Blog (411)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)

MINIX NEO X7 mini — Android PC

@wojtekadamsMINIX NEO X7 mini — Android PC
15.04.2014 16:05

Nie od dziś producenci sprzętu RTV wciskają nam telewizory od tych wyświetlające obraz po takie z wbudowanym internetem i posiadające multum super funkcji! Sam przyznam, że dałem się skusić na takowego TVika, a teraz żałuję bo dodatkowo wydałem kilka stówek i nie dostałem za to nic z czego bym był w pełni zadowolony. Mój telewizor jest SMART, ale nie jest SPEED i to mnie boli. Wady mojego pudła mógłbym wymieniać w nieskończoność, ale nie będę bo znalazłem na to lekarstwo. Owym lekiem jest malutkie magiczne pudełko zwane NEO X7 mini firmy MINIX, dzięki któremu moja przyjaźń z telewizorem uległa dużej poprawie.

MINIX NEO X7 mini

To mini komputerek (wykonany z solidnych materiałów) wyposażony w procesor RockChip RK3188, który posiada cztery rdzenie po 1,6GHz każdy, układ graficzny Mali 400, 2GB RAM i 8GB pamięci nand na dane. Zaś za obsługę wszystkiego jest odpowiedzialny Zielony Robocik w wersji 4.2.2. Dzięki w pozytywnym sensie oklepanemu systemowi możemy załadować na MINIXa mnogość aplikacji i gier, dzięki którym możemy z niego zrobić własne centrum i nie tylko multimedialne.

512429

Tylko niezbędne wejścia/Wyjścia

MINIX NEO X7 mini wyposażony jest w kilka niezbędnych portów, dzięki którym możemy go podłączyć do telewizora, amplitunera, czy domowej podsieci. I o to z tyłu mamy do czynienia z wejściem HDMI, wyjściem SPDIF i portem Ethernetowym. Zaś na jednym z boków znajduje się slot karty SD i dwa USB. Urządzenie posiada wbudowaną kartę WiFi działającą w popularnych standardach 802.11 b/g/n, a także wspiera modemy 3G oczywiście podłączane do portów USB.

512432

System

Producent nie zostawia nas samych sobie z czystym Androidem, a wręcz odwrotnie bo dostarcza nam dystrybucję z preinstalowanymi aplikacjami zmieniającymi małe czarne pudełko w multimedialny kombajn. Pierwszą miłą rzeczą jaką przyjdzie nam zobaczyć na MINIX Mini neo7 to dodatkowy Launcher, który jest przyjemny i klarowny - został on spasowany na miarę dla użytkowników, którzy chcą z przyzwoitej odległości pobawić się owym urządzeniem.

512435

Także została dodana aplikacja ustawień, która idealnie komponuje się z wcześniej opisywanym Launcherem. W niej mamy dostęp do niezbędnych opcji, aby skonfigurować urządzenie. Jedynym mankamentem tych rozwiązań jest brak części tłumaczeń na nasz ojczysty język.

114768
114769

Preinstalowane aplikacje

Pierwszy raz mając styczność z urządzeniem z Androidem nie mam żadnych zastrzeżeń do preinstalowanych apliakcji. Na dzień dobry z ciekawszych pozycji mamy do czynienia z:

 • AirDroid - "bezprzewodowy" menadżer dla urządzeń z systemem Android
 • AirPin Pro - aplikacja przeznaczona do odbierania kontentu z urządzeń Apple iOS
 • eHomeMedia - jednocześnie kilent i serwer DLNA
 • Fancy WIdget - zbiór widgetów pogody
 • Wi-Fi Display - program do zmiany MINIXa w "bezprzewodowy ekran"
 • RKGameControl - prosta aplikacja dzięki, której możemy zmapować wirtualnego dżojstika
 • XBMC - tego odtwarzacza nie trzeba przedstawiać
512443

Multimedialny kombajn

Firma MINIX w specyfikacji NEO X7 mini podała, że obsługuje mnogość formatów od AVI po RMVB. I jak na razie wszystko się potwierdza i urządzenie nie ma żadnych problemów nawet z płatnymi formatami audio/video, czy filmami w rozdzielczości 1080p.

eHomeMediaCenter
eHomeMediaCenter

Coś dla gracza?

Jak już wcześniej wspomniałem za grafikę odpowiedzialny jest układ Mali 400, który do świeżych nie należy, ale nadal zaskakuje swoją wydajnością. Dlatego też możemy pokusić się o instalację nawet bardziej wymagającej gry.

AnTuTu Benchmark
CPU-Z
3DMark
3DMark

Dużo zaletą MINIXa jest wsparcie padów od Xbox360 (testowane osobiście w grze Asphalt 8: Airborne ), czy PS3 łącząc się przez Bluetooth. Zaś jeśli takowych nie posiadamy zawsze pozostaje nam aplikacja RKGameControl, która w połączeniu z MINIX Android Remote tworzy nam możliwość sterowania MINIXem za pomocą swojego telefonu lub tabletu.

512454

O MINIX Android Remote

Jest to dedykowana aplikacja urządzeń opartych o procesor Rockchip. Aplikację można łatwo pobrać (link ) i zainstalować na smartfonie/tablecie z systemem Android. Dzięki niej użytkownik dostaje pełną kontrolę nad urządzeniem - program pełni rolę wirtualnego touchpada, klawiatury, pilota i gamepada. Przetestowałem działanie tego toola jako pada w połączeniu z RKGameControl na grze DEAD TRIGGER i trzeba przyznać, że gra się bardzo dobrze - nie dałem się pokonać zombi.

114776
114777
114778
114779

.

Dobra współpraca z modemami 3G

Producent w specyfikacji zaznacza że jego urządzenie współpracuje z modemami 3G podłączanymi po USB i rzeczywiście tak jest. MINIX bezproblemowo wyrył mój modem HUWAWEI E173 i połączył się z siecią PLAY. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy go wykorzystać jako prosty router WiFi - używając tetheringu.

512466

Wnioski

MINIX NEO X7 mini to potężny komputer, w małym wydaniu. Do jego jakości wykonania i wydajności nie powinniśmy mieć żadnych zastrzeżeń. Wykorzystanie systemu Android w tym urządzeniu to bardzo dobry pomysł, ponieważ dzięki temu możemy nie tylko wykorzystać go jako multimedialny odtwarzacz, ale także jako mini konsolę. Więc jeśli szukacie możliwości rozszerzenia funkcji swojego TV to MINIX spełni wasze oczekiwania - on jest naprawdę SMART i SPEED.

Plusy

 • bardzo dobra jakość wykonania
 • tylko niezbędne porty
 • wydajny procesor i układ graficzny
 • wsparcie dla modemów USB
 • obsługa game-padów
 • przewidywana aktualizacja Androida do wersji 4.4

Minusy

 • brak niektórych tłumaczeń dla języka polskiego
 • brak obsługi CEC
Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)