma wykrywać twarz; - użycie MinWin jako jądro systemu; - Ósemka prawdopodobnie pojawi się tylko w wersji 64-bitowej;

Wszystkie te powyższe zmiany/nowe funkcje są ciekawe, pytanie tylko ile ich Microsoft doda do nowego systemu? Np. Siódemka miała być rewolucją jeżeli chodzi o systemy Windows, usunięcie słynnego paska Start na rzecz nowych funkcji. Jak jest, wszyscy wiemy. Teraz podobno od poprzednich systemów ma się odciąć Ósemka, to w niej właśnie nie ma być już paska Start. Pożyjemy, zobaczymy. Co w Ósemce powinno być poprawione/dodane?

- system plików WinFS (nakładka na NTFS, miała zrewolucjonizować Vistę, jednak usunięto ją już w becie systemu, jej pozostałości zostały w Siódemce w postaci bibliotek czy wirtualnych folderów); - funkcja rozpoznawania mowy w języku polskim (była dostępna już w Viście, jednak nadal nie działa);

A może Wy macie jakieś błędy/problemy z Siódemką i starszymi Windows'ami? Co Microsoft powinien dodać/uzupełnić w nowym systemie? Moim zdaniem Microsoft powinien na kilka lat rozłożyć wydawanie nowych OS'ów, np. co 5 lat. Teraz powoli robi się niezły bałagan, czekać na nowy system czy kupować dostępne. Osobiście jestem na razie dość sceptycznie nastawiony do szumnie zapowiadanych zmian.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)