Blog (408)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

HummingBoard — new Kid in town from SolidRun ;)

Strona główna@wojtekadamsHummingBoard — new Kid in town from SolidRun ;)
30.09.2014 00:38

Chciało by się od razu napisać Bang Bang Lacky Luke, ale to nie o nim ani o Billu Kidzie tu będzie mowa. HummingBoard to dzisiejszy bohater mojego wpisu, który rzuca rękawicę Raspberry Pi.

528721

Twórcą tej płytki jest izraelska firma SolidRun, która już zasłynęła na rynku armowcyh PC, dzięki CuBox-i - małemu komputerowi mającym rozmiary 2” X 2” X 2”. A teraz chcą podbić market jeszcze raz dzięki HummingBoard, który niespełna dwa miesiące temu został przez nich za prezentowany.

119021
119022

Owa płytka dostępna jest w trzech wersjach, które różnią się od siebie rodzajami zastosowanych procesorów z rodziny i.MX6 firmy Freescale Semiconductor, ilością pamięci ram i jej konfiguracją, a także GPU - różnic jest dużo więcej, widać to najlepiej na poniższym zestawieniu:

528727

Największe wrażenie oczywiście sprawia wersja najwyższa i2eX, która po za lepszym GPU (Vivante GC2000), posiada między innymi dodatkowe porty USB, złącze PCI-Express Gen 2, wyjście LVDS do podłączenia ekranu dotykowego, port mSATA II, oraz zegar czasu rzeczywistego podtrzymywany z zewnętrznej baterii.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w HummingBoard jest nie jednopłykowość, otóż składa się on tak naprawdę z dwóch płytek: jednej zawierającej porty wejścia/wyjścia i drugiej mniejszej, gdzie został umieszczony procesor wraz z pamięcią RAM co w teorii oznacza, że w przyszłość możliwa będzie wymiana tych podzespołów na wydajniejsze.

Inżynierowie SolidRun nie tylko skupili się na podzespołach płytki, ale także na jej wyglądzie. Za cel sobie wzięli, aby HummingBoard posiadał wejścia/wyjścia w tych samych miejscach co RPi, i bezproblemowo wpasowywał się w dedykowane do niej obudowy. Z mojej strony dodam, że to było bardzo dobrym posunięciem, gdyż sam z tego skorzystałem i wymieniłem malinę ma HB w mojej obudowie własnej produkcji, gdzie rozstawienie gniazd miało znaczącą rolę. Poniżej obrazki prezentujące płytkę w standardowej obudowie Raspberry Pi.

528731
119025
119026

[join][img=HM_000011][join][img=HM_000012]

Oprogramowanie

Na ten moment producent komputera nie posiada własnej dystrybucji, z którą możemy rozpocząć swoją przygodę z HB. Skupia on całe swoje siły nad ustabilizowaniem jądra systemu - w wersji 3.14.14. Gdy prace nad kernelem zostaną zakończone, w tedy zespół zacznie pracować nad oficjalną dystrybucją. Ale nie ma co się zniechęcać, ponieważ w okół HummingBoarda utworzyła się znakomita społeczność, której owcem są “domowe” dystrybucje. Poczytać o nich możemy na forum firmy SolidRun, a także na jej Wiki, czy Blogu, na którym ciągle jesteśmy informowani o wszystkich nowościach. Warto zaznaczyć, że producent udostępnia komplet schematów elektrycznych i layoutów, dzięki czemu sprzętowa architektura pozostaje otwarta - podobnie jak w RPi Wśród “domowych” dystrybucji znajdziemy na pewno coś dla siebie. Ja na początek sprawdziłem system przygotowany przez Igora Pečovnika, który użył najnowszego snapshota jądra dla swojej dystrybucji. SolidRun także stawia na doświadczonych w bojach pasjonatów i wspomaga tych, którzy już czegoś na rynku dokonali. Dobrym przykładem jest projekt OSMC (następca Raspbmc ), któremu została podarowana płytka - skądinąd wiadomo, że prace idą bardzo sprawnie. Będąc przy XBMC (Kodi) warto też wspomnieć, iż wsparcie dla procesorów i.MX6 weszło do kodu źródłowego tego produktu i od teraz każda przyszła wersja z automatu będzie działa na urządzeniach SolidRun.Także część systemów, które zostały przygotowane dla wcześniejszego produktu firmy SolidRun jest kompatybilna z HummingBoardem. Wszystko o

czym wspomniałem wyżej dowodzi, że izraelska firma wyprzedza konkurencję i nie startuje od zera jak miało to miejsce przy RPi, czy BPi.

Trochę testów

Ja wyposażyłem się w model pośredni, czyli HB i2x i dla niego przy wykorzystaniu systemu @Igora wykonałem kilka testów. Do przeprowadzenia badań użyłem popularnego pakietu Phoronix Test Suite, który potrafi umieszczać swoje wyniki na witrynie openbenchmarking.org. Za pomocą owej strony odszukałem dwa test-casy, w których użytkownicy X porównywali kolejno Raspberry Pi B/B+ i Banana Pi. Nie omieszkałem wykorzystać ich wyników i dołączyć benchmarka z udziałem HB. W obu przypadkach testowych HB i2x dosłownie miażdży konkurencje. Jednak musimy pamiętać, że na wpływ wyników mogło mieć wiele czynników, począwszy od wykorzystanego systemu po kartę SD umieszczoną w slocie.

1409189-KH-1407220BY40
1409182-KH-1408120GL89

Dokładne wyniki znajdziecie w poniższych linkach:

Jeśli ktoś chciałbym zobaczyć rezultaty innych testów lub wyniki dla sysbench, czy mbw to zawsze mogę zaktualizować wpis o te informacje.

GPIO

Naturalnie nie mogło się obyć bez wspomnienia o pinach GPIO, które tak jak u konkurencji odbywają tu kluczową rolę dla “majsterkowiczów”. Rozłożenie pinów jest identyczne jak w przypadku Raspberry Pi rev.2. Zaś dobrą wiadomością jest, że popularne biblioteki jak wiringPi i pilight zostały już przeniesione lub są w trakcie portowania. A dokonał tego użytkownik CurlyMo - jeden z pierwszych developerów HummingBoard, założyciel pilight i jeden z opiekunów projektu Xbian. Jego pracę można śledzić i na bieżąco testować na jego GitHubie. Kiedy przepisywanie biblioteki zostanie zakończone to bez większych problemów będziemy mogli przenieść nasze bieżące projekty na płytkę od SolidRun - jeśli komuś się spieszy może wspomóc społeczność swoją pracą.

na koniec

HummingBoard to konkurencyjna płytka dla RPi, którą warto się zainteresować przede wszystkim ze względu na jej wydajność. SolidRun wykonał kawał dobrej roboty projektując owy komputerek, a społeczność, która skupiła się w okół projektu zasługuje na duże piwo za prężnie rozwijane projekty.

528751
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)