Blog (415)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

Chipolo — mały Tracker Bluetooth

@wojtekadamsChipolo — mały Tracker Bluetooth30.12.2016 23:59

Nie wiem jak wy, ale ja codziennie nie mogę znaleźć swojego portfela. Zawsze jestem przekonany, że zostawiłem go na półce w kuchni, a ten skubaniec nie wiadomo, dzięki jakiej sile przemieszcza się w zupełnie inne miejsce.

Dla takich niesfornych przedmiotów i ich właścicieli firma ze Słowenii przychodzi z pomocą. Produkt, który oferuje to lokalizator łączący się za pomocą Bluetooth z telefonem, a zwie się Chipolo Plus. Jest to nie dużo urządzenie (średnica 3,7cm, grubość 0,5 cm), które bez żadnego problemu przypniemy do kluczy lub schowamy w jednej z kieszonek naszego portfela.

610456

Chipolo Plus jest dystrybuowany w skromnym małym kartonowym opakowaniu. W środku znajdziemy wszystko, co jest potrzebne, aby zacząć przygodę z tym gadżetem, czyli krótką instrukcję, małe metalowe kółko do zapięcia przy kluczach i oczywiście omawiany gadżet.

140172
140173

Urządzenie posiada wbudowany akumulator, który ma wystarczyć naokoło roku pracy. Potem użytkownik może odesłać stary gadżet i otrzymać nowy za 50% jego wartości. Dlaczego tak? Albowiem aby uzyskać wodoszczelność producent musiał jakość baterię zabezpieczyć i wymiana jej nie jest łatwa. To odróżnia Chipolo Plus od swojego starszego brata Chipolo Classic.

140174
140175

Jakość wykonania jest na tyle dobra, że podczas kilkutygodniowego testowania, mój breloczek nie odniósł praktycznie żadnych większych uszkodzeń, oczywiście rysy na plastikowej obudowie musiały się pojawić, albowiem spędzał on 24-godzinny, 7 dni w tygodniu w towarzystwie kliku kluczy. Uważam mój test za typowe „użytkowanie”. Chipolo składa się z dwóch części połączonych ze sobą. Z przodu widnieje dość duże logo z nazwą produktu, z zaś tyłu znajdują się trzy małe otworki, przez które wydobywaj się melodyjka, gdy wywołamy proces poszukiwania.

140176
140177

Chipolo Plus jest dostępny w siedmiu kolorach: granatowy, zielona mięta, żółta cytryna, różowy kwarc, czerwony koral, biały perłowy i czarny węgiel.

610470

Aby zacząć przygodę z Chipolo, jesteśmy zobligowani do pobrania aplikacji na nasze urządzenie mobilne i zarejestrowanie się w chmurze producenta.

140179
140180

Aby sparować brelok z kontem, musimy wykonać dwa proste kroki: nacisnąć Chipolo i kiedy wyda z siebie dźwięk przybliżyć go do telefonu. Po sparowaniu możemy nadać mu nazwę i ustawić, kiedy automatycznie ma nas powiadomić np. gdy oddali się od sparowanego telefonu.

140181
140182

Aplikacja jest bardzo prosta i nie powinna nikomu sprawić żadnych trudności. Na pierwszym ekranie zawsze znajduje się aktualny brelok Chipolo – oznaczony takim samy kolorem jak jego obudowa. Klikając na duży przycisk z symbolem dzwonka, zmusimy Chipolo Plus do wydobycia z siebie melodyjki, dzięki której zlokalizujemy go. Aby przerwać dźwięk, wystarczy wcisnąć przycisk na gadżecie.

610480

W lewym dolnym rogu znajdziemy ikonę (3 pionowe kreski), dzięki której wyświetlimy listę sparowanych urządzeń i breloków. Również wyświetlić możemy je na mapie Googla.

610482

Następne menu znajduje się z kolei w prawym dolnym rogu, w którym użytkownik ma więcej możliwości. Jedną z opcji to udostępnienie breloka znajomym, dzięki czemu będą mogli poznać aktualną pozycję Chipolo. Funkcja „Take selifie” umożliwia wykorzystanie gadżetu jako wyzwalacz migawki w aparacie w telefonie.

140185
140186

„Named Locations” to funkcja pozwalająca na ustawienie „cichych stref”, w których powiadomienia i alarmy nie są wyzwalane. W aplikacji na Androida takie strefy możemy ustawić, wiążąc je z SSID zaufanymi sieciami WiFi. Z kolej na iOS tworzy się je za pomocą oznaczenia na mapie (brana jest pod uwagę długość i szerokość geograficzna). To rozwiązanie jest dobrą opcją, lecz dla mnie kompletnie nie użyteczną, ponieważ najczęściej nie mogę znaleźć portfela i kluczy w swoim domu ;)

Oczywiście znajdziemy też pozycję odpowiedzialną za konfigurację samego breloka – możemy zmienić jego nazwę i wybrać momenty, kiedy na wysłać do nas powiadomienie dźwiękowe. Drugą pozycją konfiguracyjną są opcje związane z naszym kontem w chmurze Chipolo. Nie ma ich dużo, ale zawsze coś.

140187
140188

Producent umożliwia zalogowanie się na nasze konto na stronie app.chipolo.net, gdzie możemy odczytać bieżące statusy naszych breloków i urządzeń powiązanych z nimi. Dodatkowo jest możliwość wysłania wiadomości tekstowej na telefon, dojdzie ona tylko wtedy kiedy urządzenie będzie miało dostęp do internetu.

Podsumowanie

Takich gadżetów jak Chipolo Plus na naszym rynku jest już bardzo dużo. Sam w przeszłości miałem okazję nosić przy kluczach Wistiki. Jednak brelok od Słoweńców wypada dużo lepiej (nie ma problemów z ponownym połączeniem jak konkurent) . Dla mnie ten maluch jest naprawdę wartościowy. Już portfela nie szukam :) Oczywiście jak każdy gadżet za granicy kosztuje swoje, w tym przypadku jest to 24,99 €.

Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)