Blog (421)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)
@wojtekadamsArcheo IT — Natec Smart TV Box HD250

Archeo IT — Natec Smart TV Box HD250

10.12.2018 15:51

Podczas poszukiwania w garażu świątecznych lampek wpadł w moje ręce kartonik, który w środku zawierał zapakowanego jeszcze w folię Natec Smart TV Box HD250. Jest to androidowa przystawka/box, która na sklepowych półkach pojawiła się przeszło trzy lata temu. Nawet strona producenta o nim już nie wspomina. :)

667522

Model ten napędzany jest procesorem Allwinner H3 z 1 GB RAM, który wtedy mógł poszczycić się możliwością odtwarzania wideo w rozdzielczości i 4K@30fps. Dzisiaj to oczywiście standard dla tego typu urządzeń.

Postanowiłem odpakować znalezisko i sprawdzić co można z niego wykrzesać w końcówce 2018. Przyznam, że nie spodziewam się wiele, ale eksperyment może być dobrą wskazówką dla posiadaczy podobnych urządzeń.

Standardowo jak dla tego typu urządzeń, HD250 znał wyposażony w dwa porty USB, slot na kartę SD, HDMI, wejście Ethernet i wyjście analogowe audio-video.

156373
156374

Pilot, choć prosty i w miarę responsywny to bez żyroskopu nie ułatwia sprawnego nawigowania w zwykłym Androidzie. To było i nadal jest bolączką takich zestawów. Dlatego do testów postanowiłem użyć pilota AirMouse, którego na co dzień używam.

667530

Natec HD250 działa jeszcze pod kontrolą Androida 4.4 Kitkat. Jego udział w rynku to zaledwie 7.6%, więc można spodziewać się problemów kompatybilnością dla podstawowych aplikacji.

Po uruchomieniu standardowy launcher razi kolorowymi wielkimi kaflami, które prowadzą do preinstalowanych programów. Istny powiew mody wprowadzonej przez Microsoft z premierą Windows 8. Launcher ma funkcję dodania kolejnych własnych skrótów, jednak to on pad pierwszą ofiarą zmian, jakie wprowadziłem.

667533

W Google Play ad hoc znalazłem dwóch kandydatów TVLauncher i ATV Launcher, oba zgodne z Kitkatem i działające na HD250.Obie aplikacje w funkcjach są porównywalne, więc o pozostaniu ATV Launcher zadecydował jeden detal. Działanie startera było bardziej płynne i nie zawierał reklam.

HD250 posiadał preinstalowane aplikacje Netflix i Hulu, które w 2015 roku jeszcze nie były atrakcyjne dla polskiego odbiorcy.

O dziwo stara appka Netflixa uruchamia się i bez problemu możemy oglądać najnowsze propozycje tego dystrybutora. W Google Play nie znajdziemy aktualizacji dla niej, ponieważ w ubiegłym roku producent z Los Gatos zmienił minimalne wymagania i HD250 ich nie spełnia. Wśród aplikacji, które jeszcze mógłby być interesujące i kompatybilne znalazłem WP Pilot i CDA Player. Oba programy działają dość żwawo jak na tak starą platformę.

Sytuacje zawsze ratuje Kodi, który w tedy, jak i teraz jest potężnym kombajnem multimedialnym, dzięki możliwości rozszerzenia jego funkcji przez zewnętrzne wtyczki.

667540

Korzystając z boxa czuć przepaść jaka stworzyła się przez ostatnie 3 lata, przede wszystkim widoczna jest responsywność interfejsu urządzenia. A także braku prostego wsparcia dla dzisiejszych standardów (dla przykładu: HDMI-CEC), które pozwoliłoby obsługiwać Natec HD250 i telewizor jednym pilotem. Jednak chcąc można jeszcze z niego wykrzesać co nieco i może stać się dobrym wsparciem dla równie starego telewizora, który w funkcje smart -TV jeszcze nie został wyposażony.

PoradnikiHobby
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)