Blog (37)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (2)
@Szuri21E-seniorzy – czy istnieją?

E-seniorzy – czy istnieją?

19.07.2012 19:29, aktualizacja: 23.07.2012 10:59

Wysłanie maila, zapisanie się do sieci społecznościowych, korzystanie z videoczatu, nawigowanie po Internecie. Starsze osoby są coraz bardziej technologiczne – wg moich badań (rozpoczętych wraz z rozpoczęciem moich studiów w 2009 roku), użytkowników 65+, którzy korzystają z komputerów wciąż przybywa. Moje pierwsze statystyki, które ze względu na moje początki w przeprowadzaniu takich badań mogły zawierać pewne niedoskonałości w metodach badawczych, wskazywały, że pod koniec 2009 roku użytkowników 65+ było w okolicach 6,7%. Mając 2 lata doświadczeń za sobą mogę stwierdzić, że postępy dokonane przeze mnie w metodologii pozwalają mieć minimalną pewność dokładności obecnych wyników.

Hobbistyczne badania

Aby wyjaśnić kwestię badań napiszę tylko kilka zdań. Badania rozpocząłem we wrześniu 2009 roku z własnej inicjatywy. Początkowo prowadziłem je czysto hobbistycznie, z czasem przerodziło się to w coś więcej, dlatego zacząłem podchodzić do tematu nieco naukowo. Pomogły mi w tym również studia, na których miałem okazję poznać zalążki psychologii i zaznać nieco metodologii. Nadal jest to jednak 'projekt' hobbistyczno-naukowy, jednak ilość danych, które posiadam w tej chwili pozwalają mi myśleć, czy nie wdrożyć tych badań do mojej przyszłej pracy magisterskiej lub nawet doktoranckiej. Dlatego za dużo szczegółów odnośnie metod badawczych nie chcę zdradzać.

Badania dotychczas zostały przeprowadzone na około 6 tysiącach seniorów. Były to ankiety pisemne i rozmowy, podczas wszelakich spotkań seniorów lub imprez przeznaczonych dla ludzi starszych. Z czasem postanowiłem się też wspomóc ludźmi młodymi, ponieważ to pośród nich obracam się na co dzień. Dlatego postanowiłem i dla ludzi młodych stworzyć odpowiednie ankiety dotyczące ich rodzin. Wyniki od ludzi młodych w dużej mierze pokrywały się z informacjami otrzymanymi bezpośrednio od seniorów, dlatego nie miałem podstaw aby ich nie uwzględniać w podsumowaniach. Dodatkowo jako ciekawostkę powiem Wam, że ankiety dla młodych wykazały, że w 65% przypadków to sami seniorzy prosili młodych o pomoc w zrozumieniu nowych technologii.

Fot: VARious momentss photostream/cc/flickr
Fot: VARious momentss photostream/cc/flickr

Stary problem czy nowe możliwości

Dla wielu problem bez możliwości rozwiązania, dla innych wyzwanie, które podejmują z zaciekawieniem i entuzjazmem. W końcu nowe technologie zmieniły nasze życie i nasz sposób komunikacji. Młodzi, urodzeni w 'cyfrowej' erze uważają obecność Internetu za rzecz naturalną, ale osoby starsze spoglądają na komputery, Internet czy pocztę elektroniczną z podejrzeniem, często z odruchem odrzucenia, ponieważ są przekonani o niepotrzebności tych technologii, a także o tym, że nie są w stanie zrozumieć tych wszystkich mechanizmów. Podejście poniekąd zrozumiałe, patrząc rozwój Internetu, smartfonów czy tabletów. Ta technologia gna tak szybko do przodu, że często osoby, które mogłoby się wydawać, że są technologiczne mają kłopot z nadążeniem za rozwojem tych technologii.

W sieci sieci

Tymczasem nawet w Polsce na linii pomiędzy seniorzy – komputer - Internet, coś pozytywnego zaczyna się dziać. Wg moich badań ilość użytkowników 65+ korzystających z komputera w 2011 została przeze mnie oszacowana na poziomie 12,6%. (dla porównania – 6,7% w 2009r. i 8,3% w 2010r.) Jak widać jest to niemal 2 razy więcej niż dwa lata wcześniej. Natomiast starsi korzystający z Internetu w 2011 roku to przeszło 10,1% (dla porównania - 3,2% w 2009r. i 6,1% w 2010r.). W sumie można powiedzieć, że nawet starsi wpadają w 'sieć sieci', dzięki postępowi technologii, jej powszechności, a także wielu inicjatywom propagujących takie rozwiązania dla seniorów. Kolejnym powodem takiego wzrostu staje się zatarcie granicy pomiędzy tymi, którzy mają dostęp do technologii, a tymi, którzy takiego dostępu nie posiadają. Aby odkryć kim są cyfrowe babcie i cyfrowi dziadkowie i poznać motywy, które pchnęły seniorów do zanurzenia się w świat cyfrowy przeprowadziłem kolejne badania, które pozwolą mi na stworzenie profilu e-seniora. W chwili tej badania są ukończone, ale żadnymi statystykami na razie nie dysponuję, gdyż wyników nie poddałem jeszcze analizie. Jak tylko będę miał gotowe statystyki z pewnością powstanie kolejny wpis temu poświęcony.

E-senior istnieje!

Same liczby mówią jednak, że e-senior istnieje. To nie jest żaden mit. Co prawda procent jaki stanowią e-seniorzy nie jest ogromny, ale jest już znaczący. Dodatkowo nie bez znaczenia jest tempo w jakim przybywa takich osób. Zauważalny jest jednak fakt, że w ostatnim roku (2011) liczba nowych seniorów korzystających z komputera była mocno związana z korzystaniem z Internetu. 9 na 10 seniorów, którzy rozpoczęli swoją przygodę z nową technologią w 2011 roku korzysta z Internetu. Pokazuje to, że seniorzy zaczęli w końcu rozumieć ideę Internetu, rozszerzając swoje spojrzenie na nowe technologie.

Pan Zenon

Nie mniej abyście mieli wizję poglądową kim są takie osoby przedstawię wam jedną z sylwetek takich postaci.

Kiedy pracowałem – mówi Zenon, lat 71 – używałem komputera tylko jako maszyny do pisania. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, jest Internet, a technologia ciągle się zmienia i jeśli nie posiadasz elementarnej wiedzy to jesteś odcięty. Komputer to ważny instrument komunikacji i element społecznościowy. Za pomocą Internetu uzupełniam informacje i jestem ciągle na bieżąco: czytam gazetę, sprawdzam konto w banku. Wyszukuję rzeczy, które mnie interesują i rozwiązuję moje wątpliwości. Wysyłam maile do moich znajomych. W sumie komputery i Internet zmieniły i zdefiniowały moje życie na nowo, bez wątpienia...

Jak widać pan Zenon podjął wyzwanie i wygrał. Wygrał walkę z samym sobą pokonał technologię, która z pozycji wroga stała się jego codziennym towarzyszem. Pan Zenon dostrzegł wszystkie zalety nowych technologii i zaprosił je do swojego otoczenia. Entuzjazm jaki widziałem podczas rozmowy z panem Zenonem sprawił, że poczułem pewną ulgę. Stało się jasne w tym momencie, że seniorzy nie muszą być skazani na pielęgnowanie ogródka czy bieganie za wnukami. Również im należy się szansa konfrontacji z nowymi cyfrowymi technologiami.

Nie bądźmy samolubni!

Ja jako młody człowiek staram się propagować nowoczesną technologię wśród wszystkich. O ile ludzi młodych zbytnio nie trzeba przekonywać, że komputer czy Internet to rzecz przydatna o tyle z seniorami są pewne problemy. Dlatego na koniec mam apel do ludzi młodych, kreatywnych, którym technologia nie jest obca. Nie bądźcie obojętni! Nie bądźcie samolubni, podzielcie się tym co najlepsze z ludźmi starszymi. Nikt nikomu nie każe od razu iść nauczać w świat, wystarczy zacząć od swojego otoczenia, rodziny. Tym bardziej, że coraz częściej seniorzy stają się ciekawi, brak im tylko śmiałości i kogoś chętnego do pomocy.

SprzętInternet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)