Blog (421)
Komentarze (5k)
Recenzje (0)
@wojtekadams Tenda AC10 — niedrogi router 5 GHz, czy tandeta?

Tenda AC10 — niedrogi router 5 GHz, czy tandeta?

18.01.2018 23:01, aktualizacja: 20.01.2018 21:50

Polski rynek został zdominowany przez dosłownie kilku, maksymalnie czterech dostawców routerów. Jak szukam jakiegoś sprzętu sieciowego, to zawsze zaczynam od strony Tp-Linka - wiem, że tam znajdę tani i w miarę dobry sprzęt.

Jakiś czas temu, przy okazji pisania recenzji Turris Omnia na jednym z forum użytkownik zachwalał markę Tenda, która jest tania i dobra. Nie była ona mi znana, dlatego rozbudziła moją ciekawość. Długo się zastanawiałem, czy warto zamówić i sprawdzić losowy egzemplarz. A że długo trwa u mnie około 30 sekund, to jeszcze tego samego wieczora kupiłem jedną z najtańszych opcji dwupasmowego routera. Sklep, który oferował najniższą cenę i darmową wysyłkę to oczywiście Gearbest, a korzystając z kuponów promocyjnych, uzyskałem dość przyjemny rabat.

641121

Tenda AC10 od tego dystrybutora to Chińczyk pełną parą. Wszystkie napisy na kartoniku są w krzaczkowatym języku, a także instrukcja dostępna wewnątrz.

641123

To wzbudziło moje obawy o język interfejsu tego routera. Raczej trudno byłoby przebrnąć przez proces konfiguracji nie wiedząc, co znaczy każdy symbol:

Nie uspokoiłem się także, gdy otworzyłem pudełko i zerknąłem na zawartość. Materiał, z którego została wykonana obudowa routera wygląda dość tandetnie - matowy, szpetny plastik, który na dodatek zbiera odciski palców. Bez kompletnego nacisku na jakość. Całe szczęście router będzie znajdował się w miejscu, gdzie wzrok nie sięga.

641126

Sama konstrukcja wyglądem przypominała routery konkurencji, ale takie dzisiaj są trendy, żeby ten sprzęt wyglądał jak statek z Gwiezdnych Wojen.

641128

Tenda AC10 posiada 4 anteny 5dBi, które mają zapewnić mocniejszy sygnał dla sieci bezprzewodowej. Z przodu znalazły się 4 diody led informujące o aktualnej aktywności urządzenia. Poza tym na „dupce” znajdziemy 4 gniazda dla sieci LAN 1 Gigabit, w tym jedno WAN i dwa przyciski: WSP i reset. Znalazło się wszystko, co router musi mieć. Choć szkoda, że zabrakło portu USB.

148972
148973

Po podłączeniu routera do prądu i laptopa do jednego z dostępnych portów LAN, a do WAN kabla z Internetem. Kolejnym krokiem było wpisanie domyślnego adresu IP routera, aby rozpocząć proces konfiguracji.

Na szczęście „wizard” przywitał mnie w języku angielskim, co bardzo mnie uradowało. Po naciśnięciu klawisza „Start” router zaczął sprawdzać aktualną konfigurację mojego HGW. Sam automatycznie przełączył adresacje na nową, gdy wykrył, że serwer DHCP mojego operatora internetu rozdziela dokładnie taką samą adresem — wszystko z myślą o dobru klienta.

148974
148975

W następnym kroku mogłem nadać nowe SSID i hasło dla sieci WiFi tworzonych przez urządzenia. Tenda AC10 jest dwupasmowym routerem, więc tak naprawdę tworzy dwie odrębne sieci: jedną na częstotliwości 2,4 GHz (do 300 Mb/s), a drugą na 5 GHz (867 Mb/s). Po zaakceptowaniu ustawień zostałem przeniesiony do głównego menu panelu administracyjnego.

641139

Interfejs dostarczony przez Tenda jest bardzo intuicyjny i nawet nie przeszkadza brak wsparcia do naszego rodzimego języka — całe szczęście, że jest angielski ;) W panelu znajdziemy szereg opcji, które zawsze okraszone są dłuższym lub lakonicznym opisem.

641141
148978
148979

Większość to routerowy standard jak ograniczenie pasma dla konkretnych urządzeń w sieci lub filtrowanie adresów, czy podstawowy firewall.

641146

Jednak znalazło się kilka perełek, jak stworzenie odrębnej sieci dla gości, czy ochrona rodzicielska (działająca na konkretnych maszynach o wybranych przez nas porach dnia) - w prosty sposób możemy zablokować naszym pociechom dostęp do Facebooka, serwerów Overwatcha lub innych szkodliwych witryn za pomocą słów kluczowych.

148981
148982

Jedną z ciekawszych opcji tego routera jest włączenie Beamformingu. W dużym uproszczeniu ta funkcja odpowiada za uzyskanie lepszej jakości sygnału dla urządzeń mobilnych, dzięki, formowaniu wiązki sygnału Wifi i skupia jej w określonym kierunku — zamiast po prostu transmitować go we wszystkich kierunkach. Czy ta opcja działa? Nie mam pojęcia, bo zarówno z włączoną tą funkcją, jak i bez mój telefon w najbardziej oddalonym miejscu w domu miał taki sam poziom zasięgu.

5 GHz
2,4 GHz

Tenda daje możliwość konfiguracji swojego routera za pomocą dedykowanej aplikacji, która jest dostępna na telefony z Androidem i system iOS. Uruchamiając usługę i rejestrując się w chmurze producenta mamy możliwość zdalnej konfiguracji, dzięki wbudowanemu klientowi VPN.

148985
148986

Za cenę mniejszą niż 35$ trudno nie być zadowolonym. Można przełknąć gorycz słabego wyglądu urządzenia, ale nie można odpuścić, gdy urządzenie sieciowe działa źle i mało stabilnie. Całe szczęście pod tym względem Tenda AC10 spisuje się świetnie. Aktualnie router bez żadnego zająknięcia działa już ponad trzeci tydzień.

Prędkość transmisji pokrywa się z tym, co producent deklaruje w opisie urządzenia. Między dwoma komputerami — podłączonymi bezpośrednio do routera transfer oscylował wokół 900 Mb/s, więc jest naprawdę dobrze.

Testy prędkości łącza internetowego i zasięgu WiFi — także nie odbiegały od wyników osiąganych przez Turris Omnia.

Tenda AC10 (WiFi 5 GHz)
Turris Omnia (WiFi 5 GHz)

Oczywiście można obawiać się, że taki chińczyk będzie ukradkiem wysyłał jakieś dane do państwa środka — jednak Tenda nie należy do takich producentów. Sprawdziłem, czy przy okazji bootowania, czy normalnego użytkowania router kontaktuje się z nieznanymi mi adresami IP, ale nic takiego WIreshark + GeoLite nie zarejestrował.

Na pewno router sprawdzi się dobrze w domu, czy w małym biurze. Bez żadnego problemu pokryje sygnałem WiFi duże mieszkanie — moje aktualnie mierzy 110m2. Więc do polskiego typowego mieszkania jest jak znalazł! A odpowiadając na pytanie Tenda AC10 na pewno nie jest tandetą :)

Aktualizacja

Aktualnie na Gearbest.com panuje promocja, dzięki której można zaoszczędzić 10% z końcowej ceny zakupów, jeśli wpiszemy kod CN10off i cena naszych zakupów będzie większa niż 100$. Ciekawostką jest także to, że ten sklep posiada coraz więcej magazynów w Europie, więc możemy swobodnie zamawiać nie martwiąc się o cło lub VAT. Wszystkie wspomniane magazyny oznaczone są literkami G-W-x (w miejscu x jakaś liczba). Dla przykładu lampkę biurkową Xiaomi możemy zamówić z różnych miejsc, z których aż 4 znajdują się w Europie: G-W-4, G-W-16, G-W-5, G-W-6. Cena oczywiście może się różnić dla magazynów, ponieważ sprzedawca praktycznie codziennie wprowadza nowe czasowe promocje lub kupony zniżkowe.

SprzętInternetPoradniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)