Blog (429)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

Dell XPS 12 DUO - a na nim Zapalona Kotofretka

@wojtekadamsDell XPS 12 DUO - a na nim Zapalona Kotofretka04.06.2013 10:19

Pewnie zapytacie dlaczego "Zapalona Kotofretka "? Otóż jest to polskie tłumaczenie Ubuntu w wersji 13.04 (Raring Ringtail), które postanowiłem uruchomić na otrzymanym Ultrabooku. Szczerze mówiąc bardzo liczyłem, że ten system mnie nie zawiedzie, że wszystko w nim będzie hulać bez najmniejszego problemu. A dlaczego byłem/jestem tak tego pewny? Canonical i Dell ściśle ze sobą współpracują, nawet w swojej ofercie producent Ubuntu posiada Della XPS 13 - bliskiego brata testowanego przez zemnie konwetowalnego cuda.

104828
104829

A co z tego wyszło?

Po świeżej instalacji Ubuntu wita nas ekranem w pełnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli, z dźwiękiem i w pełni działającymi wszystkimi skrótami klawiszowymi (Fn i spółka). Więc czego jeszcze chcieć? Jako klasycznego notebooka możemy już go używać. Jedynym problem jaki się pojawia to przyciemniony ekran tuż po starcie systemu, ale szybko można obejść problem wciskając FN + F5 (zwiększenie kontrastu) co widać na filmiku poniżej: [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=JJQD5nWLL2E]

Pozostaje tylko dotykowy ekran...

Z powyższego klipu widać, że dotyk działa. Możemy przesuwać pojawiające się okienka, czy scrollować strony internetowe.Do pełni szczęścia brakowało tylko ekranowej klawiatury, ale to też nie sprawiło żadnego problemu, albowiem domyślnie w Ubuntu mamy preinstalowną klawiaturę ekranową Onboard.

468866
104831
104832

Owa aplikacja po odpowiedniej konfiguracji zachowuje się podobnie jak klawiatura znana z Windows8. [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=RKtS1Tcx3aA] Na koniec pozostaje ekran Multi-Touch, który od wersji 12.10 Ubuntu jest poprawnie rozpoznawany przez system i wszystkie gesty zaprogramowane przez twórców działają wyśmienicie.

468871

A wszystko zawdzięczamy programistom projektu Sputnik z inkubatora firmy Dell. Ale nie wszystko jeszcze działa jak należy (np. G-sensor)... developerzy pracują w pocie czoła, aby Ubuntu w działaniu na tej maszynie dorównało preinstalowanemu na nim Windows 8.Zaś jeśli chcemy testować najnowsze poprawki i funkcjonalności możemy dodać repozytorium tego projektu i zaktualizować swój system.

sudo add-apt-repository ppa:canonical-hwe-team/sputnik-kernel
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Ubuntu mnie nie zawiodło - jestem bardzo zadowolony z tego co zobaczyłem :)

A co Wy o tym sądzicie?

SprzętOprogramowanieLinux
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)