Blog (107)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (0)

Nowy nbnotify z interfejsem dla Chromium dostępny, ale jeszcze nie w Chrome Web Store

Strona główna@webnullNowy nbnotify z interfejsem dla Chromium dostępny, ale jeszcze nie w Chrome Web Store
12.10.2012 00:15

Witam, z radością ogłszam Wam, że ukończyłem prace nad pierwszą wersją dodatku do przeglądarki Chromium który działa jako graficzny panel do sterowania serwerem nbnotify.

Oprócz tego samo nbnotify doczekało się kilku dodatkowych funkcji i usprawnień o których będzie mowa na końcu wpisu.

Chrome Web Store, wolne żarty...

Na początku dodam, że dodatku w Chrome Web Store jeszcze nie znajdziecie ponieważ Google zarządało sobie opłaty $5 (15 PLN) za utworzenie konta programisty w ich sklepie - za kilka dni wpłacę im te grosze ale według mnie to naciągactwo bo nie dość, że pisać coś pod ich przeglądarkę to jeszcze chcą za to pieniądze...

Wtyczka nbnotify-chrome
Wtyczka nbnotify-chrome

Wracając do wtyczki to obsługuje ona linki z twittera i blogów dobrychprogramów. Można dzięki niej otrzymywać powiadomienia o nowych postach na twitterze danego użytkownika, komentarzach do wpisu na blogu oraz o dodaniu nowego wpisu przez użytkownika dobrychprogramów.

Opcje wtyczki
Opcje wtyczki

Dzięki integracji z treścią stron internetowych dodawanie nowych linków do obserwacji jest niezwykle proste - wystarczy przykładowo kliknąć "Subskrybuj" w profilu użytkownika dobrychprogramów aby zasubskrybować jego blog i dostawać powiadomienia o każdym nowym wpisie.

Podmiana treści przez wtyczkę
Podmiana treści przez wtyczkę

Jak to w takim razie zainstalować

Wtyczkę można pobrać z GIT bądź jako archiwum ZIP lub tar.gz, rozpakować oraz zainstalować ręcznie.

Archiwum: ZIP, TAR.GZ

Nowości w nbnotify 0.6.5

Niektórzy mogą popatrzeć na nowe nbnotify i stwierdzić z uśmiechem, że może bardzo dobrze służyć do szpiegowania użytkowników różnych usług, oczywiście tych którzy publicznie udostępniają swoje dane w internecie. Mamy od dłuższego czasu obserwację profilów na twitterze a teraz doszła nam możliwość otrzymywania powiadomień o tym kto i co słucha na lastfm ; )

Śledzenie użytkowników lastfm ;-)
Śledzenie użytkowników lastfm ;-)

Wtyczka RSS niestety wciąż nie obsługuje jeszcze kanałów typu Atom ale to się kiedyś zrobi, lecz w ostatniej wersji dodano lepsze dopasowanie ikon powiadomień.

Ikony powiadomień wpisów na RSS są teraz wyciągane w miarę możliwości z treści, tzn. jak pojawi się jakiś tag HTML z obrazkiem to obrazek ten zostanie wykorzystany jako miniaturka.

API dla wtyczek

Jedną z dużych zmian jest także nowe API do budowania klientów webowych i desktopowych. nbnotify posiada wbudowany najprostszy serwer WWW przetwarzający dane w formacie JSON - to dzięki temu napisanie wtyczki dla Chrome nie było aż takie trudne ponieważ wszystko zostało oparte na javascripcie i ajaksie.

Nowe funkcje na przyszłość

Jestem w trakcie pisania obsługi facebooka, jak dobrze pójdzie z czasem w co wątpię to może w piątek rano uda mi się jeszcze nad tym popracować lecz to będzie wymagało wielu zmian w kodzie aplikacji oraz jej API dla wtyczek.

Potrzebna jest funkcja która będzie z serwera wysyłać żądanie kliknięcia w link autoryzacyjny facebooka czyli wtyczka do Chromium powinna odbierać linka i prosić o otwarcie w celu zapewnienia dostępu do powiadomień.

Interfejs desktopowy chyba jednak będzie mi łatwiej napisać w GTK i chyba tak zrobię - nie mam za bardzo czasu na poznawanie QT ostatnio.

Z nazwy nbnotify oznacza "Nice Blog Notifications" dlatego pomyślałem aby stworzyć obsługę powiadomień także z fotoblogów. Myślę, że nie byłoby to problemem - kilka wolnych godzin roboty.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)