Blog (415)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

Flash X — kamerka z Chinavasion

@wojtekadamsFlash X — kamerka z Chinavasion09.06.2015 00:35

Nigdy nie byłem zainteresowany kamerami sportowymi, ponieważ ze sportów ekstremalnych jakie uprawiam to sprzątanie kuwety moim kotom, ale nie martwcie się filmiku ze sprzątania nie będzie ;) A teraz już na serio! Ponad półtora miesiąca temu trafiła w moje ręce kamera “Flash X”. Jest to propozycja sklepu Chinavasion.com. Owy gadżet można nabyć za cenę 89.22 euro + ewentualne koszty przesyłki. Dlaczego, akurat ta kamera, a nie już znany chiński Sjcam, czy GoPro? Bo wtedy mój wpis nie miałby zupełnie sensu! Trzeba odkrywać nowe horyzonty i patrzeć uważnie co chiński rynek nam proponuje.

125554
125555

A zaczynając od początku, oczywiście kamerka trafia do nas w schludnym kartoniku, który na pewno nie odbiega od opakowań konkurencji. Zaś w środku poza nią znajduje się wodoodporna obudowa, pilot, ładowarka, kabel miniUSB (+drugi do samodzielnego montażu), pasek i kilka różnego rodzaju uchwytów, dzięki którym możemy zamontować kamerkę np. na kierownicy roweru. Wszystko jak na poniższym zdjęciu. Z ważnych rzeczy, warto jeszcze wspomnieć, że na jednej ze ścianek opakowania znajdują się QR kody do pobrania aplikacji mobilnej (Android/iOS).

555366

Po wyjęciu Flash X z opakowania, na pierwszy rzut oka sprawia ona bardzo pozytywne wrażenie. Rozmiarami myślę, że jest bardzo zbliżona - jak nie taka sama jak modele wiodących marek. Również producent zdecydował się na pokrycie ścianek gumowana teksturą, dzięki której urządzenie lepiej trzyma się w dłoni - mamy pewność, że łatwo się nam nie wyślizgnie.

Z przodu znajduje się oczywiście obiektyw, przycisk odpowiedzialny za zmianę trybu pracy (zdjęcie lub film), a także umożliwiający uruchomienie modułu WiFi (po dłuższym jego przytrzymaniu) i niebieska dioda LED informująca o włączeniu owego modułu.

555369

Na tylnej ściance znalazł się dwucalowy wyświetlacz TFT, kolejne diody tym razem jedna informująca o pracy urządzenia, zaś druga o stanie akumulatora podczas ładowania.

555371

Lewy bok został wyposażony w wejście microHDMI i miniUSB (to nie błąd ;/) i dwa przyciski zoom, zaś w menu pełnią funkcję nawigacyjną. Nie wiem dlaczego producent połasił się o wbudowanie akurat tej wersji portu USB, a nie po prostu micro, która jest wykorzystywana w większości gadżetów.

555373

Po prawej stronie umieszczony został slot na kartę microSD i mikrofon. Na górze zaś znajdziemy przycisk włączający kamerkę i zarazem służący jako spust “migawki” oraz nieduży głośniczek. Naturalnie na spodzie znajdziemy mocowanie do śruby statywu.

125560
125561

Kamera została wyposażona w akumulator o pojemność 1050 mAh, który zapewnia około 3 godzin pracy. Ostatnio moje laboratorium badawcze zostało wyposażone w miernik, dzięki któremu miałem szanse potwierdzić czy owy akumulator ma faktycznie taką pojemność. Wynik moich testów był zaskakujący, albowiem miernik wykazał, że owa bateria ma pojemność ~850mAh - teraz pytanie: czy ściemnia producent czy mój miernik ;) Z deklarowaną pracą także nie jest tak kolorowo, otóż mój egzemplarz wytrzymuje maksymalnie godzinę z włączonym nagrywaniem 1080p(60fps).

Menu

Oprogramowanie w Flash X nie zostało wyposażone w język polski, więc jedynym zrozumiałym dla mnie językiem pozostaje angielski - dla zainteresowanych wśród tłumaczeń znajdziemy jeszcze: francuski, hiszpański, włoski, niemiecki, rosyjski, japoński, tajski i oczywiście chiński w dwóch odsłonach. Menu zostało podzielone na dwie podkategorie:

[list] [item]opcje związane z przechwytywaniem obrazu[/item][item]ustawienia systemowe[/item][list] wszystkie pozycje zostały wyszczególnione na poniższych screenach (myślę, że ich omawianie jest zupełnie zbędne).

przechwytywaniem obrazu #1
przechwytywaniem obrazu #2
ustawienia systemowe #1
ustawienia systemowe #2

[join][img=q6]

Całość jest czytelna i funkcjonalna, więc minus z brakiem wsparcia dla naszego ojczystego języka naprawdę schodzi na dalszy plan.

555390

Filmy/Zdjęcia

Teraz chyba najważniejsza sekcja tego wpisu i jednocześniej jedna z najkrótszych. Filmy Flash X nagrywa w kilku rozdzielczościach i o różnym współczynniku klatek na sekundę:

 • 1920x1440 30fps
 • 1920x1080 60fps, 50fps, 30fps, 25fps
 • 1280x720 120fps, 60fps, 50fps, 30fps, 25fps

Dodatkowo mamy do wyboru jakość nagrania w trzech klasach (poziom kompresji). To wszystko ma wpływ na wielkość pliku zapisywanego na karcie SD. Warto wspomnieć, że kamera kompresuje wideo za pomocą kodeka H264 - MPEG4 AVC. Na moje oko jakość obrazu jest bardzo dobra - plusem na pewno jest duży kąt widzenia. Wydaje mi się, że tryb automatyczny sprawuje się na wystarczającym poziomie, tak samo nie mam zastrzeżeń z odwzorowaniem kolorów, choć niektórzy uważają, że są one zbyt blade. Poniżej macie możliwość przyglądnięcia się dwóm krótkim filmikom, które nagrałem w trybie 1080p 60fps. Linki do oryginalnych plików znajdziecie w komentarzu na Youtube. [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=3t18S45TvqU] [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=EbYzznPSIkM] Flash X został wyposażony w 12-mgapikselową matryce, dzięki której możemy wykonać także fotki. Chociaż te zapisywane są tylko w formacie 4:3. Do wyboru mamy kilka rozdzielczości: 4000x3000, 3264x2448, 2560x1920, 2048x1536.

125567
125568
555398

Aplikacja mobilna

Jak wspomniałem przy okazji opisywania wyglądu, w kamerce został zaimplementowany moduł WiFi, dzięki któremu możemy połączyć się z nią za pomocą aplikacji, która dostępna jest na urządzenia z systemem Android lub iOS. Uruchomienie tej funkcjonalności jest banalnie proste. Możemy włączyć ją w głównym menu lub za pomocą przycisku z przodu urządzenia. Po tym wystarczy połączyć się z siecią stworzoną przez kamerkę i “odpalić” dedykowaną aplikację Fbosports. Interfejs aplikacji jest bardzo intuicyjny - zupełnie jak w standardowej aplikacji aparatu w Androidzie. W owym programie poza podglądem i możliwością uwiecznienia chwil, mamy wgląd w większość funkcji konfiguracyjnych naszej kamerki, a także mamy możliwość ściągnięcia zdjęci i filmów bezpośrednio z niej do pamięci naszego smartfona.

125570
125571

[join][img=s4][join][img=s2]

Pilot

Aby skorzystać z pilota najpierw musimy go sparować z naszą kamerką. Robimy to za pomocą dwóch dostępnych przycisków na urządzeniu i jednocześnie włączając opcję parowania w samej kamerze. Pilot działa bez żadnych problemów. Jeden przycisk umożliwia nam rozpoczęcie nagrywania, zaś drugi pstryknięcia fotki. Jest to dość przydatne rozwiązanie np. gdy mamy zamontowaną kamerkę kasku.

555407

PCCamera

Flash X oferuje także tryb PCCamera, w którym działa zupełnie tak samo jak internetowe kamerki USB. Włączenie tej opcji nie niesie konieczności instalacji dodatkowych sterowników, zarówno w Windowsie, jak i w systemach spod znaku pingwina (kamera widoczna jest jako urządzenie v4l).

Podsumowanie

Po czasie spędzonym z kamerką Flash X ogólnie jestem z niej zadowolony. Swobodnie wystarcza mi w celach, do których została zakupiona. Jak pisałem wyżej w zestawie dostajemy sporo datkowych akcesoriów, dzięki którym możemy swobodnie dostosować kamerkę do naszych wymagań.

Zalety

 • dobra jakość nagrań
 • szeroki kąt widzenia obiektywu
 • spory zestaw akcesoriów
 • wbudowany moduł wifi

Wady

 • słaba pojemność baterii - czyżby producent kłamał?
 • miniUSB
 • brak formatu 16:9 w trybie aparatu
 • urządzenie grzeje się podczas nagrywania wideo
 • brak aktualizacji oprogramowania
Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)