Blog (2)
Komentarze (120)
Recenzje (0)

Tanie wideorozmowy - minirecenzja Logitech Webcam C110

Strona główna@SzadzioTanie wideorozmowy - minirecenzja Logitech Webcam C110
17.08.2012 01:10

Witam serdecznie. To mój pierwszy wpis na blogu DP. Zapraszam do lektury. Dziś chciałbym zrecenzować tanią kamerkę internetową Logitech Webcam C110. W większości sklepów komputerowych dostaniemy ją za ok. 40zł, a to bardzo niewiele na to, co ten produkt oferuje. Dla osób, które mają PC albo notebooka bez wbudowanej kamery, a chcą korzystać z komunikatorów głosowych bądź wideo niewielkim kosztem na pewno spodoba się ta propozycja.

Wykonanie i wygląd:

Kamerka prezentuje się ładnie (oczywistą jest kwestia gustu), bowiem została zaprojektowana jak najprościej. Nie uświadczymy żadnych udziwnień, zbędnego połysku czy przesadzonego rozmiaru. W mojej białej wersji przyczepiona do jednego z dwóch monitorów nie przykuwa na siebie uwagi ani nie rozprasza. Całość jest z dobrego plastiku, znakomita większość z matowego białego lub czarnego tworzywa o chropowatej powierzchni. Na błyszcząco wykonana jest tylko ciemna wstawka wokół obiektywu. Ot, zabieg stylistyczny. Mnie się podoba. Dodatkowo przy miejscu mocowania zastosowano trochę gumy, by kamerka miała pewniejszy chwyt monitora.

Mocowanie na monitorze
Kamerka w całej okazałości

Dane techniczne:

Logitech Webcam C110 przeciętnie, acz standardowo prezentuje się na papierze. Rozmowy są prowadzone w rozdzielczości VGA (640x480), nieco lepiej jest przy zdjęciach, gdzie takowa wzrasta do 1.3Mpx. Nagrywanie wideo natomiast oferuje możliwość rejestrowania w XVGA (1024x768). Co ważne - mamy wbudowany mikrofon niezłej jakości. Ciekawie prezentują się zastosowane technologie RightSound™ (dźwięk) oraz Fluid Crystal™ (obraz), które zostaną dokładnie opisane niżej.

Dokładna specyfikacja według producenta:

• Połączenia wideo (o rozdzielczości 640 x 480 pikseli) przy zalecanym systemie • Nagrywanie wideo: do 1024 x 768 pikseli • Technologia Logitech Fluid Crystal™ • Zdjęcia: Do 1,3 megapiksela (wspomaganie oprogramowaniem) • Wbudowany mikrofon z funkcją automatycznej redukcji zakłóceń • Certyfikat zgodności ze standardem Hi-Speed USB 2.0 (zalecany) • Uniwersalny zaczep pasujący do monitorów LCD i CRT oraz laptopów

Co wyróżnia ją z tłumu:

RightSound™

Technologia poprawy nadawanego dźwięku poprzez niwelowanie szumów otoczenia. Jednakże to nie wszystko. W sytuacji, kiedy rozmawiamy przez sieć i korzystamy z głośników zapobiega ona wysyłaniu odbieranego dźwięku, także nie ma obaw o sytuację, gdy ktoś po przeciwnej stronie usłyszy własne echo.

bDYiABKf
Inne kamery internetowe eliminują echo, wyciszając mikrofon, gdy druga osoba mówi. Przypomina to nieco rozmowę przez walkie-talkie, a więc niezbyt naturalny sposób na prowadzenie pogawędek. Technologia RightSound nie wycisza mikrofonu, pozwalając mówić, kiedy tylko chcesz. Dzięki temu połączenia wideo przypominają rozmowę z drugą osobą znajdującą się w tym samym pokoju.

Sam się przekonałem, że działa to znakomicie. U innych niejednokrotnie sam siebie słyszę albo dźwięk wysyłany jest w środku czyjegoś zdania i to bardzo irytuje, a z mojej strony nikt tego problemu nie uświadczył.

Fluid Crystal™

Algorytm dobierający ustawienia kamerki do aktualnych warunków m.in oświetleniowych, by połączenie wideo przebiegało jak najpłynniej. Zapobiega to spowolnieniom i zacięciom oraz nie występuje popularny we wbudowanych notebookowych kamerkach efekt klatkowania. Logitech mówi o ostrzejszym obrazie, barwniejszych kolorach i wyraźniejszym dźwięku.

bDYiABKl

Dostosowanie się kamerki do warunków aktualnie panujących jest więcej niż dobre. Czy to dzienne słońce czy też twarz oświetlona jedynie monitorem cały czas można mówić o niezłej jakości obrazu bez zbędnych zakłóceń.

Najważniejsze - jakość rozmów wideo:

Pokój oświetlony

Pokój nieoświetlony

Dołączone oprogramowanie

Pomimo, że kamerka działa na zasadzie plug-and-play, czyli od razu po podłączeniu i wykryciu przez system Logitech udostępnia dedykowane oprogramowanie do ściągnięcia on-line zwiększając w ten sposób możliwości kamerki.

Ekran główny. Robienie zdjęć/filmów, integracja z portalami społecznościowymi czy aplikacjami typu Skype oraz Windows Movie Marker
Ekran główny. Robienie zdjęć/filmów, integracja z portalami społecznościowymi czy aplikacjami typu Skype oraz Windows Movie Marker
Ekran robienia zdjęć bądź kręcenia wideo. Pod spodem pasek wbudowanej galerii
Ekran robienia zdjęć bądź kręcenia wideo. Pod spodem pasek wbudowanej galerii
Narzędzie do rejestrowania wykrytego ruchu
Narzędzie do rejestrowania wykrytego ruchu
Ustawienia właściowości kamerki
Jeszcze więcej ustawień właściwości kamerki
bDYiABLb