Blog (421)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)
@wojtekadamsMGCOOL Band 2 – zagrożenie dla Mi?

MGCOOL Band 2 – zagrożenie dla Mi?

03.02.2017 14:28, aktualizacja: 03.02.2017 20:06

Już w grudniu zeszłego roku wspominałem, że na moim blogu pojawi się recenzja konkurencji dla Mi Band 2 od Xiaomi, a jest nią opaska MGCOOL Band 2. Marka MGCOOL to kolejny brand znanej już firmy Elephone, słynącej z produkcji telefonów komórkowych i kamer sportowych. Opaskę zapowiadano dość intensywnie na łamach popularnych stron opisujących gadżety z Chin, więc stwierdziłem, że może warto się przyjrzeć.

Po rozpakowaniu „żółtej paczuszki” zza Wielkiego muru bardzo pozytywnie się zaskoczyłem, albowiem opakowane nie jest inspirowane tym, co daje konkurencja – zupełnie inaczej niż z nazwą ;) W pudełku znajdziemy ową bransoletkę, kabelek do ładowania i krótką obrazkową instrukcję.

141235
141236

MGCOOL Band 2 – można nazwać jak najbardziej opaską. Jego wygląd jest prosty i praktyczny. W przeciwieństwie do Mi Band 2 nie posiada „„modułowej” obudowy – nie można w prosty sposób oddzielić gadżetu od paska. Dla mnie jest to zdecydowany plus, albowiem kilka razy zdarzyło mi się, że mój Mi Band samoistnie wyskoczył z paska.

614440

Omawiany gadżet oferuje 0,66-calowy ekran OLED o rozdzielczości 64 × 48 pikseli, na którym pomieści się dość sporo informacji. Czcionka jest podświetlana na zimny biały kolor. Pod wyświetlaczem znajduje się pojemnościowy przycisk odpowiedzialny za przełączanie się między kolejnymi ekranami.

614442

Po drugiej stronie Banda znajdują się 3 zielone diody, dzięki którym zmierzymy sobie aktualny puls, np. Podczas treningu lub czytając kolejny felieton @eimiego :) Obok znajduje się port do ładowania gadżetu.

141239
141240

Standardowa silikonowa opaska jest dobrze wykonana (nie odparza się), a jej zapięcie mocno trzyma. Myślę, że zostało to lepiej wykonane niż w produktach spod znaku Mi.

141241
141242

Standardowo na ekranie opaski można wyliczyć dziewięć różnych ekranów: - aktualny czas, data i stan baterii - ilość przebytych kroków w ciągu dnia - trening (osobna instancja wyliczająca kroki i spalone kalorie) - przebyty dystans - spalone kalorie - przycisk migawki aparatu - zarządzanie muzyką - puls - informacje o opasce (model i stan połączenia BT)

141243
141244

[join][img=DSC_8728_1][join][img=DSC_8729_1]

Aby zacząć korzystać z opaski, musimy pobrać dedykowaną aplikację z Google Play. Przyznam, że po uruchomieniu oprogramowania od MGCOOL cały czar prysł. Na ten moment aplikacja nie jest zbytnio rozbudowana i panuje w niej lekki chaos. Pierwszym krokiem oczywiście jest sparowanie opaski z naszym telefonem (ten proces jest zupełnie bezbolesny).

Po tej czynności ukaże nam się główny ekran aplikacji, w którym w górnej części będziemy widzieć, aktualny stan akumulatora w opasce, zasięg BT i informacje o tym, czy urządzenie jest połączone. W centralnej części znajduje się kołowy wykres informujący o przebytych krokach w przeciągu dnia. Pod nim w białej rameczce informacje o dystansie i spalonych kaloriach.

614458

Producent wyposażył opcję wymuszająca synchronizację danych między opaską a aplikacją. Główny ekran składa się z 4 zakładek: aktywności dziennej, aktywności na treningu, informacji o naszym ostatnim śnie i pulsie.

141246
141247

Szkoda, że w aplikacji nie można łatwo się przesuwać między historią archiwizowanych danych, np. aby zobaczyć historię dnia poprzedniego. Co najwyżej możemy to prześledzić tygodniowe, miesięczne i roczne zestawienie w postaci wykresu, które jest bardzo mało czytelne – dla mnie w ogóle.

614464

Pomiary dokonywane przez MGCOOL Band 2 są dość precyzyjne, jeśli brać jako urządzenie wzorcowe opaskę konkurencji lub telefon z uruchomionym Google Fit. Wyniki nie są identyczne, a zbliżone co jest zrozumiałe — każdy gadżet ma swój próg błędu pomiaru.

Oczywiście obowiązkowym ustawieniem jest dzienne cele, jakie powinniśmy spełnić, aby móc powiedzieć, że w zdrowym ciele – zdrowy duch.

614467

MGCOOL Band 2 posiada również funkcję śledzenia snu, jednak te odczyty są po prostu chybione. Dla mnie opaska cały czas pokazuje jeden i ten sam wynik po każdej nocy. W aplikacji można ustawić widełki, między którymi zazwyczaj oddajemy się w objęcia Morfeusza. Jednak to nie zmienia faktu, że algorytm zawodzi z tym ustawieniem lub bez.

141250
141251

W dodatkowych opcjach aplikacji możemy ustawić budzik, przypomnienie o nawodnieniu lub powiadomienia z kilku predefiniowanych aplikacji (brakuje takiej dowolności jak w Mi Fit) – jednak taka zmiana może nadejść z aktualizacjami, na które producent się deklaruje. MGCOOL Band 2 może posłużyć nam jako bezprzewodowy pilot do wyzwalania migawki aparatu w naszym telefonie lub sterowania muzyką.

141252
141253

Szkoda, że nie ma możliwości wyłączenia, któryś z ekranów na wyświetlaczu opaski. Nawet jeśli zablokujemy w aplikacji opcję sterowania muzyką to i tak odpowiedzialny za to ekran będzie wyświetlany, choć działać nie będzie.

141254
141255

Akumulator o pojemności 80 mAh wytrzymuje ponad 2 tygodnie, więc nie można na ten aspekt na pewno narzekać.

Teraz warto odpowiedzieć na pytanie, czy MGCOOL Band 2 może konkurować z produktem Xiaomi? Myślę, że tak, ale dopiero kiedy poprawią aplikację i uzupełnią braki, przez które odstają od produktu konkurencji. To wszystko da się wyprostować przez aktualizację oprogramowania i teraz tylko czekać, kiedy to się stanie.

Aktualnie opaskę można wyhaczyć 24 dolce w sklepie LightInTheBox.com

Sprzęt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)