Blog (107)
Komentarze (2.3k)
Recenzje (0)
@webnull[Społeczność] cz. 1 | Jak się przyłączyć

[Społeczność] cz. 1 | Jak się przyłączyć

28.04.2011 20:01

Witam.

Ostatnio dużo się mówi o społeczności, o wolnym oprogramowaniu etc., dlatego ja rozwinę temat, pójdę krok dalej i powiem Wam jak aktywnie uczestniczyć w społeczności Wolnego I Otwartego Oprogramowania.

W pierwszej części opiszę najłatwiejszą metodę - poprzez udostępnianie obrazów ISO z wolnym oprogramowaniem.

Sieć BitTorrent

Niektórzy mówią, że to zło - a szczególnie te wielkie organizacje antypirackie, lecz to nie prawda. Otóż przez BitTorrent można dzielić się także plikami całkowicie legalnymi takimi właśnie jak obrazy wolnych systemów operacyjnych czy programów dla nich przeznaczonych.

Do wymiany plików w sieci BitTorrent może przykładowo służyć prosty i lekki program Transmission, lecz wybór nie ogranicza się tylko na jednym kliencie a na całej gammie tego typu programów które można znaleźć w dziale Bezpośrednia wymiana plików na dobryprogramach.

Pobieramy plik torrent

Aby zacząć udostępniać pliki należy najpierw pobrać plik z informacją o tym co chcemy pobrać, oraz z namiarami na serwer główny który pomoże nam dobrać partnerów do dzielenia się danymi.

Jedną z największych wyszukiwarek torrentów Uniksowych jest Linuxtracker.org.

Można tam znaleźć przeróżne systemy oparte o Linuksie i nie tylko, w zasadzie wszystkie systemy dostępne na wolnych licencjach włączając w to także systemy z rodziny BSD, a także bootowalne płyty ratunkowe.

Ze względu na to, że akurat używam Transmission i, że jest on dostępny do pobrania z repozytoriów każdego systemu opartego o Linuksa a także, że nie posiada zbyt wygórowanych wymagań sprzętowych i zależności to właśnie opiszę jak zacząć udostępnianie plików właśnie przez tego klienta.

383737

W głównym oknie Transmission można zobaczyć listę wszystkich pobrań. Aby zaimportować plik torrent należy przeciągnąć go do listy przy pomocy przeciągnij i upuść bądź wybrać pierwszą ikonkę przypominającą katalog która otworzy okno dialogowe importowania nowego pliku.

383739

Po podwójnym kliknięciu na pobieranie pliku/ów możliwe jest ustalenie ograniczenia prędkości odbierania oraz wysyłania, a także sprawdzenie listy osób wymieniających pliki z nami.

A teraz..

.. gratuluję udziału w rozwoju społeczności Wolnego I Otwartego Oprogramowania!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)