Blog (107)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (0)

Dlaczego polubiłem Windows 8...

Strona główna@webnullDlaczego polubiłem Windows 8...
13.12.2012 12:19

Nowy system od Microsoftu przynosi w istocie rewolucyjne zmiany i jest odpowiedzią na działania konkurencji a także na bolączki użytkowników które jak widać zostały choć częściowo wysłuchane.

Szybka wyszukiwarka programów

Dosłownie tak jak w KDE czy też w innym środowisku graficznym pod linuksem tak i teraz w najnowszym windowsie możemy po prostu nacisnąć jeden klawisz i wpisać nazwę prorgamu.

KDE

W KDE domyślnie pod kombinacją klawiszy [ALT] + [F2] mamy dostępną błyskawiczną wyszukiwarkę systemową którą w dodatku można nieźle skonfigurować - czyli wybrać wtyczki wyszukiwania, skrót klawiszowy, czy domyślną pozycję okna, jego właściwości. Ostatni obrazek - ten po prawej jest od interfejsu KDE dla netbooków.

Wyszukiwanie w KDE
Ustawienia

[join][image=launcher-2]

Windows 8 - Modern UI

No to teraz Windows 8 - jego wyszukiwarka dostępna jest z poziomu dowolnego prawego rogu ekranu, skrótu klawiszowego bądź po prostu wpisania jakiejś nazwy w Menu Start.

Róg ekranu
Wyszukiwarka w Windows 8

Można rzec, że wyszukiwarka ta wcale nie jest głupia, bo szuka nie tylko w tytułach programów ale także w ich nazwach plików jak śmiem sądzić ponieważ po wpisaniu "f" wyświetla mi się Aurora (Firefox - wersja niestabilna, testowa).

Osobiście uważam, że w nowym windowsie o wiele wygodniej jest uruchomić program niż w starszych wydaniach.

W Windows 7 musielibyśmy otworzyć okienko uruchamiania programu [Ctrl] + [R] i wpisać całą nazwę programu, w Windows 8 wystarczy nacisnąć [Start] / [Super] i wpisać jego nazwę, po czym dostaniemy w mgnieniu oka wyniki wyszukiwania i możemy szybko [Enterem] klepnąć w klawiaturę aby włączyć program który szukamy.

Sklep, czyli repozytorium z aktualizacjami!

Hurra, w końcu nie musimy szukać każdego programu przy pomocy przeglądarki internetowej bo mamy Windows Store w którym wystarczy jedno kliknięcie aby zainstalować program!

Długo czekaliśmy na ten feature w windowsach i jednak się on pojawił. Być może jego wygląd początkowo odstrasza ale jednak jeśli chodzi o działanie tego sklepu to jak najbardziej pozytywnie.

No więc znowu przyrównamy do konkurencji, Windows 8 podobnie jak systemy typu Ubuntu, openSUSE czy Gentoo posiada własne repozytorium z aplikacjami. Co oznacza, że możemy uruchomić Windows Store, wpisać program i kliknąć instaluj.

Ale to nie wszystko. Od teraz nie musimy aktualizować każdego programu z osobna ponieważ Windows Store oferuje nam aktualizację każdego programu za pomocą jednego kliknięcia!

Windows 8

Sklep Windows 8
Aktualizacja programów

Ubuntu

W systemach opartych o linuksa czyli np. Ubuntu od zawsze istnieją repozytoria z aplikacjami które pozwalają wyszukiwać, instalować bądź odinstalowywać oprogramowanie z dużej zaufanej bazy danych z oprogramowaniem. Dla poprawności oczywiście wszystkim zajmuje się menadżer pakietów.

Wystarczy wpisać nazwę programu, kliknąć przycisk "Zainstaluj" i po chwili program znajdzie się u nas na komputerze, dostępny do uruchomienia z menu, z pulpitu, z konsoli bądź w dowolny inny sposób.

Aktualizacja w Ubuntu
Instalacja programów w Ubuntu
Subkategorie w Ubuntu
Instalacja oprogramowania w Linux Mint

Podsumowując...

Windows 8 wyraźnie nadgania konkurencję która także nie śpi.

Możecie narzekać ale i tak prawdą jest, że nowy Windows jest bardzo wygodny, szybki i intuicyjny. Poruszanie się w nim przy pomocy myszki nie sprawia żadnych problemów a sam system wzbogacił się o bardzo ważne funkcje które widoczne były już od dawna w systemach Apple, Canonical, RedHat, Novell czy innych niezależnych twórców systemów operacyjnych takich jak Debian, Arch Linux czy Fedora.

Tak! To jest pierwszy Windows na który nie narzekam bo w końcu widzę w nim jakiś sens. I nie piszę jak potłuczony, po prostu widzę w tym systemie troche linuksa ; )

Microsoft poszedł po rozum do głowy, a może w końcu zaczyna nadążać za konkurencją w pewnych sprawach?

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)