Blog (14)
Komentarze (72)
Recenzje (1)

Tomek a software, czyli czekając na Update 2

Strona główna@Tomaszek19914Tomek a software, czyli czekając na Update 2
21.04.2014 22:40

Od 7 kwietnia użytkownicy systemu Windows 8.1 mogą pobierać nowy "Service Pack" od Microsoftu zwany Update 1. Nowa łatka jak zwykle zawiera wiele poprawek i nowości takich jak zwiększona personalizacja pulpitu "Start", czy też większa wygoda korzystania z systemu dla użytkowników PC. Na temat samej aktualizacji rozpisują się przez ostatnie dni wszystkie serwisy tematyczne, a także starają się odpowiedzieć na pytanie czy nowa aktualizacja była potrzebna, czy też wystarczająca.

513746

Słowo niewystarczająca jest tutaj bardziej niż na miejscu. Dla większości użytkowników systemu w najnowszej aktualizacji zbiorczej zabrakło najważniejszego : klasycznego paska Start, który zastąpiłby chłodno przyjęty ekran startowy Modern. Na szczęście zapowiedziana została kolejna aktualizacja pod tytułem Update 2, która w swoim repertuarze zaimplementowany ma mieć upragniony przycisk, którego w całej swej okazałości nie widzieliśmy już od Windowsa 7.

bEadoGbr

Na nową aktualizację musimy niestety poczekać jeszcze kilka miesięcy,a sam ekran Start jak nie był dla użytkowników narzędziem zbyt pociągającym to po Update 1 wiele się w tej materii nie zmieniło. Na szczęście na ratunek z niekorzystnej sytuacji przychodzą twórcy niezależni od Microsftu. Na rynku softwearowym pojawiło się po premierze systemu Windows 8 wiele aplikacji przywracających nieszczęsną ikonkę w lewym dolnym rogu ekranu, a co ciekawe ikonka ta posiada wszystkie funkcje swojej starszej siostry z poprzednich edycji systemu.

Przeglądając portale internetowe poświęcone aplikacjom natykałem się dość często na programy typu : przywróć menu start w swoim Windows 8, a po pewnym czasie postanowiłem przyjrzeć się nieco bliżej tym programikom ratującym nas od niewygodnych rozwiązań Microsoftu.

Lista aplikacji:

bEadoGbx

Oczywiście jest to tylko mały procent wszystkich aplikacji do przywracania klasycznego menu start (Pokki instaluje wersję bardziej zmodyfikowaną), ale moim zdaniem jest to procent najbardziej godny uwagi.

Wydajność:

W tym akapicie przedstawię wpływ aplikacji na działanie systemu.

Zaraz po zainstalowaniu wszystkie aplikacje działały sprawnie oraz bez żadnych zauważalnych przycięć czy spowolnień. Po około 12 godzinach testu aplikacja Pokki, w której zainstalowałem podstawowe widgety typu Facebook, Gmail, Angry Birds czy Kalendarz oraz konfiguracji ulubionych aplikacji itp. zaczęła powodować lekkie spadki w płynności funkcjonowania systemu. Winnym sytuacji z Pokki jest jego zasobożerność. Menadżer zadań Windows wskazywał zużycie pamięci w wysokości sięgającej nawet 500MB co na tak mały program potrafi zaskoczyć.

bEadoGby

Pozytywnie w porównaniu z poprzednikiem zaskoczyła mnie aplikacja Classic Shell. Program działał szybko i sprawnie. Nie zauważyłem żadnych problemów z wydajnością podczas korzystania z alternatywnego menu start.

Aplikacja Start8 również nie powodowała u mnie żadnych znaczących problemów z działaniem systemu, czy też jego stabilnością. Mało zauważalne było także wykorzystanie zasobów przez tą aplikację podobnie jak w aplikacji CS.

Wygoda korzystania, wygląd:

Classic Shell:

513760

Program ten jest niemal identyczny jak jego oryginalny odpowiednik. Posiada wszystkie jego funkcje oraz zachowania. Wygoda korzystania jest bardzo duża, a użytkownicy poprzednich systemów z logo Windows szybko poznają się na aplikacji.

bEadoGbz

Pokki:

513763

Aplikacja ta posiada bardzo ładny oraz stylistycznie oryginalny wygląd. Niestety, dostępny jest tylko język angielski co może niektórym użytkownikom przeszkadzać. Wszystkie kategorie są odpowiednio oznaczone, a dodatkowym plusem jest duża możliwość personalizacji programu.

Start8:

513766

Start8 podobnie jak w przypadku CS do złudzenia przypomina standardowy start z poprzednich systemów. Jedyna różnicą jest fakt, iż aplikacja ta posiada bardziej ósemkowy wygląd. Sama wygoda korzystania jest taka sama jak w przypadku CS czy startu z Windowsa 7.

bEadoGbA

Podsumowanie. Osoby niemogące pogodzić się ze stratą przycisku start oraz jego funkcjami mogą bez większego namysłu skorzystać z aplikacji, które tutaj przedstawiłem. Programy do przywrócenia przycisku Start mogą pomóc Wam czekać na nowy Update 2 oraz nową wersję przycisku start.

513769

Moim faworytem w powyższym zestawieniu jest aplikacja Classic Shell, która wygodą użytkowania oraz małą zasobożernością powinna również Wam przypaść do gustu. Jeżeli jednak bardziej zależy Wam na bardziej oryginalnym wyglądzie to polecam program POKKI.

Update1. Za prośbą @Shaki81 postanowiłem szybko przetestować program o nazwie StartForDesktop. Aplikacja w porównaniu do wyżej wymienionych jest tworem z polskimi korzeniami. W chwili obecnej dostępna jest wersja o numerze 1.0.1. Zaraz po zainstalowaniu zaskoczyło mnie to w jaki sposób pasek się prezentuje. Po szybkiej konfiguracji program wyglądał prawie jak start, który dostępny będzie dopiero w Update 2. Kilka godzin z SFD pokazało, że aplikacja potrzebuje jeszcze wielu szlifów, aczkolwiek ma duży potencjał, jeżeli odpowiednio się nad nią popracuje. Jeżeli chodzi o stabilność i działanie aplikacji to nie mam na razie żadnych problemów. Aplikacja jest szybka, a system działa z nią bardzo stabilnie. Pozdrawiam autora aplikacji oraz życzę mu jak najmniejszej ilości błędów w kodzie programu :P.

513772
bEadoGcn