Blog (412)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

GPS tracker dla „podopiecznego”

@wojtekadamsGPS tracker dla „podopiecznego”
11.10.2015 22:31

Kto by nie chciał posiadać informacji na temat gdzie obecnie znajduje się jego ukochana osoba lub pupil. Do takich celów służą trackery GPS. Jednym z takich urządzeń jest właśnie Trax, który został sfinansowany za pomocą Kickstartera — zebrało około 107857 dolarów, dzięki 685 osobom. Aktualnie znajduje się już w detalicznej sprzedaży za cenę 249$.

Trax jest małym trackerem GPS, który bezproblemowo może nasłuchiwać od 4 do 7 satelitów i wysyłać swoją pozycję, prędkość i kierunek za pomocą sieci GSM (dzięki wbudowanej karcie Gemalto U-MIM). Moduł nawigacji, zastosowany w urządzeniu, wykorzystuje trzy systemy satelitarne: GPS, GLONASS i Galileo, dzięki czemu potrafi uzyskać bardzo dokładne pomiary.

568493

Pierwszym i zarazem największym atutem są jego wymiary, które wynoszą zaledwie 55x38x10 mm, co czyni go bardzo dobrym kandydatem do noszenia także przez małe zwierzęta.

568495

Jego waga jest niewielka – 25 gram. Dodatkowo producent nie umieścił nigdzie informacji, że jest to urządzenie namierzające, poza tym posiada on naprawdę niepozorny, co może naprawdę zmylić — zresztą zobaczcie fotki.

128888
128889

W zestawie z Trax znajduje się kabel microUSB, mała smycz i dwa sylikonowe etui, z których jeden możemy dołączyć do obroży zwierzaka (posiada odpowiednie nacięcia). Druga została wyposażona w metolowy klips, dzięki któremu można przyczepić tracker do spodni lub paska.

568501

Ze względu na niewielkie gabaryty urządzenia, producent nie mógł sobie pozwolić na montaż dużego akumulatora, przez co czas pracy nie jest długi. Bateria posiada pojemność 515 mA/H. Podczas moich testów wystarcza na ponad 48 godzin pracy. Wszystko zależy od intensywności poruszania się naszego monitorowanego „podopiecznego” (więcej będzie poniżej). W dedykowanej aplikacji mamy możliwość ustawienia powiadomień, dzięki którym będziemy mogli być na bieżąco ze stanem akumulatora. Zaś dla przezornych pozostaje ładować urządzenie każdej nocy lub tuż przed spacerem. Standardowo Trax został wyposażony w wszędobylskiego microUSB , więc problemu z uzupełnieniem mocy nie będzie ;)

Aby takie urządzenie miało sens musi być wszech-odporne i taki jest Trax! Jest odporny na działanie wody (IP 65), wstrząsoodporny i swobodnie będzie działał w temperaturach od -10°C do + 40°C.

Pierwsze uruchomienie

Aby zacząć przygodę z Trax musimy wyposażyć nasz telefon w dedykowaną aplikację, w której powiążemy urządzenie z kontem. Parowanie odbywa się w bardzo prosty sposób. Wystarczy w aplikacji wybrać odpowiednią opcję, podać ID i PIN, które znajdują się na ulotce dołączonej do zestawu i voila!

128891
128892
568509

Gdy wszystko pójdzie pomyślnie, zostaniemy poproszeni o podanie nazwy trackera, informacji, który z naszych podopiecznych będzie śledzony i wyborze powiadomień, jakie chcemy otrzymywać.

568511

Od tego momentu na nasz telefon będą trafiać informacje gdzie ten ktoś się znajduje.

Dość fajną cechą tego trackera jest harmonogram aktualizacji o przemieszczaniu śledzonej jednostki. Albowiem urządzenie nie wysyła informacji o położeniu, jeśli wykryje, że nie jest ona w ruchu. Dzięki temu przedłuża się czas pracy na baterii. Ale ta funkcja działa też w drugą stronę. Jeśli obiekt porusza się szybko to aktualizacje są dużo częstsze — co 10 sekund.

128895
128896

Każdy podobny tracker daje możliwość stworzenia granic (Geofences), gdzie nasz „podopieczny” może lub nie powinien przebywać o wybranych porach. Włączając tę opcję otrzymamy informację, kiedy przekroczy on (opuści lub wejdzie) wyznaczony teren przez “płotek”. Dodatkowo, jeśli spacerujemy z naszym pupilem możemy utworzyć dynamiczny obszar (promień odległości o nas), w którym powinien się on znajdować. Jeśli go opuści otrzymamy odpowiednią notyfikację.

568518

Notyfikacji jest kilka. Dedykowana aplikacja może nas poinformować o zmianie stanu baterii urządzenia, przekroczeniu deklarowanej prędkości przez trackera, czy utracie sygnału GPS.

568520

Unikalną cechą tego urządzenia namierzającego jest funkcja “Augmented Reality”. Jest to funkcja aplikacji, która wykorzystuje aparat telefonu i w czasie rzeczywistym pozwala nam ustalić miejsce (kierunek), gdzie aktualnie znajduje się tracker. Na obrazie z aparatu pojawia się logo (zdjęcie), które zostało przez nas wybrane podczas dodawania Traxa i jednocześnie pokazuje, w jakiej odległości znajduje się od nas.

568522

Dedykowana aplikacja Trax ma bardzo prosty interfejs. Obsługa jest trywialna, więc nie powinna sprawdzić, żadnych problemów w konfiguracji. Producent umożliwił także udostępnianie pozycji swojego “podopiecznego” innym użytkownikom, przez większe grono będzie mogło skontrolować śledzonego — na pewno przydatna opcja dla rodziców ;)

Cena urządzenia jest wysoka, ale ma to swoje uzasadnienie. Otóż kupując Trax, dostajemy przedpłaconą na dwa lata usługę śledzenia — działającą w 33 krajach (w tym w Polsce). Po tym okresie, jeśli nadal będziemy zainteresowani korzystaniem z usług Trax, będziemy musieli zapłacić 5$ miesięcznie (oczywiście bez żadnych zobowiązań — płacimy, kiedy chcemy). Odejmując koszt dwuletniego przedpłaconego abonamentu dostaniemy realną cenę produktu (120$) — zaczyna być bardziej znośnie ;)

Ja to kupuję

Trax jest bardzo fajnym trackerem dostarczającym wszystkie niezbędne opcje dla tego typu urządzeń. Posiada wbudowaną kartę SIM, która działa w 33 krajach, dlatego nie musimy się martwić, jeśli nasz śledzony przekroczy granicę. Dodatkowo nie potrzebuje wnosić żadnych opłat przez dwa lata, dzięki przedpłaconemu abonamentowi. Minusem tego urządzenia jest na pewno słaba żywotność niewymienialnej baterii, co może sprawić, że Trax po jakimś okresie będzie nadawał się tylko do wymiany. Dzięki intuicyjnej aplikacji i niewielkim rozmiarom owy lokalizator jest dobrym wyborem dla śledzenia domowych zwierząt, dzieci lub osób starszych.

Każdy z nas, a przynajmniej duża większość, posiada kogoś, na którego trzeba zwracać uwagę i najlepiej wiedzieć gdzie on jest. Dzięki dobrodziejstwom techniki możemy wyposażyć „podopiecznych” w urządzenia (tracker GPS), dzięki którym będziemy mieli możliwość podglądnięcia, gdzie aktualnie się znajdują. Trax pojawił się u mnie dla bezpieczeństwa jednego z moich kotów, który coraz częściej wybiera się na frywolne przechadzki.

128900
128901
Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)