Blog (7)
Komentarze (271)
Recenzje (0)

Poprawność Języka w sieci... Mickiewicz przewraca się w grobie....

Strona główna@treuer25Poprawność Języka w sieci... Mickiewicz przewraca się w grobie....
16.02.2010 15:45

Chciałbym napisać coś o kulturze języka na polskich stronach, forach internetowych... Temat może odbiega od spraw czysto informatycznych. Jednak temat jest dla mnie jak najbardziej ważny.

Nieraz spotkałem się (pewnie wy też drodzy czytelnicy) z rażącym problemem kaleczenia naszego języka na polskich stronach internetowych a szczególnie na różnych forach. Niektórzy powiedzą a co to mnie obchodzi internet jest wolny od jakichkolwiek zasad, jest dla wszystkich także dla analfabetów.

Sprawa nie dotyczy tylko rozmaitych błędów ortograficznych, składniowych, logicznych, ale także chodzi mnie o kulturę wypowiedzi, nie raz spotkałem się choćby na "dobrych programach" z wyrażeniami które całkowicie dyskwalifikują osoby które coś napiszą na forum. Wyrazy takie jak "syf", "kupa" są używane, nie mam nic do tych wyrażeń, ale przeważnie nie są one poparte jakimkolwiek argumentem który by usprawiedliwiał użycie tak mocnych w wyrazie słów.

bEELPOzr

Problem jest bardzo złożony, spotykam go na co dzień, nie wiem czego teraz uczą na lekcjach języka polskiego w szkołach, bo tę skończyłem 5 lat temu. Myślę że język to podstawa dla poprawnego funkcjonowania jednostki w świecie także tym wirtualnym. Zdarzało się że czytałem fora na niemieckich stronach, znam niemiecki i mam pewne odniesienie do polskiej rzeczywistości. Otóż na niemieckich stronach nie spotykam się z takimi problemami językowymi.

Następną rzecz jaką chce kategorycznie potępić to używanie języka angielskiego przez polskich internautów, czasami jest mi wstyd że muszę czytać takie nie taktowne wulgarne wyrażenia... I znów nie chodzi mi o błędy składniowe, tylko o te rażące w oczy wyrazy.

Czasami się zastanawiam czy to kwestia mody, czy w dzisiejszych czasach żeby być na topie, trzeba być choć odrobinę kontrowersyjny, myślę że tak jest, ale nie powinno się to odbywać kosztem spuścizny kulturowej jakim nie wątpliwie jest nasz język....

Jestem ciekaw waszego zdania na ten temat drodzy czytelnicy...

Udostępnij:
bEELPOAn