Blog (60)
Komentarze (29)
Recenzje (0)

Bezpieczeństwo dzieci w internecie Cz. 2 - Funkcja Microsoft Rodzina

Strona główna@technologiczniBezpieczeństwo dzieci w internecie Cz. 2 - Funkcja Microsoft Rodzina
01.10.2019 15:02

W pierwszej części artykułu przedstawiłem zagrożenia jakie czyhają na dziecko w internecie oraz kilka wskazówek dla rodziców jak można przed nimi zabezpieczyć swoje dziecko.

W tym artykule zaprezentuje jedno z dostępnych rozwiązań firmy Microsoft. Jest to kontrola rodzicielska, którą rodzic może włączyć na komputerze dziecka.

Aby z opisywanej funkcji skorzystać należy założyć konto na stronie Microsoft.

683959

Ważne aby każdy użytkownik miał założone własne konto, tylko w ten sposób będzie można zarządzać uprawnieniami.

bEITPpmL

Po założeniu kont decydujemy, które konta należą do rodziców, a które do dzieci. W trakcie zakładania konta możemy użyć własnego adresu e-mail lub wygenerować nowy w domenie outlook.com lub hotmail.com.

Założenie konta w serwisie Microsoft i jego możliwości

Konto w serwisie Microsoft daje użytkownikowi sporo możliwości:

 • Ochrona prywatności - daje możliwość przeglądania historii wyszukiwanych i przeglądanych informacji oraz aktywność lokalizacji.
 • Rodzina - pozwala zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny w Internecie.
 • Płatność i rozliczenia - opcja ta pozwala na sprawdzanie histori zamówień, realizację bonów upominkowych i daje możliwość uzyskaj pomoc w zakresie rozliczeń.
 • Subskrypcję - daje możliwość szybkiego odnowienia subskrypcji i zarządzać nimi, a także usługami firmy Microsoft.
 • Bezpieczeństwo - pozwala na to aby zagubione lub skradzione urządzenie z Windows 10 można było zlokalizować, zablokować lub wyczyścić z niego dane. Możliwa jest również zaplanowanie naprawy sprzętu i uzyskanie pomocy technicznej.
 • Test oprogramowania - za pomocą prezentowanego serwisu użytkownik może pobrać i przetestować pakiet Office 365 zupełnie bezpłatnie.
 • Własna chmura - w trakcie testów Office 365 użytkownicy otrzymują 1 TB magazynu w chmurze usługi OneDrive dla każdego użytkownika.
 • Platforma łączy wszystkie konta nie tylko z rodziny Windows ale również Xbox One
 • Kondycja urządzenia - funkcja ta pozwala innym osobom dorosłym w Twojej rodzinie na sprawdzanie kondycji i bezpieczeństwa swoich urządzeń. Będą one mogły upewniać się, że urządzenia są aktualne, oraz sprawdzać ich stan zabezpieczeń i kondycji. Funkcja rewelacyjna zazwyczaj dla Panów którzy w swoim domu pełnią rolę serwisanta i informatyka w jednym.
bEITPpmR

Dla nas jednak najistotniejsza jest funkcja rodziny, to ona dostarcza opcję dzięki, którym możemy chronić dziecko w internecie.

Do najważniejszych opcji funkcji Rodzina należy:

 • Tworzenie notesu rodzinnego w serwisie www.onenote.com oraz udostępnianie wiadomości innym członkom rodziny.
 • Planowanie wydarzeń rodzinnych na stronie Oultook. Dodatkowo możemy tworzyć kalendarze własne jak również dla innych użytkowników. Utworzone kalendarze można importować, przeglądać i modyfikować na smartfonach.
 • Limity korzystania z urządzeń z systemem Operacyjnym Windows 10, konsoli Xbox One oraz urządzeń z systemem android po wcześniejszej instalacji aplikacji Microsoft Launcher
 • Weryfikację czasu spędzonego w internecie oraz przed urządzeniami. Dla rodzica na pewno istotnym będzie weryfikacja nie tylko komputerów z Windows 10 ale również konsoli Xbox One
 • Ograniczenia dotyczące zawartości - to ciekawa funkcja, która informuje rodzica jakie aplikacje zainstalowane są na komputerze dziecka, blokowanie nieodpowiednich witryn internetowych (to ustawienie działa z przeglądarką Microsoft Edge na urządzeniach z systemami Windows 10, Xbox One i Android, na których działa program Microsoft Launcher, a także z przeglądarką Internet Explorer na urządzeniach z systemami Windows 10 i Xbox One). Pozwala również na włączenie filtra blokującego możliwość instalowania aplikacji, gier oraz korzystania z multimediów, które są nieodpowiednie dla dziecka. O tym co jest odpowiednie decyduje rodzic uruchamiając odpowiednią klasyfikację. Zawsze jednak jest możliwość wprowadzenia wyjątków w ustawieniach blokady stron www, dzięki czemu narzędzie jest bardzo elastyczne w zastosowaniu. Funkcja ta działa również w momencie wyszukiwania treści nieodpowiednich dla dziecka. Niezależnie jaką wprowadzimy frazę do wyszukiwarki google, zawsze zostaną zwrócone tylko te wyniki, które odpowiadają regułom filtra.
 • Lokalizowanie urządzenia - ta funkcja pozwala na zlokalizowanie urządzenia dziecka mamy ty na myśli głównie smartfony. funkcja ta dostępna jest w wielu rozwiązaniach komercyjnych, zwłaszcza w lokalizatorach GPS (zewnętrzne urządzenia) ale Microsoft daje to rozwiązanie za darmo.

Konfiguracja konta po stronie systemu operacyjnego Windows 10

Po założenia konta w systemie Microsoft należy skonfigurować konto na komputerze oraz wszystkich urządzeniach dziecka. Skupmy się więc na systemie operacyjnym Windows 10. W tym celu wchodzimy do Panel sterowania\Konta użytkowników\Konta użytkowników\Zarządzanie kontami. Następnie klikamy "Dodaj nowego użytkownika w ustawieniach komputera". Następnie zostajemy przeniesieni do innego okna w którym dokonujemy założenia kolejnych członków rodziny.

bEITPpmS

Założone konta pobierają ustawienia z chmury Microsoft dzięki temu wprowadzone w Microsoft ustawienia można importować na każdym komputerze, a ustawienia pobierane są bezpośrednio z Microsoft.

Dzięki zastosowaniu różnych kont na jednym komputerze możliwa jest praca wielu osób.

Każde z kont ma swoją prywatną strefę na dysku twardym komputera, w której znajdują się takie zasoby jak pulpit, dokumenty, zdjęcia i muzyka. Aplikacje również można spersonalizować indywidualnie. Dzięki temu rodzic logując się na tej samej maszynie co dziecko zachowa prywatność swoich plików oraz ustawienia jakie wprowadził w serwisie Microsoft. Za to w momencie zalogowania na konto dziecka zostaną wprowadzone ustawienia które rodzic zdefiniował wcześniej. Oczywiście w przypadkach kiedy rodzic stwierdzi, że należy jednorazowo odstąpić od wprowadzonych zasad ma taką możliwość.

683973

Konfiguracja oprogramowania na Smartfonie z systemem Android

W tym celu należy pobrać aplikację Microsoft Launcher.

bEITPpmT

Po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Launcher przejmuje kontrolę nad systemem Android smartfona. Zmienia nie tylko ikonki ale również sporo uprawnień.

Dzięki temu rodzic ma możliwość weryfikacji czasu poświęconego na zabawy smartfonem, zlokalizowanie telefonu na mapie, blokowanie nieodpowiednich treści, przegląd zainstalowanych aplikacji jak również weryfikację co było wyszukiwane w internecie. Obecnie ogromna część nieodpowiedniej treści wyszukiwana jest za pomocą smartfonów. Dzieje się tak, że smartfon będąc urządzeniem mobilnym często daje nam złudzenie prywatności w internecie a przede wszystkim braku kontroli ze strony rodziców. W tym stwierdzeniu jest sporo prawdy, osobiście byłem świadkiem jak w jednej ze szkół grono dzieci bo nawet nie nastolatków oglądało nieodpowiednie dla siebie treści wykorzystując moment przerwy. Jeżeli wydaje wam się że to jedyny problem to jesteście w błędzie. Po takiej przerwie nie ma szans aby dziecko skupiło się na lekcji a to może powodować braki i kłopoty z ocenami. W związku z tym kontrola na każdym etapie jest ważna. Brak kontroli to potencjalna przyczyna ogromnych problemów na wielu płaszczyznach życia dziecka ale i rodzica.

Zapraszam do zapoznania się z filmem prezentującym opisane usługi:

Zakładanie konta w Systemie Microsoft. Przegląd opcji kontroli i konfiguracja komputera dziecka. 

Konfiguracja smartfona za pomocą Microsoft Launcher

Polecam następny artykuł tej serii:

bEITPpmU

Bezpieczeństwo dzieci w internecie Cz. 3 - Weryfikacja połączeń za pom...

Bezpieczeństwo dzieci w internecie Cz. 4 - Weryfikacja przeglądarki in...

bEITPpnH