Blog (3)
Komentarze (0)
Recenzje (0)

Dlaczego Drupal? Poznaj zalety i wady systemu CMS

Strona główna@smartbeesDlaczego Drupal? Poznaj zalety i wady systemu CMS
25.06.2020 14:03
704815

Stworzenie własnej strony internetowej wiąże się z wyborem odpowiedniego systemu zarządzania treścią. Poszukując właściwego rozwiązania z pewnością zetknąłeś się z propozycją systemu Drupal, który wykorzystywany jest przez około 3% stron www na świecie. Jakie są plusy i minusy tego systemu CMS? Dlaczego warto postawić na Drupal? Właśnie o tym jest dzisiejszy artykuł.

Czym jest CMS? Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym w ogóle jest CMS i do czego będzie Ci potrzebny. CMS, czyli Content Management System, to w dosłownym tłumaczeniu system zarządzania treścią, który umożliwia samodzielne publikowanie i modyfikację treści na witrynie. CMS-y dzielą się na dwie kategorie: autorskie oraz open source. Autorskie systemy tworzone są przez agencje i software house’y, zaś rozwiązania open source są oprogramowaniami, których kod źródłowy jest bezpłatnie dostępny dla użytkowników. Drupal CMS należy do tej drugiej kategorii, dlatego jest on ogólnodostępny. Sprawdźmy więc, dlaczego warto rozważyć akurat tę opcję do swojej strony www.

Drupal, jako system zarządzania treścią

Drupal przedstawiany jest, jako potężne narzędzie, którego największą zaletą jest bezpieczeństwo. System ten świetnie sprawdzi się przy tworzeniu rozbudowanych stron internetowych, ale również zupełnie podstawowych witryn. Sprawdźmy dokładniej mocne, ale też słabsze strony Drupala.

Zalety Drupala

W swojej podstawowej wersji, Drupal dostarcza kompletny pakiet funkcjonalności w celu zbudowania platformy. Użytkownicy po zainstalowaniu narzędzia mogą samodzielnie stworzyć witrynę za pomocą szablonów i motywów. Jest to CMS, na którym bez problemu stworzysz dużą i złożoną witrynę ze względu na typy treści w Drupal, które możesz zintegrować ze swoją witryną np. strona informacyjna, blog, forum czy aktualności. Jak już wspominaliśmy wyżej, zdecydowanym atutem Drupala jest bezpieczeństwo.

Wbudowany system kontroli dostępu pozwala tworzyć role z indywidualnymi uprawnieniami, a szczegółowe raporty bezpieczeństwa są regularnie publikowane na oficjalnej stronie oprogramowania. Specjalny zespół ds. bezpieczeństwa składa się z kilkudziesięciu osób, którzy nieustannie pracują nad łataniem luk w zabezpieczeniach, dzięki czemu ta kwestia jest stale rozwijana i poprawiana. Dodatkowo, hasła użytkowników, które zapisywane są w bazie danych Drupala są szyfrowane w celu dokładniejszej ochrony przed atakami hakerskimi.

Drupal umożliwia grupowanie zawartości w praktycznie nieskończonej liczbie konfiguracji. Elastyczne taksonomie pozwalają na pogrupowanie podsekcji witryny czy artykułów na blogu i zarządzania, kto może uzyskiwać dostęp do określonych kategorii. W przeciwieństwie do innych CMS, Drupal nie wymaga wtyczki, by zawartość na stronie była wielojęzyczna - ta funkcjonalność wbudowana jest w jego rdzeń, co ułatwia międzynarodowy zasięg witryny.

Wady Drupala

Nie możemy nie wspomnieć o kilku wadach Drupal CMS. Jedną z wad Drupala jest jego większa złożoność niż w przypadku innych systemów. Do obsługi tego oprogramowania potrzebna jest podstawowa umiejętność kodowania, a zrozumienie podstawowych funkcji systemu wymaga przeczytania szczegółowej dokumentacji. Problemem może okazać się również wydajność w przypadku stron z dużym ruchem. Ulepszanie konfiguracji, instalacja optymalizacja modułów i weryfikacja kompatybilności kodów mogą znacząco wpłynąć na szybkość skryptu.

Drupal CMS - czy warto?

Elastyczność i skalowalność Drupala, jako systemu do zarządzania treścią, pozwala na stworzenie dowolnej strony z różnymi rodzajami treści. Pod względem mocy i funkcjonalności, ten skrypt jest naprawdę potężnym narzędziem, bezkonkurencyjnym na wielu płaszczyznach. Niestety, Drupal ma też opinię skomplikowanego systemu, który wymaga pomocy programistów przy niektórych czynnościach. Dlaczego więc warto zdecydować się na Drupala? Będzie to odpowiedni wybór dla małych, jak i zaawansowanych projektów, a zwłaszcza tych, które wymagają wysokiego poziomu funkcjonalności i elastyczności. Jeśli poszukujesz systemu, który pozwoli rozwijać się witrynie bez ograniczeń, Drupal to z pewnością odpowiedni wybór.

https://smartbees.pl/uslugi/drupal

Udostępnij:
Komentarze (1)