Blog (50)
Komentarze (1.2k)
Recenzje (0)
@underfaceZaprogramuj swój telefon z on(x)

Zaprogramuj swój telefon z on(x)

31.07.2012 19:23

W Google Play (dawnym Android Market) aplikacji do zarządzania własnym telefonem z Androidem jest od groma. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć m.in. Tasker, Lama, Automate It, czy oprogramowanie motoroli o nazwie Smart Actions.

Tak jest teraz

Wszystkie powyższe programy działają wg. wcześniej założonych kryteriów. Tworzenie odpowiednich profili polega na wybraniu odpowiednich czynności do określonych warunków.

Podejście z innego punktu widzenia

Wcześniej wspomniane programy mają pewne zalety i wady. Do tych pierwszych należy stosunkowo łatwe tworzenie określonych zadań. Niestety z powodu tych uproszczeń cześć dopasowania ustawień do naszych preferencji nie jest możliwe. Tymczasem Microsoft przygotował coś z nieco innej beczki, projekt o nazwie on(x).

425420

Owszem również jest to aplikacja, która pozwoli nam napisać profile, które zautomatyzują prace naszego telefonu. Dlaczego użyłem słowa napisać, a nie utworzyć?. Otóż w przeciwieństwie do innych aplikacji tego typu naszym celem jest napisanie skryptu-programu, który będzie wykonywał określone zadania w odpowiednich warunkach. Wg. opisu prawdopodobnie skrypty tworzone są w języku JS.

Zaczynamy prawie od Hello World
Zaczynamy prawie od Hello World

Do projektu po zalogowaniu się (wymagane jest do tego konto na fb) mamy dostęp do kilkunastu już gotowych przykładów oraz obszernej dokumentacji (również z przykładami), w której napisane jest w jaki sposób korzystać dobrodziejstw aplikacji. A jest tego naprawdę sporo bo zaczynając od pobierania takich informacji jak wł/wył ekran, skończywszy na pobraniu z sieci informacjo o pogodzie czy horoskopu.

Dodatkowo przykłady odgórnie udostępnione oprócz możliwości dopasowania ich do własnych potrzeb mają również możliwość wglądu do kodu, co skutkuje tym iż po dokładnej analizie będziemy w stanie tworzyć coraz bardziej zaawansowane skrypty.

Gotowce do użycia
Dodane reguły na smartfonie
Podgląd kodu
Podgląd kodu

Dopasowanie gotowców jest niezwykle proste. Dla przykładu został przedstawiony skrypt wysyłający sms’a do żony, gdy wyjeżdżamy z pracy. Dane takie jak nazwa odbiorcy „żona” oraz numer są edytowane po kliknięciu na słowo wife. Podobnie ma to miejsce z treścią sms’a, a także danymi miejsca, którego nazwę możemy zmienić jak również współrzędne geograficzne.

Edycja gotowca - zmiana żony ;)
Edycja gotowca
Edycja gotowca - treść smsa
Edycja gotowca - dane geograficzne oraz nazwa miejsca

Podsumowanie

Osobiście raczej tylko próbowałem stworzyć jakąś ciekawą regułę, aby zapoznać się z tym projektem. W rezultacie okazało się, że programista ze mnie żaden i skończyło się raczej na zamiarach niż na czymś co faktycznie działało. Dlatego też raczej tego typu rozwiązanie przeznaczone jest dla osób, które mają bzika na punkcie programowania.

Zalety

  • Dobrze rozbudowana dokumentacja
  • Możliwość tworzenie skryptów na komputerze za pomocą przeglądarki
  • Możliwość zapisu logów
  • Zaawansowana obsługa zdarzeń oraz innych czynności
  • Powiększająca się baza gotowych skryptów
  • Może zachęcić do nauki programowania

Wady

  • Konieczność logowania się zapomocą konta na FB (stąd bardzo niska ocena w Google Play)
  • Brak możliwości tworzenia kodu na komórce
  • Raczej dostępna tylko i wyłącznie dla programistów (z wyłączeniem gotowych rozwiązań)

Kończąc ten wpis jeżeli znajdą się osoby chętne do napisania ciekawej i przydatnej reguły to chętnie osobiście (zapewne nie tylko ja) ją zobaczę w komentarzach.

OprogramowanieProgramowanieTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)