Blog (7)
Komentarze (271)
Recenzje (0)

Instalacja Tunera DVB-T MT4171 w systemie Ubuntu 12.04 LTS

Strona główna@treuer25Instalacja Tunera DVB-T MT4171 w systemie Ubuntu 12.04 LTS
30.10.2013 12:08

Proces Cyfryzacji w Polsce dobiegł końca, teraz każdy może w naszym kraju cieszyć się cyfrową telewizją naziemną. W moim pokoju mam dostęp tylko do komputera, nie posiadam telewizora a chciałem mieć dostęp do telewizji. Wiadomo żeby komputer posłużył za telewizor trzeba do niego dokupić tuner DVB-T. Mój wybór padł na produkt firmy media-tech o symbolu MT4171, kosztował mnie on 59 złotych. W zestawie z tunerem dostajemy małą antenkę która (uprzedzam) jest bardzo delikatna, trzeba uważać żeby jej nie połamać. Dodatkowo dostajemy klucz produktu na oprogramowanie obsługujące urządzenie (Oprogramowanie działa tylko pod system Windows). Niestety producent urządzenia nie zaopatrzył opakowania w płytkę ze sterownikami do tunera, trzeba wejść na stronę media-tech tam poszukać stronę z produktem, w pudełku z urządzeniem znajduje się informacja z adresami do sterowników.

Sam tuner jest dość małej wielkości, jego wymiary to 42x18x13mm, obudowa jest zrobiona z kiepskiej jakości plastiku, nie wygląda dość solidnie podczas wielokrotnego wyjmowania urządzenia z portu USB może okazać się że krawędzie nie będą należycie trzymać, jednak trzeba mieć na uwadze że urządzenie kosztuje tylko 59 złotych więc nie można się spodziewać że jakość wykończeniowych materiałów będzie wysoka.

Tuner został wyposażony w gniazdo antenowe typu IEC (większość anten zewnętrznych będzie pasować). Urządzenie współpracuje z interfejsem USB 2.0 i z takim właśnie go testowałem niestety nie posiadam komputera z USB w standardzie 3.0 i nie mogłem sprawdzić czy tuner pod takim działa. Funkcje jakie oferuje produkt MT4171 to planowane nagrywanie oraz funkcja TimeShift, wyświetlanie EPG, teletekstu i subtytułów (o ile są nadawane przez operatora). Dodatkowo zgodny jest z kodowaniem MPEG-4 w którym to właśnie nadają Polskie multipleksy. Tuner oparty jest o chip ITE 9135 jest to dość popularny komponent jeśli chodzi o urządzenia odbierające sygnał cyfrowy.

bEELBbGv

Producent nie udostępnia sterowników pod system operacyjny Linux, co nie oznacza że Tuner nie działa pod tym systemem (działa i to bardzo dobrze). Krótko opiszę instalację pod Ubuntu 12.04 LTS. Na początek będziemy potrzebowali dwa pliki tzw. firmware które z powodów licencyjnych nie mogą być od razu w systemie opartym o jądro Linuksowe. Ściągamy plik get_dvb_firmware z tego załącznika Firmware (klikamy na link prawym przyciskiem myszy wybieramy opcję z menu "Zapisz element docelowy jako" z lewej strony menadżera plików wybieramy gdzie plik chcemy zapisać, ja wybrałem Pulpit) jest to plik wykonywalny, nadajemy mu prawa do wykonywania. Klikamy prawym przyciskiem myszki na plik, wybieramy z menu opcję Właściwości. Z okienka wybieramy zakładkę uprawnienia tam zaznaczamy opcję Zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu, zamykamy okno właściwości. Następnie otwieramy terminal (konsolę). Przechodzimy do miejsca przechowywania pliku (ja zapisałem plik na pulpicie więc wpisuje w konsoli [code=Bash]cd Pulpit[/code] następnie wpisuje [code=Bash] ./get_dvb_firmware it9135 [/code] efektem naszych działań będzie to że na pulpicie pojawią się dwa pliki dvb-usb-it9135-01.fw i dvb-usb-it9135-02.fw. Trzeba je skopiować do folderu firmware robimy to następująco: (wpisujemy w konsoli) [code=Bash]sudo cp dvb-usb-it9135-0* /lib/firmware/[/code]

Następnie restartujemy system. Po tych wszystkich zabiegach tuner jest już zainstalowany i gotowy do użycia. Jednak żeby oglądać telewizje trzeba zainstalować jakiś program do odbioru tej że. Polecam programy Kaffeine lub Me tv które znakomicie sobie radzą z urządzeniem opisywanym wyżej.

Niestety Firmware do tunera nie ściągniemy już w wyżej opisany sposób, podaję linka do Firmware do ściągnięcia.

sterowniki

bEELBbGB

Ściągamy plik z firmware dvb-usb-it9135 i rozpakowujemy. Następnie z pliku dvb-usb-it9135.fw wyodrębniamy potrzebny nam firmware.

dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=64 count=8128 of=dvb-usb-it9135-01.fw
dd if=dvb-usb-it9135.fw ibs=1 skip=12866 count=5817 of=dvb-usb-it9135-02.fw

Następnie kopiujemy wyodrębnione pliki do do katalogu systemowego firmware.

bEELBbGC

[code=Bash]sudo cp dvb-usb-it9135-0* /lib/firmware/[/code]

Udostępnij:
bEELBbHr