Blog (60)
Komentarze (29)
Recenzje (0)

Inteligentne zarządzanie zasilaniem od Intellinet

Strona główna@technologiczniInteligentne zarządzanie zasilaniem od Intellinet
04.10.2019 14:13

Mówiąc serwerownia zazwyczaj mamy na myśli ogromne centra przetwarzania danych z dużą ilością szaf, plątaniną kabli i specjalistycznym sprzętem często liczonym w setkach tysięcy złotych i oczywiście bardzo wydajną klimatyzacją. Tymczasem w codziennych realiach serwerownia może być wykonana w "schowku na szczotki". Zazwyczaj jest to małe pomieszczenie lub nawet jego część. Czasami szafka serwerowa wisi na ścianie, a czasem schowana jest za biurkiem. Urządzenia sieciowe, serwery czy rejestratory kamer działają w różnych warunkach, czasem w pomieszczeniach o zbyt dużej wilgotności, czasem nadmiernie nasłonecznionym.

Wszystko to wpływa na jakość pracy tych urządzeń oraz ich żywotność.

A co z aspektem bezpieczeństwa?

bETxTtIT

Przypadkowe wyłączenie zasilania, przeciążenie w sieci, zwarcie, a nawet celowe działanie niezadowolonego pracownika.

Zasilanie serwerów, urządzeń sieciowych czy rejestratorów kamer to sprawa oczywista. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym w jaki sposób zarządzamy zasobami energetycznymi.

Rozwiązaniem tego problemu byłoby jakieś inteligentne urządzenie, najlepiej w jednym pudełku, tak żeby nie było problemu z łączeniem różnego rodzaju czujników.

W tym artykule zaprezentuje takie rozwiązanie. Jest to inteligentna zarządzalna listwa zasilająca firmy Intellinet.

685270

Funkcje

W listwie zaimplementowane zostały czujniki napięcia i prądu. Wartości te widoczne są nie tylko na stronie konfiguracyjnej ale również na wyświetlaczu z przodu obudowy. Łączne natężenie prądu wynosi 16A. W przypadku przeciążenia włączy się alarm dźwiękowy, który za pomocą strony konfiguracyjnej użytkownik sam może zdefiniować.

bETxTtIZ

W listwie dostępne jest 8 gniazd typu IEC320 C13. Domyślnie każde z gniazd jest wyłączone. W celu włączenia gniazda należy wejść do ustawień za pomocą przeglądarki internetowej i uruchomić port, którym chcemy zasilacz dalsze urządzenia. Dzięki temu mamy pewność, że nikt w serwerowni nie podłączy innego sprzętu, bez wiedzy administratora.

Dzięki wbudowanym czujnikom natężenia i napięcia wejściowego prądu jak również temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, możemy monitorować stan pracy sieci elektrycznej oraz warunki w jakich pracują urządzenia. To pozwoli na dostosowanie pomieszczeń do potrzeb zainstalowanego tam sprzętu, co w rezultacie przerodzi się na oszczędności wynikające z możliwych awarii i przestojów w działaniu firmy spowodowanej awarią sprzętu.

Dodatkowo w Listwie wbudowany został obwód ochronny przed wyładowaniami atmosferycznymi oraz obwód przeciwprzepięciowy.

Budowa

Listwa ma metalową obudowę jej wymiary to 442 (L) x 119 (W) x 44.5 (H) [mm], czyli idealnie mieści się w szafach 19". Listwa zajmuje 1U przestrzeni szafy, pracuje bezgłośnie, nie potrzebuje żadnego aktywnego chłodzenia.

bETxTtJa

Dzięki temu, że gniazda wyjściowe oraz gniazdo zasilające listwę są obok siebie montaż jest bardzo prosty pozwala to również na ergonomiczne rozmieszczenie urządzeń w szafie, zwłaszcza jeżeli mamy kolokację.

W przypadku kolokacji płacimy za każde 1U. Ważne więc aby urządzenie nie zajmowała zbyt dużo miejsca.

Wyświetlacz

Z przodu obudowy zaraz przy gniazdach zasilających wbudowany jest wyświetlacz, na którym użytkownik informowany jest na bieżąco o rejestrowanych parametrach takich jak:

bETxTtJb
 • Napięcie wejściowe
 • Prąd
 • Temperatura
 • Wilgotność

Sterowanie wyświetlanymi danymi odbywa się za pomocą dostępnego przycisku FUNC. Pozwala to na szybkie sprawdzenie czy badane parametry są poprawne oraz szybką interwencję bez konieczności logowania się do strony konfiguracyjnej. Wyświetlacz jest podświetlany dzięki czemu wartości na nim prezentowane widoczne są zarówno w ciemnych pomieszczeniach jak i dobrze oświetlonych.

Przywracanie ustawień domyślnych

Pod przyciskiem FUNC jest dostępny również przycisk RES. Przyciśnięcie i przytrzymanie tego przycisku przez kilka sekund usuwa wszystkie ustawienia do domyślnych wartości. Nie ma możliwości przywracania ustawień domyślnych poprzez stronę konfiguracyjną.

Specyfikacja techniczna

Certyfikaty:

bETxTtJc
 • FCC
 • CE
 • Parametry Techniczne:Wejście zasilania: 1x IEC320 C20
 • Wyjście zasilania: 8x IEC320 C13
 • Złącze LAN: 1x RJ45
 • Możliwości:Napięcie wejściowe: 110-240V 50/60Hz
 • Napięcie wyjściowe: 110-240V 50/60Hz
 • Pomiar zakresu napięcia: 90-264V AC, przyrost o 1V
 • Pomiar natężenia prądu: 0-20A, przyrost o 0.1A
 • Pomiar zakresu temperatury: 0° - 50°C, przyrost o 1°C
 • Pomiar zakresu wilgotności: 20% - 90%, przyrost o 1%
 • Obudowa:Metalowa
 • Zawartość Opakowania:8-Portowa Zarządzalna Listwa Zasilająca 19"
 • Uchwyty mocujące 19"
 • Kabel zasilający
 • Instrukcja na płycie CD

Zarządzanie i konfiguracja

Konfiguracja listwy odbywa się za pomocą strony konfiguracyjnej wyświetlanej za pomocą przeglądarki internetowej. Domyślny adres urządzenia to 192.168.0.10. Domyślne dane do logowania zarówno w przypadku loginu jak i hasła to słowo admin. Oczywiście po zalogowaniu się dobrą praktyką jest zmiana tych danych na własne. włamanie do takiego urządzenia może być dla właściciela bardzo groźne w konsekwencjach.

Strona podzielona jest na trzy części:

 • Część informacyjna
 • Część do zarządzania gniazdami
 • Część do konfiguracji IP, alarmów oraz danych użytkownika

Część informacyjna

W tej części prezentowane są parametry rejestrowane przez czujniki napięcia, natężenia prądu, wilgoci oraz temperatury. Wyświetlany jest również status urządzenia oraz wyznaczone progi alarmowe dla podanych wyżej wskazań.

W tej części można również zmienić MAC adres urządzenia, nazwę sieciową oraz logi administratora.

Część do zarządzania gniazdami

Najważniejszą funkcją tej części strony konfiguracyjnej jest możliwość włączenia oraz wyłączenia każdego z gniazd z osobna. Wyświetlane są również nazwy gniazd, które możemy w dowolny sposób modyfikować. Wyświetla status każdego gniazda (ON/OFF). Pozwala to na rozplanowanie przyłączy urządzeń jak również w bardzo przejrzysty sposób informuje użytkownika które z gniazd zasilających jest jeszcze niewykorzystane.

Dodatkowe informacje prezentuje wbudowany w obudowę wyświetlacz, który pokazuje które gniazdo jest w statusie ON.

Część konfiguracyjna

Jest to najważniejsza część tej strony. pozwala na skonfigurowanie opis każdego z gniazd zasilających IEC320 C13 z osobna. Co ważniejsze możemy również skonfigurować zwłokę z jaką gniazda mają reagować na wydane polecienia ON i OFF.

Dalej można ustawić wartości alarmowe dla napięcia, natężenia, wilgotności i temperatury. W przypadku przekroczenia tych wartości uruchomiony zostanie sygnał alarmowy.

685302

Zmienić dane dostępowe do urządzenia.

685304

Można również zmienić parametry sieciowe takie jak IP, maska podsieci i brama domyślna oraz adresy DNS. Prezentowane

Podsumowanie

Prezentowana listwa moim zdaniem jest świetnym rozwiązaniem nie tylko w dużych serwerowniach ale również w małych pomieszczeniach, które pełnią wiele funkcji. Im gorsze warunki tym bardziej powinniśmy zabezpieczyć swoje urządzenia i monitorować ich pracę. Pozwoli nam to uniknąć sporych kosztów a co za tym idzie problemów.

Prezentacja Listwy

Strona producenta: Intellinet

Komentarze (0)
bETxTtJP