Blog (37)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (2)
@Szuri21Benchmarkowy test przeglądarek

Benchmarkowy test przeglądarek

24.06.2013 20:01

Początkowo wpis ten miał być poświęcony całkowicie nowej wersji Opera 15 Next, która jest całkowicie nowym etapem w rozwoju tej przeglądarki. Niestety pomimo upłynięcia prawie miesiąca od wydania pierwszej wersji testowej, pracownicy Opera Software nie udostępnili nic innego do testowania jak sam silnik WebKit w interpretacji norweskiej. Niema co się w tej kwestii oszukiwać. Na Opera Desktop Blog użytkownicy są zachęcani do testowania nowej Opery, jednak jedyne co im się udostępniło to tak naprawdę znane wszystkim możliwości silnika WebKit. W związku z tym, że tak naprawdę póki co nie można w żaden sposób ocenić nowej Opery, postanowiłem przekształcić ten wpis na dość duży test wydajności przeglądarek.

473209

Nie da się ukryć, że przeglądarka internetowa to oprogramowanie, z którym spędza się najwięcej czasu. Dzieje się tak, ponieważ przeglądarka może być zarówno narzędziem pracy jak i dostarczycielem rozrywki szeroko rozumianej. Wybór odpowiedniej przeglądarki jest bardzo ważny. Według mnie decydują schematy działań/postępowania i przyzwyczajenia. Dlatego też bardzo ciężko wybrać przeglądarkę dla siebie. Wszelkie testy porównujące możliwości przeglądarek nie mają sensu, ponieważ każdy sam musi sobie odpowiedzieć czego potrzebuje i w jaki sposób ma zamiar korzystać z przeglądarki. Dopiero wtedy będzie można wybrać przeglądarkę, która pozwoli w najefektywniejszy sposób korzystać z sieci. W związku z tym test ten będzie czysto benchmarkowy, pomijający całkowicie kwestie funkcjonalności. Tylko taki test ma jakikolwiek sens i może powiedzieć coś o wydajności samej przeglądarki nie wkraczając na pole dyskusji o gustach i przyzwyczajeniach. Nie oznacza to wcale, że należy kierować się wydajnością podczas wyboru przeglądarki, choć i ona jest ważna.

Platforma testowa

 • Procesor Intel Core i5 750;
 • Płyta MSI GD65-P55;
 • Pamięć Patriot Viper II Sector 5 2x2GB;
 • Karta graficzna Sapphire HD 4780;
 • Dysk twardy Samsung F1 500GB;
 • Zasilacz OCz StealthXStream 600W;
 • Monitor LG W2252TQ 22 cale;
 • System Windows 8 Professional 64 bit;
 • Adobe Flash Player 11.7.700.224;
 • Silverlight 5.1.20125.0;

Testowane przeglądarki

 • Chrome 27;
 • Chrome 28;
 • Firefox 21;
 • IE 10;
 • Maxthon 4.1.0.200;
 • Opera 12.15;
 • Opera 15 Next;
 • Safari 5.1.7

Procedura testowa

Powiem szczerze, że spędziłem trochę czasu na samo testowanie (nie pytajcie ile restartów komputera zrobiłem, bo nie wiem). Ale myślę, że było warto bo fajna baza wyników wyszła. Testy podzieliłem na trzy kategorie: benchmarki, wydajność użytkowa, zasobożerność. Każdy z przeprowadzonych testów był wykonywany 3 razy (oprócz testów zgodności CSS3, HTML5 i zużycia RAM). Wyniki, które będą przedstawione są średnimi wynikami z trzech pomiarów. W sumie było to ponad 700(!) testów, które zjadły sporo mojego czasu, ale przynajmniej się nie nudziłem. Przeglądarki były w najnowszych wersjach stabilnych. Wyjątkiem stanowi Opera 15 Next i Chrome 28, który znalazł się w teście aby zobrazować wydajność Opery 15 Next (ta sama wersja silnika WebKit). Wszystkie przeglądarki były pozbawione jakichkolwiek dodatków, pluginów czy rozszerzeń.

Kategoria pierwsza to Benchmarki. W tej kategorii przeprowadzone zostało 7 testów.

Sunspider

Najpopularniejszy benchmark przeglądarki internetowej sprawdzający wydajność przetwarzania JavaScriptu. Często jest to główny wyznacznik wydajności przeglądarki.

473220

V8 Benchmark

To narzędzie stworzone przez Google w celu optymalizowania przeglądarki Chrome. Sprawdza ono wydajność JavaSciptu.

473223

Kraken Benchmark

To z kolei test JavaScriptu od Mozilli.

473226

Octane Benchmark

Następca V8 od Google. Zmodernizowana wersja benchmarka sprawdza to samo co swój poprzednik, z tym, że w efektywniejszy sposób obrazuje wydajność JavaScriptową przeglądarek.

473229

Peackeeper

Narzędzie stworzone przez Futuremark. Bada ono wydajność ogólną przeglądarki nie skupiając się tylko na jednym elemencie. dodatkowo sprawdza powierzchownie zgodność przeglądarki z kodekami wideo, używanymi w playerach HTML5.

473232

CSS3 Test

Sprawdza zgodność przeglądarki z tym standardem. Ja wiem, że standardy to „standardy”, ale ważne, że wszystkie przeglądarki są sprawdzane jednym i tym samym narzędziem.

473235

HTML5 Test

Sprawdza zgodność przeglądarki z HTML5.

473238

Kategoria druga testów dotyczy wydajności użytkowej. Benchmarki to tak naprawdę liczby, których w żaden sposób nie odczuwamy. Dlatego też, postanowiłem sprawdzić w sposób praktyczny na jakim poziome stoi wydajność przeglądarek, a najprościej to sprawdzić mierząc czas uruchamiania i wczytywania stron.

Uruchamianie przeglądarki na zimno – pusta karta (po restarcie systemu)

473241

Uruchamianie przeglądarki na zimno – 1 karta Google.pl (po restarcie systemu)

473243

Uruchamianie przeglądarki na ciepło - pusta karta (po wcześniejszym jej uruchomieniu)

473245

Uruchamianie przeglądarki na ciepło - 1 karta Google.pl (po wcześniejszym jej uruchomieniu)

473247

Wczytywanie zestawu 10 stron – na zimno (bez cache)

473249

Wczytywanie zestawu 10 stron – na ciepło (z cache)

473251

Poszczególne wyniki z wczytywania stron, jak i lista testowych stron jest dostępna do podglądnięcia tutaj

Kategoria trzecia obejmuje zasobożerność. Parametry takie jak zużycie procesora i zajęte miejsce na dysku, są wg mnie mało istotnie. Jest to tak naprawdę najmiejsze zło. Pięta achillesową przeglądarek jest ich apetyt na pamięć RAM i to właśnie sprawdziłem w ostatnich testach.

Zużycie pamięci RAM po uruchomieniu – pusta karta/Google.pl

473255

Zużycie pamięci RAM – 5 kart testowych z załadowanymi stronami WWW

473257

Zużycie pamięci RAM – 10 kart testowych z załadowanymi stronami WWW

473259

Podsumowanie

Jedynym podsumowaniem tego testu jest zliczenie punktów. Miałem wątpliwości jak punktować testy i czy nie przyjąć systemu punktacji z F1 (dla lat 2003-2009). Ostatecznie postawiłem na najrówniejszy system i przyznawałem punkty od 8 do 1 zgodnie z zajętym miejscem (I – 8, II – 7, … , VIII – 1).

473262

Powyższe wyniki nie zostaną przeze mnie w żaden sposób zinterpretowane. Jest to mój celowy zabieg, aby każdy z Was mógł sobie spojrzeć co na tę chwilę reprezentują sobą przeglądarki w typowo benchamrkowym teście. Zachęcam każdego do samodzielnego przetestowania przeglądarek, aby samemu wyrobić sobie na jej temat zdanie. Pamiętajcie, że test ten pokazuje która z przeglądarek jest najszybsza w bardzo prymitywnym wyświetlaniu stron i przetwarzaniu kodu JS, HTML itp. Wcale się to jednak nie musi przekładać na szybkość z jej korzystania, ponieważ każdy z nas ma swój własny, indywidualny sposób postępowania w sieci.

OprogramowanieInternetPoradniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)