Blog (50)
Komentarze (1.2k)
Recenzje (0)

Minus na Plus? - czyli przechowujemy pliki w chmurze #1

@underfaceMinus na Plus? - czyli przechowujemy pliki w chmurze #112.10.2011 16:15

-Ja używam DropBoxa a ty? -A ja nie używam. Tym stwierdzeniem chciałem zapoczątkować ten oto wpis przedstawiający narzędzie do przechowywania plików w chmurze (jak że to ostatnio popularne słowo w branży IT, normalnie wszystko będzie w chmurze), wspomnianym narzędziem jest min.us lub tez minus.com.

Czym jest minus?

Minus w swym działaniu przypomina popularnego DropBoxa, a więc za pośrednictwem aplikacji webowej, desktopowej oraz mobilnej, za pomocą której przesyłamy pliczek do chmury. A chmura ta w porównaniu z dropboxem jest znacznie większa, gdyż parametry konta na minus.com są następujące.

Film promujący Minusa

Mamy do dyspozycji na wszystkie nasze pliki 10 GB, brak jakichkolwiek ograniczeń transferowych, jedynym ograniczeniem (miałem pisać minusem ale chyba w tym wpisie nie wypada) jest ograniczenie wielkości pliku, który maksymalnie może mieć „jedyne” 2 GB. Co ciekawe rozmiar na naszej chmury możemy w łatwy sposób powiększyć gdy z naszej referencji ktoś założy konto w minus’ie. Więc w łatwy sposób możemy powiększyć przestrzeń z 10 GB aż do magicznych 50 GB. Co więcej, 1GB gratis dostaje zarówno osoba która wysłała znajomemu refa jak również osoba zakładająca konto z poleconego linku.

A jak to wygląda w teorii?

Przejdźmy do opisu aplikacji, na pierwszy rzut pójdzie wersja webowa. Z której jak można się domyśleć możemy korzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

396050

Na zdjęciu nr1 widzimy stronę główną z formularzem rejestracji oraz podstawowymi informacjami dotyczącymi opisywanego narzędzia. Osobiści wygląd oraz dobór kolorów bardzo mi się spodobał, oraz zachęcił do sprawdzenia tego rozwiązania. Kolejno na zdjęciach 2 oraz 3 widzimy wygląd kokpitu (Dashboard), nasze pliki oraz foldery uporządkować w formie kafli oraz listy. Dość ciekawym elementem interfejsu jest żarówka (prawy górny róg) za pomocą, której możemy wyłączyć na witrynie światło (zdjęcie nr 4) co moim zdaniem jest świetnym rozwiązaniem podczas pracy w nocy. Natomiast za zdjęciu nr 5 widzimy podgląd wybranego pliku, w tym przypadku jest to zrzut ekranu. Podczas opisywania wersji webowej grzechem było by niewspomnienie o możliwości uploadu plików metoda D&D (Drag and Drop), dzięki tej metodzie w łatwy sposób możemy „wrzucić” plik do chmury. Całość polega jedynie na złapaniu danego pliku, a następnie przeciągnięciu go do okna przeglądarki i upuszczeniu w dowolnym miejscu na otwartej stronie minus.com (niestety na chwilę obecną ta metoda działa jedynie na dwóch przeglądarkach, mianowicie Google Chrome oraz Firefox).

Minus podobnie jak Dropbox posiada dedykowaną aplikację na PC. Działanie tej aplikacji jest znacznie inne niż w Dropboxie wiec ją również nieco opisze. Na samym początku tej myśli jednak wspomnę w jaki sposób można się w tą aplikację zaopatrzyć. Otóż na głównej stronie minus.com (lub min.us) w prawym górnym rogu widnieje odnośnik [tools], po wejściu na tą podstronę mamy do dyspozycji pełną gamę aplikacji dla różnych systemów. Są tutaj aplikacje dla Windowsa, Mac’a oraz dla Ubuntu, gamę narzędzi poszerzają aplikację na urządzenia mobilne dla iOS oraz Androida (oraz według informacji na stronie również na WP7 w niedalekiej przyszłości). Do dyspozycji są również rozszerzenia dla FireFoxa oraz Google Chrome. Ale nie o tym mowa, gdyż w tym akapicie miałem opisać narzędzie dla PC’ta. Sam instalator zajmuje po pobraniu nieco ponad 5MB, instalacja jest praktycznie bezproblemowa oraz trwa bardzo krótko. Po instalacji w tray’u wyświetla nam się charakterystyczna ikona aplikacji w kształcie… minusa (oczywista oczywistość). Po najechaniu na ikonkę pojawia nam się dymek informujący (zdjęcie nr1), który podczas wysyłania plików na serwer przedstawia również postęp uploadu (zdjęcie nr2). Aby otworzyć okno aplikacji minus należy wykonać operację dwukliku (zwane również klik klik ;p) i po chwili pokaże nam się okienko aplikacji, które prezentuje ostatnio dodane pliki (zdjęcie nr3). Za pomocą aplikacji możemy w łatwy sposób wykonać takie operacje jak: skopiowanie linku pliku do schowka. Usunięcie pliku (nie wiadomo dlaczego zamiast delete this file pisze delete this folder :|), oraz zmiany prawa dostępu do pliku na prywatne lub publiczne. Po kliknięci na jedynym z plików z listy zostajemy automatycznie przeniesieni do witryny internetowej z tym plikiem.

396053

Słowem podsumowania

Myślę ze usługi pozwalające przechowywać dane w chmurze można ocenić na plus. Do tych usług dołączyło narzędzie minus, które charakteryzuje się dość ciekawymi parametrami w stosunku do konkurencji.

Zalety

*10 GB miejsca na własne pliki, *Brak jakichkolwiek limitów transferu, *Maksymalny rozmiar pojedynczego pliku to 2GB, *Za zaproszone osoby dostajemy bonusa - powiększenie pojemności konta o 1GB/osoba. *Ciekawa wersja webowa, *Maksymalna pojemność to 50 GB

Wady

*Osobiście uważam, że aplikacja desktopowa jest dość toporna, *Brak polskiej wersji językowej, *nie ma możliwości automatycznej synchronizacji

Ocena

Myślę wiec, że ocena 5 minus jest odpowiednia, wiem też dokładnie, że kilka osób na pewno zaneguje tą ocenę jak również sens przechowywania plików w chmurze twierdząc, że zwykły serwer jest lepszy.

Kończąc ten wpis chciałem podziękować redakcji za wyróżnienie moich poprzednich notek, za które otrzymałem jedną z nagród "Blogera miesiąca", tak więc dziękuję po raz kolejny za wyróżnienie. No i pozdrawiam na koniec wszystkich czytelników, blogerów oraz administracje DobrychProgramów.

----------------------AKtUALIZACJA---------------------- Zapraszam wszystkich do drugiej części seri o przechowywaniu danych w chmurze: część 2

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)