Blog (429)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

Dell XPS 12 Duo - TermoTEST

@wojtekadamsDell XPS 12 Duo - TermoTEST23.05.2013 01:25

Jak w moim poprzednim wpisie wspomniałem, zauważyłem że podczas testów wydajności Ultrabook utrzymywał dość wysoką temperaturę. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie funkcja tabletu, w której to przy dużym obciążeniu ową temperaturę można odczuć na własnej skórze. Nie będę go rozkręcał aby dowiedzieć się co tam jest nie tak, albowiem nie jestem tak zaawansowanym komputerowym chirurgiem jak djDziadek :)

Temperatura podczas zwykłej pracy komputera jest na przyzwoitym poziomie. Maksymalne ciepło na procesorze oscyluje wokół 55 stopni Celsjusza.

Dump podczas zwykłej pracy
Dump podczas zwykłej pracy

Chociaż na moim wysłużonym Asusie RV500 temperatura przy takiej pracy nie przekracza 35, ale jak wiemy Ultrabooki rządzą się swoimi prawami ;)

Wszystko zmienia się, gdy zaczynamy obciążać Dellika i temperatura rośnie - staje się coraz cieplejszy ^..^, a w pewnych miejscach naprawdę gorący :) Jako podgrzewacz użyłem benchmarka Unigine Heaven 4.0 w trybie Extreme (naprawdę nei oglądałem RedTube), który nieźle sobie z tym zadaniem poradził. Temperatura na corach rosła... dochodziła do 83 stopni! Gorąco!

467611

W takich sytuacjach za odprowadzenie ogrzanego powietrza odpowiada wiatraczek ulokowany w lewej części konstrukcji (patrząc od góry - tam gdzie klawiatura). Zerkając na laptopa od dołu możemy zauważyć, że posiada on "system" luk na całej długości gdzie powietrze może zwiewać.

Schemat działania według wojtka i kotów
w rogu jest wiatrak

A jak temperatura rozkładała się na całym Ultrabooku?

No i teraz zaczyna się tytułowy TermoTEST, który został przeprowadzony w temperaturze otoczenia wynoszącej dokładnie 23,2 °C. Na Ultrabooku został uruchomiony ponownie Unigine Heaven Benchmark (oczywiście tryb Extreme został wybrany) i pozostawiony na kilka godziny...

467618

Przez te kilka godzin nad UB była umieszczona kamera termowizyjna, która rejestrowała cały przebieg TermoTESTu. Poniżej przedstawiam dwa zrzuty ekranu przedstawiające Della po nagrzaniu. Screen po lewej pokazuje rozkład temperatury - kiedy UB pracuje w trybie tabletu, zaś po prawej w trybie klasycznym. Na zdjęciach zostało zaznaczonych kilka obszarów, z których została podana średnia temperatura.

Tryb tabletu
Tryb notebooka

Jak wynika ze zdjęć najbardziej gorącym obszarem tego Ultrabooka jest miejsce, gdzie wiatrak bezpośrednio wydmuchuje nagrzane powietrze, tam temperatura dochodzi do 60 ° Celsjusza, którą możemy realnie poczuć. Zrozumiałe, że na środku też jest gorąco, bo w końcu tam znajduje się serduszko testowanego Della ;)

i włochata wisienka na torcie, czyli Szajba reklamująca Ultrabooka Dell XPS 12 DUO

i to za darmo!

467626
Oprogramowanie
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)