Blog (3)
Komentarze (47)
Recenzje (0)
@thesilencePlusy i minusy Windows 8 Developer Preview

Plusy i minusy Windows 8 Developer Preview

17.09.2011 00:49

Dłuższą chwilę zajęło mi zastanowienie się nad tym, w jakiej formie przedstawić swoje wrażenia z krótkiego, ale intensywnego użytkowania Windows 8 (Developer Preview). Doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie wyszczególnienie wszystkich plusów i minusów. Lecz zanim do tego przejdziemy, chciałbym słowem wstępu napisać kilka słów o tym w jakich warunkach, oraz przez jaki czas testowałem to dzieło Microsoftu. Oto specyfikacja mojego komputera: Procesor: Intel Core2 Quad Q8400 @ 2.66 Pamięć RAM: 4 GB Karta graficzna: nVidia GeForce GTS250

395073

System miałem zainstalowany fizycznie, na dysku lokalnym. Możecie się zapytać dlaczego nie zainstalowałem tak niestabilnego systemu na maszynie wirtualnej. A no dlatego, że nie przepadam za maszynami wirtualnymi i uważam, że testy przeprowadzane na nich, mają się nijak do tego jak system zachowuje się w codziennym użytkowaniu. Tyle słowem wstępu. Teraz przejdźmy do właściwej części mych wypocin.

Co mi się podoba (plusy): + Stabilność! (Tak, dobrze widzicie, ogromną zaletą tego systemu jest duża stabilność jak na tak wczesną wersję. Używałem tego systemu przez 72h i miałem tylko jeden poważniejszy incydent, mianowicie przestał odpowiadać explorer.exe) + Wstążka (Ribbon jest strasznie wygodnym i intuicyjnym, przynajmniej dla mnie, dodatkiem do eksploatatora. Teraz nie musimy się przewijać przez miliardy okienek, dostęp do najważniejszych i najczęściej używanych funkcji mamy po kilku kliknięciach).

395076

+ Szybkość (System jest bardzo szybki, przełączanie między nowym Menu Start i poszczególnymi ekranami jest bardzo płynne). + Nowe ekrany kopiowania/wklejania plików ( Tak, Microsoft wreszcie poszedł po rozum do głowy i zrobił coś z tymi śmiesznymi ekranami kopiowania plików. Aktualnie mamy więcej danych oraz możliwość pauzowania operacji na plikach. Teraz te ekrany wyglądają tak: + Nowy ekran zablokowania systemu (Sam nie wiedziałem czy uznać to za plus czy potraktować neutralnie. Ostatecznie postanowiłem to zaliczyć do plusów. Dlaczego? Ten ekran jest śliczny! Na pewno widzieliście go na różnych screenach, dlatego nie będę wrzucać go po raz kolejny. Mi się po prostu podoba.)

Co mi się nie podoba (minusy): - Metro UI, a raczej brak możliwości wyboru między standardowym menu start, a tym Metro. (Nowe Menu Start, gdy już się przyzwyczaimy nie sprawia ono problemów. Lecz wkurza mnie to, że Microsoft chce nas uszczęśliwić na siłę i wciska nam to całe Metro. Tak, jest to bardzo wczesna wersja rozwojowa i mam na dzieję, że w wersji finalnej, podczas instalacji czy też konfiguracji profilu zostanie nam dana możliwość wyboru interfejsu, w innym wypadku będzie to strzał w krocze). - Instalacja urządzeń peryferyjnych, drukarek itp. (Tak, po genialnym rozwiązaniu, jakie przyniósł Windows 7, czyli gdy podpięliśmy drukarkę, po 2-3 minutach mogliśmy już jej używać, tutaj tak nie jest. Na instalację drukarki czekałem jakieś 10 minut. Mam nadzieję że jest to błąd wczesnej wersji testowej). - Problem z poprawnym odczytem płyt. (Ta wersja, po kilku dniach użytkowania zaczęła miewać problemy z poprawnym czytaniem płyt. Mianowicie nie zawsze pokazywała że w napędzie jest płyta, albo na odwrót. Po wysunięciu płyty system sygnalizował jej obecność. Zapewne jest to błąd tej wersji i zostanie to naprawione). - Inne drobne błędy. (Chodzi mi o takie błędy, które były na tyle drobne, że nie zapamiętałem czego dokładnie dotyczyły :P ).

Na koniec link do filmiku porównującego Windows 8 z iOS 5, w obu przypadkach zostały zaprezentowane wersje rozwojowe. Porównanie oczywiście w języku angielskim. iOS 5 vs Windows 8 Źródło porównania: winrumors

Pozdrawiam!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)