Blog (50)
Komentarze (1.2k)
Recenzje (0)
@underfaceWuala - bujamy w chmurze - czyli przechowujemy pliki w chmurze #2

Wuala - bujamy w chmurze - czyli przechowujemy pliki w chmurze #2

23.10.2011 14:03, aktualizacja: 25.10.2011 22:22

Witam serdecznie wszystkich w drugiej części serii opisującej narzędzia służące do przechowywania danych w chmurze. Jeżeli ktoś nie czytał pierwszej części, w której opisywałem aplikacje min.us to serdecznie zapraszam - >Minus na Plus? - czyli przechowujemy pliki w chmurze #1

Wuala Promo

Wuala?

Osoby, które obejrzały powyższy film już chyba wiedzą o czym będą czytać poniżej. Dziś mam zamiar wam przedstawić i pokrótce scharakteryzować, a może nawet zachęcić do używania aplikacji, które znajdziemy pod adresem Wuala.com. Omawiane narzędzie bierze to co najlepsze z dropboxa dorzuca nieco swoich pomysłów oraz zwiększa bezpieczeństwo oraz prywatność, tak powstaje wuala.

Parametry – czy to teraz wystarcza? W tym akapicie chciałbym nieco porównać opisywaną aplikację z dropboxem oraz opisywanym we wcześniejszym wpisie minus’em. Pojemność konta na starcie: 2GB (do 4 października pojemność konta na starcie wynosiła 1GB). Maksymalna wielkość pliku: 100 GB (do 4 października limit ten wynosił 14GB). Ograniczenia plików: możemy przechowywać wszystkie rodzaje plików. Rodzaj bonusu za link polecający: osoba rejestrująca się z linku poleconego dostaje gratisowe +1GB do pojemności konta, natomiast osoba, która tego linka podała otrzymuje gratisowo 250MB. Jak można łatwo stwierdzić na starcie dostajemy taka samą przestrzeń jak w dropboxie i aż o 8 GB mniej miejsca niż w minusie. Jednakże zapraszając znajomych w szybki sposób możemy uzbierać dodatkowe GB, podobnie jak w dropboxie.

Klient – zdecydowanie na plus Wuala podobnie jak dropbox oraz minus posiada klienta w wersji na PC (Windows, Mac oraz Linux) oraz wersję mobilną (Android oraz iOS – info ), a także klienta Webowego dostępnego pod adresem http://www.wuala.com/launch/, który jest aplikacją napisaną w JAVA’ie. Zacznijmy od opisu aplikacji Windowsowej – instalator możemy pobrać ze strony wuala.com a instalka zajmuje niecałe 15 MB. Po zakończeniu instalacji program pyta nas czy aplikacja ma startować razem z systemem oraz prosi nas o ponowne uruchomienie komputera. Co ujrzymy po wykonaniu tego zabiegu? Naszym oczom ukarze się klient wuala, który jest (uwaga) domyślnie zintegrowany z explorerem plików. Po wejściu do „komputera” (lub „mojego komputera” dla użytkowników starszych wersji Windowsa) ukaże się lokalizacja sieciowa – i właśnie to jest nasza przestrzeń w Wuala na przechowywanie naszych danych. Przed przystąpieniem do pracy należy utworzyć konto, zrobić to możemy za pośrednictwem zainstalowanej aplikacji, jedyne co trzeba zrobić to włączyć program Wuala z menu Start oraz odpowiednio wypełnić formularz. Po poprawnej rejestracji w dysku sieciowym pojawi się nasz login, a w nim domyślne katalogi takie jak (Dokumenty, Muzyka, Wideo oraz Zdjęcia). Wyżej opisane elementy zostały przedstawione na poniższych zrzutach ekranu.

396845

Przy opisie klienta Desktopowego należy zaznaczyć, że plik NIE MOŻE bezpośrednio znajdować się w katalogu użytkownika (np. W:\underface\JakisPlik.txt), wyskoczy nam wtedy błąd. Aby wszystko było w jak najlepszym porządku plik musi znajdować się w jakimś katalogu, albo tym domyślnym albo tym stworzonym przez nas. Przykład prawidłowego zapisu pliku może mieć postać W:\underface\DobreProgramy\JakisPlik.txt.

Oprócz dysku sieciowego, który powstaje po instalacji programu, mamy jeszcze możliwość zarządzania plikami na koncie za pomocą dedykowanej aplikacji (jej wygląd został przedstawiony na screenach poniżej). Sam wygląd prezentuje się dość minimalistycznie i mimo tego minimalistycznego interfejsu aplikacji posiada bardzo dużo ciekawych narzędzi. Jednym z nich jest utworzenie „połączenia” i synchronizacji różnych folderów z różnych lokalizacji na dysku. Aby to zrobić należy kliknąć przycisk [NEW]->[Sync] a następnie wybrać lokalizacje folderu do synchronizacji, opcja ta moim osobistym zdaniem zasługuje na duży plus, gdyż ciężko spotkać takie rozwiązanie u konkurencji. Kolejnym dość ciekawym narzędziem jest opcja służąca do automatycznego backup’u plików z różnych folderów. Aby dodać zrobić backup folderu należy kliknąć przycisk [NEW] następnie [Backup] i kolejno wybrać folder do backup’u. Tworząc backup folderu mamy również do dyspozycji zaawansowane opcje pozwalające nam zdefiniować częstotliwość aktualizacji (ciągle, co godzinę, codziennie, co tydzień, co miesiąc, definiujemy tutaj także minutę, godzinę oraz dzień tygodnia lub miesiąca, w którym ma się dokonać aktualizacja). Podobnie jak w dropboxie również w Wuala możemy stworzyć coś na wzór dropboxowego katalogu współdzielonego, w Wuala nosi to nazwę grupy. Wyróżniamy trzy rodzaje grupy, prywatna, publiczna oraz biznesowa (aby uzyskać dostęp do tej ostatniej niezbędne jest wykupienie opcji biznesowej). Aby stworzyć grupę należy wykonać identyczne operacje jak we wcześniej omówionych narzędziach. Czyli klikamy na przycisk [NEW] a następnie wybieramy [Group], kolejno podajemy nazwę grupy oraz rodzaj (prywatna lub publiczna). Grupa którą stworzyłem na potrzeby tego wpisu jest dostępna pod adresem: https://www.wuala.com/dobreprogramy-underface-blog/?key=GkRcyXsoOmQK .

Po utworzeniu folderu synchronizacji, folderu backup’u oraz grupy w aplikacji wuala tworzą nam się folderu ze specjalnymi ikonami. Ikony te informują nas z jakim typem folderu mamy do czynienia (sync, backup, grupa). Na poniższych screenach będą zaprezentowane oraz opisane te ikony.

396849

Klienta webowego można uruchomić za pośrednictwem strony: http://www.wuala.com/launch/ aby aplikacja się odpaliła niezbędne jest posiadanie zainstalowane JAVA’y na komputerze. Po kliknięciu przycisku [LAUNCH] uruchomi się nam aplikacja – taka sama jak dedykowana.

Bezpieczeństwo rzecz najważniejsza

Kilka miesięcy temu (w czerwcu)wiele kontrowersji wśród użytkowników dropboxa wywołał fakt, iż do kont można było się dostać bez konieczności podania prawidłowego hasła Artukuł. Dodatkowo krążą plotki, że pracownicy dropboxa mogą uzyskać dostęp do naszych danych. Tu z ratunkiem przychodzi rozwiązanie, które zastosowali twórcy Wuala. Według zapewnień autorów jest to najbezpieczniejsza chmura w Internecie, gdyż hasło nigdy nie opuszcza naszego urządzenia (komputera lub/oraz smartfona), natomiast wysyłane pliki przed wysłaniem są szyfrowane (z wykorzystaniem AES, RSA i SHA), a następnie dzielone i wysyłane na różne serwery. Nawet twórcy nie mogą uzyskać hasła oraz dostępu do plików użytkownika.

Wuala protects your privacy All files are directly encrypted on your desktop. Your password never leaves your computer. Not even we as the provider can access your files or your password.

Podsumowanie

Przez te kilka dni, które pozwoliły mi się w pewien sposób zapoznać z tą usługą, jednoznacznie stwierdzam, że jest to godny konkurent dropboxa. Zarówno parametry jakie dostajemy na starcie. Aplikacje służące do wymiany plików oraz zarządzania danymi. Osobiście twierdzę, że jest to aplikacja, która idzie w pierwszym szeregu z dropboxem. Może nie ma dużej pojemności ale ergonomia pracy z tym narzędziem stoi na wysokim poziomie.

Zalety

*Integracja konta z systemowym menadżerem plików, *Dedykowana aplikacja, *Synchronizacja oraz backup folderów z różnych lokalizacji, *Polska wersja klienta, *Duży bonus za rejestracje z reflinka, *Łatwa i przyjemna praca z dedykowaną aplikacją.

Wady

*Mało miejsca na starcie, *Brak wersji webowej nieopartej na JAVIE.

Ocena końcowa: 5 Osobiście bardzo polecam.

Chcesz uzyskać większą ilość GB na swoim koncie? Zarejestruj się z tego linka, a otrzymasz kod promocyjny, który należy wpisać podczas zakładania konta.

Jeżeli ktoś chce uzyskać wiecej GB proszę się odezwać do dodam wasze linki referencyjne do treści wpisu

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)